Speciale Aanbieding Tong Tong is zo klein, liet is niet kleiner te krijgen! groeid met de bevolking. Maar erger nog: het rijke voorzieningensysteem van de Nederlanders bleek na het op delen ten ene male onvoldoende om aan de verwachtingen te voldoen. Zo doende ontstond na een periode van broederlijk delen toch weer een af scheiding, enkelen die een groter stuk van hetgeen beschikbaar was voor zich reserveerden. De duale economie, ont dekt door Boeke en met afschuw ver worpen in de hoogtijdagen na de revo lutie, die duale economie keerde on herroepelijk terug. Het beeld dat ik schetste van de twee werelden is de weergave van de feiten zoals die nu zijn. Het is niet gelukt om de tweede we reld tot ontplooiing te brengen, alle ont plooiing wordt vanzelf ingelijfd bij de eerste wereld. De b.oom wordt hoe langer hoe dikker, leert het versje, en hoe navrant is deze waarheid! Maar is het verbazend dat het proces zo loopt? Immers zijn de voorstellen tot verbe tering voorstellen die in de rijke wereld opkomen, naar het model van het be staan daar worden uitgewerkt. Wat ontstaat kan dan ook niet anders zijn dan een uitbreiding van die eerste we reld I Precies daar zit de moeilijkheid, we -werken met een verkeerd model. Niet de eerste wereld, doch de tweede wereld dient ons uitgangspunt te we zen, als we daar verbeteringen willen bewerkstelligen. Stretch- economie der arme landen. Het opbouwen van de arme economie vergt een enorme inspanning die niet kan worden opgebracht van buiten. Het moet beginnen bij de mensen zelf. En het kan daar beginnen als we ze maar de gelegenheid geven om zichzelf te ontwikkelen, tijd, kennis en gereed schappen ter beschikking stellen. En we dienen er haast mee te maken omdat alle beschikbare middelen van het bestaan al zwaar zijn overbelast. Want dat is ook een kenmerk van ont wikkelingslanden: wat er aan infrastruc- tuür is, materieel en immaterieel, appa raat of vast object, alles wordt ver boven de ontwerpcapaciteit benut. Vooral op Java ziet men dat: iedereen schikte een beetje in, en de nieuwelin gen konden er weer bij. Daarom mer ken we in onze wereld niet hoe de toe stand eigenlijk is, we zijn gewoon ge raakt aan de stretch-economie van de arme landen. We houden ons zelfs voor dat de behoeften van de mensen daar zo anders zijn. Maar in feite zijn de mogelijkheden in de meeste arme lan den tot het uiterste gerekt en is ook maar de geringste stijging van de ver wachtingen een reden voor felle uit barstingen. Dat kunnen we zien, en in een aantal gevallen hebben we het ook kunnen meemaken, in steden als Ja karta. Een bom die op scherp staat en gemakkelijk kan worden ontstoken. Daar in de urbane gebieden is de over belasting het sterkst omdat de ver wachtingen, in het zicht van de moge lijkheden die de rijke wereld zo open lijk etaleert, daar hoger zijn dan op het platteland. Neen, parallel met de ontwikkeling in de urbane gebieden, een ontwikkeling die blijft geinspireerd op het model dat de rijke wereld biedt, moet ontwikkeling ter hand worden genomen om de mo gelijkheden op het platteland te ver groten. En daarmee staan we voor een nieuwe taak. De opdracht is niet meer of minder dan het zorgen voor een bestaanswijze die aangepast is aan de behoeften, en de mogelijkheden van de bevolking, alsmede in evenwicht is met de materiele hulpbronnen die hen ter beschikking staan. Opdat een kwa litatieve ontwikkeling kan plaatsvinden in de bestaande arme economie, nieu we ruimte schept voor de mensen die daar leven opdat zij thuis hun bestaan kunnen vinden. Waar gaat het om? Voedsel, kleding, onderdak, gezond heidszorg, onderwijs, amusement. Ei genlijk het gewone rijtje. Maar het on gewone