DE VOORZIENIGHEID EN ONZE OVERHEDEN 15 AUGUSTUS ZONDER KOSTEN Abonnement TONG TONG nu: f POEKOEL TEROES POT Op de datum die dit nummer van Tong Tong draagt is het 30 jaar geleden dat Japan capituleerde. De "bevrijding bracht voor velen onzer, Nederlanders maar ook Indonesiërs alleen maar nieu we ellende. En groot onrecht. Hoe diep de grieven zijn, die velen koesteren jegens de Nederlandse re gering en haar beleid ten aanzien van haar Nederlands-Indische onderdanen bleek ons nog eens uit een aantal brieven die wij ontvingen naar aanlei ding van de korte notitie in Tong Tong van 15 juli jl. onder de titel "Ereschuld". Naarmate de schrijvers hun machte loosheid om hun recht te verkrijgen beter beseffen stijgt hun verbittering. Ook nu nog: na 30 jaar. Maarmen hoeft niet te slagen om te volharden, heeft de grote Willem gezegd. En dus: Poekoel teroes! ^Herinnering... geuren... 3^lanken... ledereen kan van iedereen alles af pakken, behalve herinnering, want her innering is een onbetwistbaar bezit. Ik sprak iemand (ook uit Indië of Indo nesië), die mij zei: "Ik heb soms heim wee." Mijn commentaar was: "Soms? Ja, soms komt het tevoorschijn, maar heimwee is ALTIJD in ons. Het laat ons niet los, ons, die daar geboren zijn of daar onze living hadden. Denk maar eens aan enkele GEUREN of KLAN KEN. Dan opeens weet je: dat was de Chinese Kamp, ofdat was een warong, ofdat was toch een ga melan heel ver op de onderneming Dan komt het grote heimwee; Heimwee naar het verleden, dat voorbij is en nooit meer terug komt, tenminste niet voor de oudjes onder ons. DIE hebben dan de herinnering door een geur, of... een klankzoergens. M.M. Een onzer lezers zendt ons een bijdrage die wij gaarne zullen publiceren. Vooral omdat zij betrekking heeft op de Bui tengewesten. Teveel van onze schrij vende lezers hebben alleen maar er varing van het leven op Java - soms afgewisseld met een "vacantie aan de Burma-spoorweg! - en te weinig medewerkers hebben de uitgestrekte gebieden buiten Java tot onderwerp. Maar deze lezer zendt ons nu, tot ons genoegen, een bijdrage over een in de plooien van de Barisan gelegen Suma- traans stadje. In zijn brief zegt hij: als er kosten aan de plaatsing verbonden zijn, wil hij die gaarne dragen. En uit die opmerking blijkt een misverstand over ons redactioneel beleid dat wij toch graag even uit de wereld willen helpen. Elke bijdrage die ons wordt toegezon den wordt op haar merites beoordeeld. Zijn wij van mening dat zij interessant genoeg is, dan wordt zij geplaatst. Kosten zijn daaraan - natuurlijk - niet verbonden. Vinden wij haar om een of andere reden niet van voldoende be lang voor onze lezers, dan krijgt de inzender haar terug met de motivering, waarom zijn stuk niet voor plaatsing in aanmerking komt. Het aanbod van onze inzender trof ons intussen als een bewijs van de hoge waarde, die onze lezerskring aan Tong Tong hecht. Er zijn er dus, die zelfs voor een publicatie in TT zouden willen betalenWij voelen ons zeer ge vleid! JHR. In het laatste nummer van de vorige jaargang van Tong Tong - dat van 1 juli - publiceerden wij een ingezonden stuk van J. G. O. waarin de schrijver de voormalige luitenant - GG Van Mook ten voorbeeld stelde aan premier Den Uyl, die de bede uit de troonrede schrapte. Van Mook, ofschoon een on kerkelijk man liet zich overtuigen dat in zijn toespraak tot de conferentie van Malino in 1946 een beroep op de