ES PASRA machines f 24,50 porto f 2,25 Ze zijn er weer, draaien maar DAT VRESELIJKE FREON EEN VLIEGENDE KRAAI VANGT ALTIJD WAT Waar we vier, vijf jaar geleden bij hoog-tij rondvoeren op ondergelopen schorren langs de Wester-Schelde, is van water nu niets meer te bekennen. Ailes is drooggelegd en omgetoverd tot bouwland. Uitgestrekte gebieden worden door Domeinen verpacht; o.a. aan Hak's Conserven. Ën wie behoefte heeft aan rust en een zaamheid, moet daar maar eens een kijkje nemen. Je kunt er uren rondrij den kris en kras overal doorheen. De wegen zijn verhard, je ontmoet geen verkeer van betekenis. En een wijdheid om je heen, een weldadige ruimte, dat je je Holland niet langer kunt indenken als vol gepropt, overbevolkt. Terwijl er nauwelijks meer landarbei ders aan te pas kwamen, alles gaat nu immers machinaal, staat overal 't gewas te gedijen en te rijpen. Ook nu is nog niemand nodig, daarom is 't overal zo stil. Ze zijn alleen met elkaar, de planten. Met de wind, met duizen den vlindertjes, kwartels, fazanten en andere vogels. Wuivende sawah's, Aardappelvelden, vlas, uien, noem maar op. Ze vormen met elkaar een adem benemend mozaiëk, een enorm lappen- veld in alle tinten groen, bruin, goud, 't zachte lila van maanzaadbloemen, bespat met 't rood en wit van klap- roosjes en,.kamillen. Mijn plantersvrouwenhart klopt blij Ineens komen we bedrijvigheid tegen, motor-geronk verstoort de serene stil te rondom. Op 't erwtenveld wordt de oogst binnen gehaald. En ter plekke verder afgewerkt. Grote wagens ko men aanrijden en gaan weg, boordevol gedopte erwten. Fijn, zeer fijn, extra fijn. Een lawaai'erig monster kruipt heen en weer over de velden, hij zet zijn scherpe tanden in 't malse groen en werkt gulzig grote bossen weg. Waar hij geweest is laat hij een kale, platge- reden troosteloosheid achter. Er lopen ruige strepen door, de rijen planten die hij gemist heeft op zijn weg. Er voor terug komen? Voor dat beetje? Laat maar staan. Wie er de moeite voor wil nemen mag 't weg halen. Die "beetjes" bij elkaar vormen samen honderden kilo's zoete jonge erwtjes, maar niemand komt er voor. Practisch niemand. Een paar ouwe mannen trekken peulen van de planten, ze vullen er een zakje mee dat ze achter op de fiets binden. Verleden jaar hebben op de zelfde uit gestrektheid blijkbaar aardappelen ge staan. Die bij de oogst zijn achterge bleven, hebben nieuwe knollen ge vormd, mooie gave. Behalve erwten kan je dus ook aardappelen rooien zoveel je maar wil. Mijn overbuurman b.v. kwam thuis met drie honderd kilo. Buurman rechts, meent: "Laat maar rotten, ik ben toch geen boer." Maar wel zonder werk. De winkels zijn zo dichtbij. In deze hitte je bukken om erwten te plukken en aardappelen uit te graven? Kom nou! Je hoeft toch helemaal niet te werken in Luilekkerland? "Maakt-lek- ker-lui-land". Rare binatangs zijn mensen toch. In de drukke winkels graaien ze elkaar de artikelen soms uit de handen en op zo'n opruiming in de polder waar ze de kostelijkheden kunnen krijgen voor niks en niemandal, verschijnt geen sterveling. Ik heb zoveel aardappelen in de kel- U heeft natuurlijk al genoeg gehoord over de ellende van de spuitbussen. Alweer een artikel dat niet deugt, en waar we zo aan verslaafd geraakt zijn dat we het liefst zouden zeggen: "'Nou ja Nou ja gaat niet op voor dat vreselijke gas dat in een spuitbus zit: freon. On afbreekbaar, u spuit het de lucht in met elke spuitbus die u gebruikt: luchtver frisser, hairspray, deodorant, parfum, insecticide, noem maar op. Honderden spuitbussen, allemaal freon. Het blijft hangen in de lucht en tast de, voor de mens zo essentiele ozon-laag aan. De Ozon die bescherming moet bieden tegen de gevaarlijke ultra-violet stralen die de zon dag in, dag uit op de aarde loslaat. Met elke "pssst" helpt U de atmosfeer verpesten. Ja, met dat ene spuitbusje, ledereen een busje maakt millioenen maal "psst." Ze hebben het uitgere kend, ik ga het hier niet navertellen, u zult het wel eens gelezen hebben. Het is WAAR, zoals veel waar is, van de dingen die we eigenlijk moesten laten en toch maar blijven doen. Nu heb ik U wel eens verteld dat ik me al enkele malen bekocht voelde met een parfum-spray. De spuit was stuk, der dat we ze nooit op krijgen zonder andere eters. Mijn diepvries is voor een groot deel gevuld met fijne erw tjes en zoete, jonge peulen. En ik moet nog beginnen aan de eigen groenten Plantersvrouw. Wat eten we vandaag? Frikadelletjes van sojameel. Volgens 't recept van mevr. Anthonijsz uit Amsterdam. (Als je geen tahoe in huis hebt en toch trek in ketoprak.) Voor drie personen, alles kira-kira. 3 eetlepels sojameel 1/2 ons garnalen 1 ei knoflookpoeder, zout, peper naar smaak 2 eetlepels fijngesneden selderie 2 eetlepels fijngesneden prei Aanmaken met water of santen, frika delletjes vormen en bakken in olie. Op dienen met ketjap, fijngesneden rawit of met sambal petis. de parfum kwam er niet uit, het rook ontzettend ende inhoud bleek, als de druk ontbrak: tot een derde ge daald. U koopt dus veiliger, goedkoper een NIET-spuit fles eau de cologne, parfum of wat maar ook. Gebruik zo'n vaporisator. Neen, niet zo'n flacon met zo'n spuitbolletje eraan, want dat wordt een geknoei met de vloeistof overgie ten. Je hebt er een trechtertje voor nodig en tegen de tijd dat de flacon n gevuld is, is de helft van uw parfum op. Er zijn losse spuitjes te koop. Gewoon een buisje met een drukbolletje. Past in elke flessenhals. Dus dopje eraf, buisje erin, spuiten. Geeft een fijne verstuiving, U morst geen druppel, en voor alle flesjes op uw toilettafel te gebruiken. Kost maar 2,75. Direct kopen, u heeft er geen spijt van. Nog een anti-freon daad. Inplaats van die spuitbus tegen vliegen. Een sinaas appel volprikken met een stuk of 25 kruidnageltjes. Vloeipapier eromheen en opbergen tot het geheel is inge droogd. Daarna ophangen aan een touwtje bij het raam, onder de lamp. Ruikt voor onze neus zalig fris, voor vliegen iets afschuwelijks, want ze blijven weg. Maak er een paar, nu, u heeft er geen spijt van. L.D. (geschaafd ijs) Te vullen met gewone ijsblokjes, een kind kan er mee overweg. Maak voor de warme dagen en alle feestelijke momenten uw eigen IJS SJANGHAI. Recept bij de gebruiksaanwijzing. Zolang de zomer duurt, gratis erbij een flesje rozen essence Wacht niet te lang, ze vliegen weg, ons model is nergens anders te krijgen. 17

Tong Tong | 1975 | | pagina 17