zit ergens anders: in de eis dat dit alles zoveel mogelijk locaal moet worden voorzien, een product moet worden van de arme economie! Een nieuwe methode Het nieuwe zit in de eis, dat onze wes terse methoden van grootschalige pro ductie moeten worden vervangen door kleinschalige voortbrenging, dat mas sale uniformiteit plaats moet maken voor locaal maatwerk, continu fabricage geruild wordt voor intermitterende ver vaardiging. Maar ook, dat de produc ten van dit nieuwe voorzieningensys teem kunnen wedijveren met de model len, die inmiddels bekend zijn gewor den uit de rijke wereld, dat de neven producten minder nadelig werken. Onmogelijke eisen? Niets is onmoge lijk, maar van doorslaggevend belang is het feit, dat we niet anders kunnen; de ons ter beschikking staande me thoden zijn niet geschikt, om te worden gebruikt in een arme economie. We moeten veel opnieuw uitdenken. (De schrijver geeft" vervolgens een voorbeeld, hoe met eenvoudige en voor de bevolking betaalbare middelen een sawahgebied aan de Cisadane bevloei- baar is gemaakt en dan besluit hij:) Accepteer hun eigen cultuur, hun eigen economie. Leer hun wensen kennen. En, het moeilijkste van alles, tracht vanuit dat besef, vanuit die kennis hun onuitgesproken vragen te beantwoor den. Werk aan oplossingen, die voor hen passend zijn, en zinvol voor de verbetering van hun bestaan. Grote partij net aangekomen Daun Salam ad. 6,p/kg. Sereh ad. f 5,50 Jeruk Purut ad. f 8, Tevens verkrijgbaar: Ruime sorteringen batikstoffen (long- dress dress materiaal, kains, etc.) Jurken en Hesjes, Houtsnijwerk, etc. Rahdoor B.V. Import/Export Koningin Wilhelminalaan 5 Den Hoorn (2203) Delft (015- 13 03 37) (Vervolg "Brieven over") Ik zal Atjeh/Takengon en omgeving dan ook nooit vergeten! Heb er prettig gewerkt en een goede baas gehad, in Bandoeng geboren, sprak alle Inlandse talen. Dat moet je hebben! Betoel! Hij is helaas al enkele jaren dood, echt wel sajang. Maar met zijn vrouw ben ik nog in ge regelde correspondentie. Ze woont nu in 't Bejaardentehuis "De Klinkenberg" in Ede (Gld.) Het plan is over Takengon nog een stukje te schrijven over mijn ervarin gen. Ik ben echt aan deze landstreek verknocht, hoe kan het ook anders? Heb er prettige ervaringen opgedaan en dat vergeet men nooit! Tot zover, leuk dat U nog eens een stukje over de Gajoelanden geschreven heeft! A. J. M. Keukenschrijver MULTATULI "Nu gaat die verdomde T.V. nog een uitzending maken over MULTATULI en het grote publiek snapt zo'n uitzending niet en wordt alleen maar gestijfd in haar mening, dat "wij" uit Ned. Indië allemaal sukkels en misdadigers waren. Ik dank U (en vooral natuurlijk ook Tjalie R. in het bijzonder) voor Uw mooie werk". L. de Roos. GENIETEN VAN TONG TONG "Als altijd genieten we van de T.T.. Laat ze maar praten. De inhoud van het blad is goed. Het zijn juist de din gen van toen vroeger, die 't blad uniek maken, met een goede balans over dingen van nu. Het zijn de oude namen en de oude plaatsen en de oude foto's die ons in een fractie van een seconde dingen doen herinneren en beter be grijpen. Of anything, T.T. is een brug die als men 't wil zien in dat verband de kloof sluit, de z.g. "generation gap." Tenminste zo voel ik 't aan, en nooit "alweer verhalen van vroeger". Het doet me begrijpen en 't geeft me een gevoel van iets heel bekends, waarom bijv. m'n vader zo van "odeklonjo" houdt, liefst Boldoot of 4711, want ik kan m'n grootmoeder nog zien zitten met haar witte zakdoek opgerold, als een miniatuur goeling, besprenkeld met Boldoot. Lekker fris in de hitte. En zo kunnen we eindeloos doorgaan. Ver der, of minder ver in 't verleden. Mrs. Julie Lentze

Tong Tong | 1975 | | pagina 7