INDONESIË begint reeds bij Uw reisbureau INTRAS Indonesian Tours Travel Service B.V. pen. Ik wil hier enkele passages uit zijn reisverhaal overnemen. Na een lange ommevaart via Italië bereiken Ju les en Guido wederom door het Kanaal van Suez Duits-Oost-Afrika, het huidi ge Tanzania minus Zanzibar. In het Nieuws van den Dag van 20 december 1900 schrijft Guido: "Den 17en Juli liet de "König" het anker vallen in de baai van Tanga, welk stadje niet vanuit zee te zien is, maar aan het einde van een inham gelegen is. Hier en ook in Dar- es-Salaam een ander stadje in Duitsch Oost Afrika, vonden we ons geliefd Indië weer terug: de natuur, flora en fauna, was die van Indië, wel niet zoo grootsch en hoog, maar wij waren toch getroffen door de gelijkenis. We had den ons een uitstapje naar land ver oorloofd en liepen nu vrij en frank door dit land, dit imitatie Indië, door alang- alang velden en onder manga, djeroek, papaia, nanka boomen, terwijl hier of daar een slang door het gras ritselde, of een bêtêt, priet of poejoe voor ons uitvloog. We zagen op de markt ook ketimoen, lombok, pala, pisang, dja- goeng, terong en weet ik wat al meer. Door dit alles werden wij herinnerd aan ons verwijderd Java. Na dit voorval was het dat wii door heimweh aangegrepen een verschje op Indië maakten, in na volging van het liedje: De Zigeuner knaap in het Noorden: "Ver in 't Oosten ligt mijn Java, Java is'mijn Vaderland. Waar de wilde Banteng loeit Aan 't verre Zuiderstrand. Waar Natuur wrocht hare kunsten Met haar mildë, gulle hand..." In Zuid-Afrika aangekomen in het plaatsje Waterval Boven verhaalt Gui do van een onverwachte ontmoeting: Opeens werd onze aandacht ge trokken door een gesprek in zuiver maleisch gevoerd. Nieuwsgierig ge worden keken wij door het portier naar binnen waar we een dame zagen, die aan alles als een Indische te herken nen was. Daar begrepen wij niets van! Wij stelden ons spoedig voor en weldra was alles opgehelderd. Zij was oor logscorrespondente voor "Het Vader land" in Holland en eenige Fransche bladen te Parijs, had als zoodanig den oorlog heelemaal meegemaakt en stoomde nu weer naar het "front" toe. Zij was ten zeerste verrast en verblijd hier eenige Indische jongelui te ont moetenZij vertelde ons, dat ze altijd maleisch sprak en schreef als ze niet verstaan wilde worden." Immigratie van Boeren naar Java Zoals reeds gezegd zijn brieven over Guido's terugkeer tot dusver niet ge vonden. Wel is er van zijn hand een artikel in De Locomotief van 29 decem ber 1902 over immigratie van voorma lige krijgsgevangen Boeren uit Ceylon naar Java. Dat waren de zgn. "onverzoenlijken" die niet naar een onder Brits gezag staand Zuid-Afrika wensten terug te keren. De hoofdredacteur van De Lo comotief, Mr. P. Brooshooft, introdu ceerde G.M.G. als "een der drie kor date broers die spoedig na het uitbre ken van den oorlog de Boeren als vrijwilliger gingen helpen" en "sinds kort te Batavia opgetreden als hulp redacteur, telefoon-agent en correspon dent der Locomotief". Guido's artikel was een reactie op bezwaren die voor al van Indo zijde bestonden tegen be voorrechte steun van regeringswege aan de Boeren landbouw-kolonisatie. Hij wil het plan niet in de eerste plaats zien als een uiting van sympathie je gens verbannenen maar als een nieuwe proef op het gebied van klein land bouw. Het Nederlands-Indische gou vernement heeft inderdaad een 17-tal Boeren zich laten vestigen boven Lem- bang, waar de boerderij Vrijheidslust hen onderdak bood. Bij Tjisaroea bo ven Tjimahi is hen naderhand een nog groter stuk grond in erfpacht afgestaan. Uiteindelijk is deze kolonisatie geen succes geweest. De Encyclopedie van Ned.-Indië vermeldt het afstaan in 1903 aan enige Transvaalse boeren van een stuk grond van de vroegere gouverne- ments kina aanplant. Deze Transvaalse kolonie was toen (1918) echter verlo pen hoewel enkele Boeren zijn geble ven.. Ik vond nog een pikant artikel in het Nieuws v.d. Dag waarin de hoofd redacteur, K. Wybrands enkele moei lijkheden die zich onder de Boeren voordeden te baat nam om zich sarcas tisch uit te laten over de organisatie waarmee ook het Binnenlands Bestuur te maken had en in het bijzonder de assistent-resident, de heer Mauren- brecher. Een der Boeren was in de gelegenheid gesteld om bijen te gaan houden, ter gelegenheid waarvan Wy brands de onhebbelijke opmerking plaatste dat deze Boer blijk gaf liever met de dames van de assistent-resi dent croquet te spelen dan zich op de landbouw te concentreren. Mr. J. L. G. Tichelaar Jules werd hiermee Java-kampioen. Een wat tragische familieomstandigheid in dit verband is dat een oom van de drie broers, Camille Eugène Douwes Dekker door een fietsongeval in 1900 te Soerabaja om het leven kwam. Over het wielrijden in die tijd nog een be richt uit het Bat. Nbld. van 26 septem ber 1900 tekenend voor de zorgen die men zich omstreeks het begin dezer eeuw over het verkeer maakte. Het betrof een keur die een paar jaar te voren was vastgesteld toen het wiel rijden in zwang kwam en die straf be dreigde tegen het te snel, zegge woest rijden, etc. Het werd betreurd dat te Batavia - anders dan in Soerabaja - niet de hand werd gehouden aan de verbodsbepalingen. Een en ander een voorproefje voor wat de mensheid in onze dagen aan verkeersgevaar moet trotseren. INTRAS, gespecialiseerd in reizen naar Indonesië, kunt U vinden in het zeer indonesische WISMA INDONESIA aan de Brachthuyzerstraat 4 in Amsterdam-Zuid. Selamat datang op ons klein, maar gezellig kantoor, waar wij U gastvrij zullen ontvangen, zoals wij dat gewend zijn in ons geboorteland INDONESIË. Wij adviseren U graag over de mogelijkheden het land te bezoeken als de "sentimental toerist dan wel als de echte toerist, die er nog nooit geweest is. Wij denken mee Uw reislustige wensen te rea liseren. Wij kunnen U de weg wijzen goedkoop, maar toch comfortabel, Indonesië te ontdekken. Vanzelfspre kend kunnen wij ook Uw vliegreizen naar bijv. Singapore of Bangkok verzorgen. Komt U eens praten of belt U eens op. Ook Uw brieven worden beantwoord I Kantooruren: maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Zaterdag-van 10.00 tot 13.00 uur. Brachthuyzerstraat 4 Amsterdam Telefoon 020 - 76 08 65 72 52 56. 13

Tong Tong | 1975 | | pagina 13