OPERATIE DJAGOENG Alleen nog deze week en zolang de voorraad strekt Verse DJAGOENG 5 stuks voor één gulden Toko Tong-Tong Bij de foto's. Boven: Ina en Lucian, razendsnelle plukkers. Daarnaast: Harryet Marsman met de mooiste kolven. Midden: Ton Aartse, Cubaanse vrijheidsheld verdwaald in Ossen- drecht! Onder, links: Baas Toin de Jong (met pet) Harry de Brie (hoedje) en Jakke houden een oogje op het bedrijf. Rechts: Ina, inladen en wegwezen Eindelijk, eindelijk hebben we het dan toch mogen doen: djagoeng plukken. Het is een wensdroom van me geweest, jaren lang. En steeds weer, als ik naar het zuiden of oosten van dit Laagste Landje aller Landen reed zag ik meer djagoengvelden. Steeds meer veevoer, want mais neen, dat eet men hier niet. De djagoeng wordt vlak boven de grond afgesneden (machinaal) in stukken gesneden en dan "ingekuild" voor de winter. Zo'n veekoek is een pakket vol voedingswaarden voor de koe, maar lekker? Die arme beesten hebben nooit verse, malse bladeren, sappige kolven mogen eten, want dan is het de tijd niet, dan is er gras. Maar wij? Waarom moeten wij soms anderhalve gulden per kolf betalen bij de groenteboer als er zo'n overvloed is? Ik wilde zo graag plukken, niet stilletjes gappen, maar eerlijk betalen voor een flinke pluk. En dan, winstloos delen uit die hoorn des overvloeds, met iedereen die van djagoeng houdt! Met bemiddeling van Plantersvrouw is het dan toch eindelijk zover gekomen. Van boer Toine de Jong in Ossendrecht mochten we 2000 kolven oogsten en met alle beschikbare kinderen en vrienden is er geplukt dat het een lieve lust was. Ina, Lucian, Ton en Leen, de Marsmans en van weeromstuit ook de boeren, vulden in een mum van tijd de zakken. Die rare Indische mensen, ze vinden altijd wel wat te eten! Er is wat afgelachen, gebaggerd (natuurlijk begon de dag met een enorme plensbui daarvandaan de geimproviseerde regenjack-zakken van Ina en Lucian, (foto links boven) en gesjouwd. Maar zelden hebben we een fijner, voldaan gevoel gehad als op deze dag van Operatie Djagoeng. Volgend jaar weer? LD'

Tong Tong | 1975 | | pagina 10