Een geheel onverwachte vondst was een brief van Jules Douwes Dekker, gedateerd 29 augustus 1900 uit God- wanrivier, onder de titel "Brieven van het oorlogsterrein" opgenomen in het Nieuws v.d. Dag van 20 november 1900. Deze brief was overgenomen uit het Soerabaiasch Handelsblad en verwees naar een vorige brief in dat blad, wel ke inderdaad in uittreksel werd aange troffen. Naspeuringen in het Bataviaasch Nieuwsblad en Locomotief Een opmerking van Bpk. Margono Djo- johadikusumo over later medewerker schap van Ernest D.D. aan het Bata viaasch Nieuwsblad en aan De Loco motief in Semarang bracht mij er toe ook deze bronnen nog even aan te boren en dat was niet tevergeefs. Eerst kwam hier te voorschijn een met waar schrijverstalent geschreven reeks van Ernest in het Bataviaasch Nieuwsblad van augustus en september 1902, ver moedelijk kort na zijn terugkeer uit krijgsgevangenschap gepubliceerd. Het zijn achtereenvolgens een beschrijving van het gevecht bij "Selekats-nek", 11 juli 1900; "Een bezoek aan Oom Sarei" - een alleraardigst stuk proza met een humoristische dialoog in het Afrikaans - en een artikel over "Generaal de la Rey", voor wie D.D. blijkens "70 jaar konsekwent" steeds een grote bewon dering heeft gehad; tenslotte in twee afleveringen een beschrijving van "Het gevecht te Boekenhoutskloof" (11 en 12 juni 1900). In De Locomotief trof ik nog een kleine reeks aan onder de titel "Uit de gedenkschriften der On- verzoenlijken", benaming van de krijgs gevangenen op Ceylon die weigerden zich te schikken in het Britse gezag over Zuid-Afrika. Een bijzondere welkome verrassing was de vondst van een uitvoerige reeks bijdragen van Jules D.D. in De Locomotief 1902/1903 gepubliceerd on der de titel: "Uit den heldenstrijd der Boeren". Hierin beschrijft deze onver schrokken "bittereinder" verschillende krijgsverrichtingen waaraan hij gedu rende anderhalf jaar te velde heeft deelgenomen, onder andere de overval op een Britse legertrein, een z.g. "trein- buiterij". Ook vond ik artikelen van Jules over toestanden in het krijgsge vangenkamp te Trichinolpoly in Brits- Indië. Het zijn kundige beschrijvingen van wat hij alzo heeft meegemaakt en gehoord. Al met al heeft de speurtocht een oogst opgeleverd van een 50-tal Douwes Dek- keriana, geschreven door drie moedige Indische jongelui; Guido, de jongste, was bij vertrek van Java nog maar een 16-jarige scholier, Ernest en Jules wa ren resp. 20 en 21. Dr. de Jong zal de beschrijving van hun deelname aan de krijgsverrichtingen analyseren en mogelijk de brieven her- publiceren in een Zuid-Afrikaans tijd schrift. Een volgende keer hoop ik iets meer in bijzonderheden te treden over de drie dramatis personae en over enige reis indrukken van Guido en Ernest. De nummers I, II en III van de reeks zijn niet aangetroffen aangezien de verzameling van het "Nieuws van den Dag van Nederlandsch-lndië" in het krantendepot van de Kon. Bibliotheek eerst zijn aanvang neemt met het blad van 1 juli 1900. Ook no. XII van de reeks ontbreekt. Deze incompleetheid van de krantencollectie weerspiegelt een precaire situatie, vooral wanneer zou blijken dat deze jaargangen - en hoeveel andere van Nederlands-In dische dagbladen van tempo doeloe - nergens anders meer in Nederland of elders aanwezig zouden zijn. 2) Mogelijk een lid van de bekende drukkers- en boekhandelaarsfamilie waarvan de zaak op Noordwijk zich in die tijd verdienstelijk maakte met de organisatie van de Zuid-Afrikaanse Pre mie Loterij tot ondersteuning der in de strijd verminkte en achtergebleven be trekkingen van op het slagveld geble ven burgers van de Transvaalsche Re publiek en de Oranje-Vrijstaat. Er heb ben overigens aan de Boerenoorlog meer vrijwilligers uit Ned.-lndië deelge nomen dan de drie Douwes Dekkers, Kolff en Snoeke. Ik vond een aantal brieven van een zekere J. van der Lely die met acht Hollanders, van wie vijf van Java, in Lourengo Marques debar- keerde. Bijzonder verdienstelijk is ook een In dische ambulance geweest onder lei ding van de officieren van gezondheid Kerckhoff en Buning. Dr. de Jong pu bliceert in "Militaria" een artikel over de twee militaire attachees van het KNIL, Nix en Asselbergs. Nix is in het voorjaar van 1900 dodelijk gewond ge raakt. Belangstelling, medeleven en enthou siasme in Ned.-lndië voor de zaak der Boeren was enorm. In de pers was de vrijheidsstrijd gedurende enige jaren voorpaginanieuws, berichten en be schouwingen vulden haast dagelijks meerdere kolommen. Typerend zijn b.v. de Laatste berichten uit het Nieuws v. d. Dag van 6 februari 1901; "Tot ons leedwezen waren wij heden twee mi nuten te laat voor den trein naar Bui tenzorg. Van de Boeren heden heel goede berichten. Leve Koningin Wil- helmina. Leve President Krüger." Door het Transvaal-Comité vond een inzameling plaats die inclusief bijdra gen van handelskantoren en scheep vaartmaatschappijen in Shanghay, To kio, etc. in Oost-Azië meer dan een ton opbracht.- Aardig is een bedankbrief in De Loco motief van 22 januari 1902 van Dr. W. J. Leyds, secretaris van president Krü ger, voor een gift van 4792,43 af komstig van het Damescomité te Mo- djokerto. Dr. de Jong schreef mij dat hij in "De stille kracht" van Couperus had gelezen over een "fancy fair" om geld voor Transvaal in te zamelen. Hij maakte mij ook opmerkzaam op een foto in "Tempo Doeloe", waarop plan ters als "Boerenschutters" gekleed poseren. Inderdaad op pag 166: "Geen schietoefening, maar een aantal plan ters van de suikeronderneming Asem Bagoes bij Sitobondo, dat zich op een bal masqué als soldaten uit het boe renleger had verkleed en dat zich later nog eens liet fotograferen in een lees verder volgende pag., 3e kol. onderaan Rogier die deze foto in Solo schoot, vond dat deze kwee serabie-verkoopster hem deed denken aan het "kokentje spelen" van zijn zusjes vroeger. Al die kleine anglo'tjes en pannetjes en daarna dat echte proevenGeproefd heeft Rogier natuurlijk ook van deze "serabie inggris", een typische midden-javaanse lekkernij, waarbij de serabie-koekjes niet met guela djawa en santen worden overgoten, maar waarin witte suiker in het beslag is toegevoegd. Het is deze suiker die de serabie een brede krokante rand geven. Ssssp! 19

Tong Tong | 1975 | | pagina 19