Voorzienigheid niet mocht ontbreken. Over hetgeen voorafging aan het uit spreken van Van Mook's rede in Ma- lino is - via Tong Tong - een gedachten- wisseling ontstaan tussen de weduwe van de luit. GG en de schrijver van het boekje "Ik stond erbij", D. van der Meulen, aan wiens schets van hetgeen zich afspeelde een en ander was ont leend in het onderschrift bij de brief van J. G. O. Over het overleg vóór het uitspreken van de rede zijn mevrouw Van Mook-Maureau en de heer Van der Meulen het niet eens. Mevrouw Van Mook meent, dat in de schets van Van der Meulen haar man onrecht wordt gedaan, de schrijver van "Ik stond erbij" houdt staande dat het zó gegaan is als hij beschrijft en niet anders. Wij kunnen in dit meningsverschil geen partij kiezen. Maar wel past ons een verontschuldiging voor het feit, dat wij in ons onderschrift bij de ingezonden brief Van Mook een atheist noemden. Dat dit het geval zou zijn geweest ont kent mevrouw Van Mook ten stelligste en dat behoren wij onvoorwaardelijk te accepteren. Er had moeten staan: Onkerkelijke. Wij betreuren het, een kwalificatie te hebben gebruikt die wij gedachteloos neerschreven. JHR. In verband met de vacanties heeft de drukkerij te kampen met on derbezetting van personeel. Ten gevolge hiervan komen de Aug.nrs. van Tong Tong later uit. Wij doen een beroep op Uw ge duld Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over Juli 1975. F. A. Arnold 16,—; C. J. v. Alphen 7,50; H. Anthonio 10,—; Mw. Anthonio-Gardt 10,—; A. L. M. Addens-v. d. Watering 25—;' P. J. Achten 6,—; A. Burg 10,—; Prof. Dr. G. Bras Odijk 22,—; Ir. P. G. v. d. Berg 6,I. de Bruin 10,—; M. F. de Bie 5,E. C. C. Barnaart 7,50; Mej. Drs. H. H. A. v. Blommestein 50,J. F. de Bas 7,50; P. Coenen 50,Mevr. J. W. Cas- sa io,Mw. K. S. v. Daim v. Loon 15, F. Dubois 5,B. v. d. Ende-v. Huffel 20, F. v. Eekhout 26,85; C. A. von Giodekok 10,—; L. C. F. de Graaff 25,—; Ir. Halin Sudarma 5,—; J. H. W. Hovens 5,—; E. W. Hardy 20,—; J. G. E. Hepsakker 20,G. W. Hardeveldt-Kleuver 21,—; Mevr. A. H. Hem- mekam 8,50; W. F. Hendrix 58,50; Mevr. C. V. V. Hubner 95,Mw. Chr. Johannes 6,S. M. Jalhay 8,50; H. J. W. Keidel 1, I.' Knaebel 10,—; N. A. L. Kol v. Kluyve 7,50; C. M. Kamerling 6,Mw. M. K. de Koek 100,Mw. A. Kamper 10,A. L. Ph. Leidelmeyer 5,Mej. D. W. v.d. Lus donk 20,R. Mariouw 10,H. W. Maul 6,H. Mills 6,Ch. W. G. Mekeren 4,50; A. Middelaer Mees 3,W. H. Morren 20,E. J. R. v. Maarseveen 31,R. M. Mensing 15,Mw. E. Martens 5,Mw L. Meuleman 25,—; Mw B. M. Naberman 14 ,Mevr. L. H. Norman 15,N.N. 20—! N.N. 5,—; N.N. 100,—; J. Oud 10,—; A. H. Overdijkink 10,Mej. M. Portier 10,—; G. E. S. Petrus 8,75; N. F. Pierie 5G. C. F. Ruggebrecht 12,Mw L. H. Robilette 10,L. de Roos 40,J. A. Rou- kens 16,Hr. Struiksema 11,G. A. Swart 14,F. Sauselé 15,Mw E. Smits Clifford 5,Mw N. A. L. Schuckinck 100,G. D. J. Staalman 2,75; E. H.S. 15.—E. M. Sirag 15,—; Mej. Salomon 10,L. H. v. d. Star 3,95; W. v. Twist 5,50; N. Top 7,50; M. Vunderink 11,70; A. v. Velt- hoven 10,F. J. v. d. Veer 135, W. P. v. Vliet 25,Mw. de Vries-Voorman 36, A. Vreugdewater 8,H. W. Verdooren 30V. de Vries 5,—; W. F. v. Wijck 2,50; V. M. de Waal-Malefijt 8,50; Mw I. Weintré 2,60; D. H. Wermuth 6,55; H. K. A. Webb 10,E. M. Woran-Pollreich 6,W. F. v. Wermeskerken 8,25; W. H. W. Walbechem 18,J. H. v. Zuylen 5, In Juli 1975 binnengekomen totaal f 1695,40 4

Tong Tong | 1975 | | pagina 4