BOEKBESPREKING PIEKERANS BIJ EEN VOORPLAAT PIEKERANS bij een VOORPLAAT Opstellen van Du Perron "Menentukan Sikap" De belangstelling in Indonesië voor Nederlandse schrijvers schijnt wel met de dag toe te nemen. Maar kennisname van hetgeen in het Nederlands over Indië en Indonesië werd geschreven is uiteraard voorbehouden aan een elite die op jeugdige leeftijd Nederlands heeft geleerd en het intussen niet heeft verleerd. De tweede taal in Indonesië is nu eenmaal niet het Nederlands, maar het Engels, ofschoon cursussen in het Nederlands wel belangstelling vinden. Daarom is een ontwikkeling die zich hoe langer hoe duidelijker aftekent van belang: het toenemend aantal Neder landse boeken dat in het Indonesisch wordt vertaald. Men weet dat de ver taling van de Max Havelaar een groot succes is geworden en dit zal, als de Havelaar-film van Rademakers slaagt zeker nog toenemen. Misschien zal de belangstelling voor Multatuli ook die voor zijn latere geestverwant E. du Perron stimuleren. Sitor Situmorang heeft namelijk al jaren geleden een aantal essay's van Eddie vertaald en deze zijn, met een biografische inlei ding van Fred. Batten bij Van Hoeve verschenen onder de titel "Menentukan Sikap" (Op zoek naar een houding). De stukken zijn uit allerlei bundels op stellen van Du Perron vergaard en zij geven een beeld van deze merkwaardi ge persoonlijkheid. Bij de uitgave bleek de belangstelling niet groot, waarbij ongetwijfeld ook de voor Indonesische begrippen hoge prijs van de bundel een rol zal hebben ge- Nu ik mij weer eens verdiept heb in dit boekje dat toch al geruime tijd ge leden zijn weg vond naar mijn boeken kast en die van stellig de meeste Tong Tonglezers vraag ik mij af waardoor het komt, dat ik nog zo vaak naar deze piekerans teruggrijp. Zijn het de kleine wijsheden, de verwarmende menselijk heid het begrijpend aanvoelen van 's mensen feilbaarheid en kwetsbaar heid, de soms toch ook wel felle reac ties tegen wat hem onrechtmatig en verwerpelijk voorkomt, die de band tus sen hem en ons ook over de dood heen geen ogenblik doen verslappen? Mij verdiepend in de teksten en bij het telkens weer bezien van de voor platen kom ik tot het toch wel bescha mende besef hoe oppervlakkig de meesten van ons deze beelden waar schijnlijk wel bekeken moeten hebben. speeld. Nu de belangstelling in Indo nesië voor de Nederlandse literatuur zo toeneemt willen wij op deze uitgave toch nog eens de aandacht vestigen. In onze boekhandel zijn nog enige ex emplaren van deze bundel verkrijgbaar. De priis is f 9,90 plus 2,25 porto. JHR. Verloren Paradijs "!N EN UIT HET PARADIJS GETILD'' A. Alberts, gewezen bestuursambtenaar in Indië debuteerde na zijn repatriëring in 1946 met een "Indische" bundel; "De Eilanden". Hij vervolgde met een bundel "Narnen Noemen", die zich tot zijn eerste boek verhoudt als een do cumentaire tot een gedicht - beide overigens boeiend geschreven, daar niet van. De bundel "Namen Noemen" doet zijn titel inderdaad eer aan: men vindt er de geschiedenis in van een jong be stuursambtenaar die in 1939 naar Indië vertrekt - de oorlog is dan al uitge broken maar heeft Nederland en Indië nog niet meegesleept - en daar als aspirant-controleur in Soemenep zijn carrière begint. Zijn diensttijd, te snel gevolgd door zijn internering na de Japanse inval, zijn verblijf in het Baros kamp in Tjimahi, zijn werkzaamheid na de Japanse capitulatie en tenslotte zijn vertrek uit Indië worden beschreven in een merkwaardig lakonieke stijl, of schoon wel duidelijk is dat Indië hem sterk in haar greep hield. Van dit boek je is nu een nieuwe uitgave verschenen bij de uitgeverij G. A. van Oorschot te Amsterdam en wel onder de veel spre kender titel "In en uit het paradijs ge tild"'. Een ondergekoeld verhaal van een innerlijk zeer bewogen mens. Warm aanbevolen! JHR. "In en uit het paradijs getild" is ver krijgbaar in de boekhandel Tong Tong. Prijs 15,90 plus f 2,25 porto. Als gevolg dan mogelijk van het ontel baar aantal beelden dat dag aan dag uit tijdschriften, dagbladen en via de beeldbuis op ons afstroomt. Beelden van oorlogsgruwel, van honger krepe- rende mensen en hun kinderen, van hele en halve en helemaal geen groot heden die elkaar beminnelijk glim lachend de hand drukken,,van demon straties en terrorisme, lustmoorden en kinderverkrachtingen, van bioscoop annonces, druipend van sex in onze honourable dagbladpers, van achter de spiegelruiten van onze wijdverbreide sexboutiques. We kunnen er onze ogen moeilijk voor sluiten. Keren wij liever terug naar onze eigen voorplaten. Al hebben we dan ook waarschijnlijk bij het bezien ervan nooit veel meer gedacht dan: mooie opname, aardige foto, ach ja, Voorlopige prijs f 18,90 porto 3,25 die verrukkelijke ouwe badplaats, dat heerlijk koele huis van Toen, leuk, die oude aloon-aloonHoe weinigen van ons hebben zo'n voorplaat mogen bezien, begrepen, in zich opgenomen zoals Tjalie dat kon. Er gedachten aan vastgeknoopt zoals hij dat deed. Mij vervult dit met enige beschaming. Het is hier niet de plaats om mooie woor den te schrijven over dit boekje, in mijn ogen de grootste hulde misschien die we aan de nagedachtenis van één die ons dierbaar was konden brengen. Het is zoals Ritman het in zijn voor woord uitdrukte: een laatste getuigenis van onze bewondering voor een strijd bare, boeiende en talentrijke figuur, die in de eerste plaats Mens was. En géén had het ontroerender kunnen zeggen dan zijn vrouw Lilian met de woorden: Tjalie's piekerans zijn geweest als de offerbloemen die het verkoopstertje voor haar oude klant inpakt. Geurige melati's en rozeblaadjes voor goed, en tegen het kwaad pittig-wrang en heil zaam als het sirihblad Het boekje ligt voor me met de fleuri ge en kleurige omslagfoto van Rogier, een beeld dat doet denken aan Gau guin en toch zijn eigen charme heeft. Tot slot: Laat dit niet het laaste bun deltje Piekerans bij een Voorplaat zijn. Ik ben er zeker van dat dit de hartelijke wens is van zeer velen. HEIN BUITENWEG mdessÖn Georgina Masson, geïllustreerde geschiedenis van Rome, de re publiek. Voor liefhebbers van historie een belangrijke aanwinst. In 180 pagina's wordt de ontwikkeling van Rome op een onderhoudende wijze beschre ven - hoe een nederzetting op de Palatijnse heuvel uitgroeide tot een wereldmacht die het groot ste deel van de toenmaals be kende wereld beheerste. De talrijke zeer fraaie illustraties doen de historische beschrijving nog meer spreken. 35,F 3,25 porto. 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5