Een Merkwaardige Indische Familie (III) Een onderzoek naar Douwes Dekkeriana in het krantendepot van de Koninklijke Bibliotheek. Thans wat meer over de auteurs van de aangetroffen brieven en over hun reis ervaringen. Ik wil beginnen met Jules en Guido Douwes Dekker om een volgende keer over te gaan op Ernest. De geschiedschrijver van het geslacht Douwes Dekker, Dr. Julius Pée ("Multatuli en de zijnen", Amsterdam, Wereldbibliotheek, 1937) is over Jules wel uitermate kort, verontschuldigt zich trouwens met de mededeling dat hij slechts beschikt over schaarse inlichtingen. VAARWEL, TOT BETERE TIJDEN Een geïllustreerde documentaire over de ondergang van Neder- lands-lndië door J. C. Bijkerk. Een boeiend relaas over de pe riode vóór het uitbreken van de oorlog in de Pacific en de strijd om Ned.-lndië f 29,50 f 3,25 porto. Zelfs de deelname van Jules aan de Boerenoorlog, die veel langduriger was dan die van zijn jongere broers, was Pée niet bekend, terwijl de vrij kort stondige Zuid-Afrikaanse avonturen van Ernest en Guido wel door hem worden vermeld. Jules moet het doen met de informatie dat hij in 1898 de "Grand prix d'Europe" wielrijden1) heeft behaald en dat hij drie maal gehuwd is geweest met vermelding van de kinde ren uit deze echtverbintenissen gebo ren. Blijkens een privé mededeling van een lid der familie Douwes Dekker aan Dr. de Jong was Jules een grote blon de man, een charmeur en zou hij ook nog een vierde maal in het huwelijks bootje zijn gestapt. De belevenissen van Jules in Zuid-Afrika Dan danken wij nog een korte bijzon derheid aan Ernest die in zijn memoi res aan Harumi Wanasita vertelt: "Zijn handelsinzicht had hij niet van de (sic) Vader, zijn vermogen tot goodwill- kweek van beide ouders. Zijn wils krachtige materialistische zin kan hij uit de (sic), geboorte niet meegekregen hebben, lijkt zo". Het klinkt wat cryp tisch: zowel de vader, Auguste, als Jules waren zakenlieden, resp. bank en makelaarschap (Auguste) en handel (Jules). Evenals Auguste schijnt blijkens een privémededeling ook Jules later in financiële moeilijkheden te zijn ge weest. Als buitenstaander zou men geneigd zijn hier overeenstemming te zien. Mogelijk zal Ernest bedoeld heb ben de culturele-idealistische instelling van Auguste te contrasteren met een wat materialistische instelling van Jules. Sedert kort zij wij dan door het onder zoek van Dr. de Jong ingelicht over de deelname van Jules aan de Boerenoor log, dank zij gegevens die Jules zelf aan de Unieregering heeft verstrekt teneinde een oorlogsonderscheiding te krijgen. Deze gegevens uit de Zuid- Afrikaanse archieven zijn summier in formuliervorm gesteld en het stuk is gedagtekend Batavia, Noordwijk 30, 1938. Aan de Jong's artikel in "Historia" ont leen ik met zijn toestemming het vol gende relaas van Jules' wedervaren. "Hij heeft de terugtocht onder ge neraal Louis Botha in Oost-Trans vaal meegemaakt en daar de ge vechten bij de hofstede Paarden- kraal bij Belfast en te Dalmanutha of Berg-en-Dal bij Machadodorp op 27 augustus 1900 volgens eigen getuigenis bijgewoond. In oktober 1900 is hem een rapport van de Transvaalse regering over presi dent Krugers vertrek met het Ne derlandse oorlogsschip "Gelder land" ter hand gesteld en hiermee is hij naar generaal de Wet - d.w.z. naar de Vrijstaatse regering - ge stuurd. Na het vervullen van deze politiek belangrijke opdracht heeft hij zich aangesloten bij Therons korps en gedurende de overige oorlogsmaanden dienst gedaan on der De Wet of diens commandan ten. Hij behoorde dus tot het keur korps der verkenners van Christi- aan de Wet, dat is opgericht door Danie Theron, de populaire, legen darische Boerenheld. Hij is twee maal gewond, de tweede maal ernstig, maar hij is hersteld en heeft zich weer bij de Bittereinders in het veld gevoegd. Volgens ei gen verklaring onderscheidde hij zich in het gevecht te Tienfontein bij Wepener en werd daarvoor eervol vermeld in een speciale dag order ondertekend door president Steyn en generaal de Wet.. Onder commandant Buys nam hij deel aan een "treinbuiterij", dit is de ontsporing en verovering van een Britse trein. Maar drie en een hal ve maand voor de vrede eindigde voor deze dappere jonge Neder lander de oorlog, In krijgsgevangenschap Op 16 of 18 februari 1902 raakte zijn commando onder commandant Piet Pretorius bij Boshof slaags met de Ierse Brigade onder majoor HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekeninq qe- houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 17, p.p.p. J. Half pension f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, half pension f 32,p.p.p.d. Paris. Op de vlucht werd zijn paard onder hem doodgeschoten en werd hij krijgsgevangene. Evenals vele andere guerilla-strijders on der de Boeren was hij gekleed in Britse uniform, aan gevangen sol daten ontnomen, omdat zij geen kleren meer hadden. Hierop stelde het Britse opperbevel zware straf, in enige gevallen de doodstraf we gens spionnage. Ook Douwes Dek ker werd voor de krijgsraad te Kimberley gedaagd, behandeld als misdadiger, maar gelukkig niet doodgeschoten, doch met de aan tekening misdadig of zoiets naar het krijgsgevangenkamp Trichino- poly in Zuid-lndië bij Ceylon ge stuurd. Kort na zijn aankomst al daar werd op 31 mei 1902 vrede in Pretoria getekend en mocht hij naar Java terugkeren." Tot zover Dr. de Jong's relaas in "His toria", dat thans kan worden aange vuld met gegevens uit tempo doeloe dagbladen. Nu iets over de jongste broer, Guido, om wiens brieven de zoekpartij eigen lijk was begonnen. Volgens Dr. Pée is hij ambtenaar in overheidsdienst ge weest te Bandoeng. Hij was twee maal gehuwd en had drie kinderen van wie de jongste Niels Alexander de samen steller is van het ons allen zo bekende en dierbare fotoboek "Tanah Air Kita". Ernest schildert in "70 jaar konse- kwent" zijn broer af als "geridderd ambtenaarEen goed dienaar der regering, waar Ernest en Jules zich steeds van het ambtelijke hebben ver re gehouden. Guido was ook een braaf mens, wel met steeds weer on derdrukte opstandigheid in zich, maar bereid tot hulp aan Nes, al keurde hij diens woelen af Het aandeel van Guido D.D. in de Boerenoorlog Guido's deelname aan de strijd is maar vrij kort geweest. Aan "Historia" ont leen ik: "Met het geven van lezingen over de geschiedenis der Boeren en met giften heeft hij het geld voor de overtocht naar Lourengo Marques bij eengebracht. Hij heeft de terugtocht der Boeren in Oost-Transvaal meege maakt, o.a. de slag bij Dalmanutha, en is weer teruggekomen in Lourengo Marques." Als 16-jarige H.B.S.-er van Java ver trokken moet men bewondering heb ben voor zijn moed en zijn vaardige 12

Tong Tong | 1975 | | pagina 12