S Al DJ A EN ADINDA BIJ 34° CELCIUS "DE KRONTJONG - GITAAR" door ROSALIE GROOSS Bij de uitgeverij De Vervelende Vlieg verschijnt dit najaar een nieuwe roman van de bekende schrijver Jan Mereloor, bekend om zijn boeiende neo-koloniale werken. De titel van het boek is nog niet bekend, de prijs wel f 84,90 incl. BTW. Het boek zal in elke boekhandel en kiosk te krijgen zijn. Uiteraard, voor zo'n prijs. Wij als Indisch tijdschrift, genoten de eer een kort fragment uit dit levensechte verhaal dat zich natuurlijk in Indonesië afspeelt, te publiceren. Het volgt hier onder. (Vervolg: Es degan en tahoe goreng) Bij oudere mensen na één brok, bij jongeren en mensen met geld pas na twee, zelfs na drie brokken (waar laten ze het), houden ze op enkunnen zo hun volle aandacht wijden aan "het Glas der Zaligheden"Het "oog- getuigeverslag" over deze laatste pret tige bezigheid laat ik voorlopig achter wege, want in dit artikel is het niet zo belangrijk. Net zo goed bijzaak is ook de onvermijdelijke afrekening, waar de klant voor het verorberen van één horrip TAHOE GORENG plus een groot glas kostelijke ES DEGAN ongeveer 30 (dertig) Hollandse centen neertelt, bediening inbegrepen, want de dienster is een nicht van de eigenaar zelf. Na het betalen schuift de klant "rechts uit de flank" heel langzaam uit de on eindig lange smalle bank. Heeft hij zich tenslotte daarvan bevrijd, dan kan hij "ingerukt mars" naar de dieren gaan, die hij nog niet bewonderd heeft Deze warong staat nl. op het terrein van de SURABAYA-DIERENTUIN, ofte wel KEBON BINATANG Surabaya. moesson Op zoek naar de oorsprong en geschiedenis van de krontjong. 190 pagina's (plm.) f 9,90 f 1,20 porto. Goed beschouwd Praten of schrijven over goede momen ten, waardevolle ervaringen uit een vroegere tijd noemt men nostalgie, heimwee. Fout. Goed en informatief is: praten en schrijven over de toestand van nu. Onze welvaart, hoe flink, ondernemend, ijverig, eerlijk, trots, offervaardig, dien baar de mensen NU zijn. Gek, waarom doet men dat nu niet? Wat een heerlijke gedachte als straks onze kleinkinderen ook heimwee kun nen hebben, nostalgisch kunnen praten over deze tijd. "Honger!" riep Ali vanuit de betjak (fietstaxi) die met knersende remmen op het voorerf stopte. "Honger! Wat eten we vandaag?" Rosali, loshangend glanzend zwart haar, doorvlochten met trossen melati's (soort jasmijn) in haar azuurblauwe kabaja (soort blouse) en bruingebatikte sarong (soort rok) kwam hem halver wege de voorgalerij tegemoet. "Soto ajam," (soort kippesoep) zei ze, "de verkoper zit op de hoek van de straat te wachten, speciaal voor jou. Hier heb je 50 Rupiah!" "50 Rupiah!" riep Ali wanhopig uit. "Dacht je dat ik voor 50 Rupiah een portie soto kan krijgen? Met rijst?" "Voor 50 niet, maar voor 100 wel," zei Rosali koel," wat heb je met die 100 Rupiah gedaan die je gisteren nog overhad van de gado-gado? (soort pinda-saus slaatje)" Ali zuchtte, hij veegde zijn vochtige voorhoofd af, het was moordend heet deze middag. "Geef me dan nog maar een glas tjendol," (soort glibbertjes- drank) zei hij mat, "dat is toch het ge woonste dat je je hardwerkende man kunt aanbieden. Waar zijn de kinderen? Hebben die al gegeten?" "Ze hadden geen honger, ze hebben zoveel gesnoept vandaag. Nasi rames, babi ketjap, saté lontong en roedjak (Indonesische eterijen, sterk gekruid). Ze hadden alleen zin in vruchten." "En waar zijn ze dan," drong Ali aan. Hij was idolaat op zijn twee kinderen Saidja en Adinda, levenslustige, sterke kinderen. Echte "brandals" (soort deug niet) die toch door Rosali goed in toom werden gehouden. "Saidja zit in de pisangboom en doet zich te goed aan pisang tandoek (soort banaan van bijzondere afmeting. Er zijn exemplaren gemeten van 50 cm lengte!) en Adinda zit in de klapper boom. Zij had zin in iets hards en hartigs!" "Is dat wel verstandig van Adinda?" zei Ali bezorgd, "onze vorige tandarts rekening is ook nog niet betaald! En sinds wanneer kan Saidja in een pi sangboom klimmen? Dat is toch niet mogelijk?" "Kletskoek," zei Rosali fel, "ik zie dat je nooit in die Nederlandse tijdschrif ten leest die wij geregeld krijgen op gezonden, want dan had je kunnen zien en lezen dat dat de gewoonste zaak van de wereld is!" Ali berustte bij de pienterheid van zijn lieftallige gade. Hij stak een klobot (soort kruidnagel sigaret van maisbla- deren gerold) op. "Ik moet iets ernstigs met je bespreken, Rosali "Nu pas? We zijn al twaalf jaar ge trouwd!" verbaasd keek Rosali hem aan. Zou hij "Het betreft de naam van de kinderen Rosali. Ik ben bang "O mijn god," Rosali kreunde zachtjes, "wat is er met de naam van de kinde ren, zeg het me vlug Ali!" "Adinda, dat is een goede naam voor een meisje. Maar Saidja, Saidja is toch geen naam voor jongen, dat had toch Said moeten zijn? Hoe heb ben we die vergissing kunnen maken, hoe kunnen we die vergissing onge daan maken Rosali!" Rosali slaakte een zucht van verlich ting. "Goddank, is het niets anders? Waar maak je je druk om Ali? Het is toch al een eeuw lang Saidja en Adin da geweest. Klassieke namen voor een klassiek geworden paar. Trouwens ze zitten nu al in de film van Multatuli die ze nu aan het maken zijn! Ze worden nog beroemd ook op deze manier! Waar maak je je in hemelsnaam druk om Ali? "Ze kwam naar hem toe, streek hem liefkozend over zijn haar. "Waar je je wel over druk moet maken is je eten. Kijk, de soto ajam verkoper vertrekt, hij heeft te lang op je ge wacht, hij denkt dat je geen trek hebt in soto!" "Eigenlijk ook niet Rosali," peinsde Ali," ik kan er niets aan doen, Saidja en Adinda, twee meisjes volgens mij..." En toen tot de werkelijkheid terugke rend: "Kom ik ga kijken of je nog wat van die heerlijke sambel oelek (soort rode pepermoes) van gisteren in de kast hebt, daar lust ik wel een bordje vol van." En met de armen om haar schouders trok hij haar mee naar binnen. U ziet lezers, tot welke literaire inspi ratie 34 graden Celcius in Holland leiden kan. Vergeef het me. Of niet. LD. WILT U TONG TONG HELPEN BESTAAN? Betaal uw abonnementsgeld op tijd. Denk er zelf om, elke her innering kost 50 cent. De Pos terijen zijn rijker dan Tong Tong Denk ook aan uw boeken- en tokorekening. Elke aanmaning kost 50 cent. De Posterijen zijn rijker dan Tong Tong! 9

Tong Tong | 1975 | | pagina 9