f 24,50 Welke lieve Indische vrouw Ze zijn er weer, draaien maar porto f 2,25 Bovenstaande foto werd omstreeks 1935 genomen van een aantal leden van de wandelclub "De Tippelaars" in het voormalige Batavia. Wie herkent oud-clubgenoten Vervolg: uit de tijd dat Tjalie nog gewoon Jan heette stapten in Kramat uit en wandelden daarna doodgemoedereerd naar huis terug. Had ik echter 3 kwartjes (dit had ik maar héél zelden) dan namen wij de trein naar Tandjong-Priok - wandelden naar Zandvoort - zwommen een paar uren en daarna weer terug via station Tandjong Priok naar huis. Vergeet het maar als U misschien de mening bent toegedaan, dat Jan en ik als brave schooljongens in de treinwagon bleven zitten. Wij stonden het liefst op het bordes van de wagon en als het even kon stonden wij op de treeplank en wipten - terwijl de trein in volle vaart reed - met gemak op de treeplank van andere wagon (zo passeerden Jan en ik elkaar). Dat deden wij zo vaak dat de andere passagiers vol afgrijzen naar ons gevaarlijk spelletje keken en iede re keer verwachtten, dat wij mis spron gen of in de sprong elkander zouden raken waardoor wij onder de wielen van de voortsnellende trein terecht zouden komen. Ook toen moeten wij een bijzondere beschermengel gehad hebben, want geen haar op ons hoofd dacht aan gevaar. Soms wandelden wij zonder centen, naar Tjililitan. Wij waren dan meestal met ons vieren (Willy Hutagalung en Jan van der Valk waren erbij). De dol- dwaaste dingen haalden wij met elkaar uit - wij gingen bijvoorbeeld bovenop het marmeren graf van een buitenlan der staan - er waren namelijk zoveel vreemde en verweerde graven - en uitten bovenop dat graf allerlei door dringende kreten zodat het net was of het laatste oordeel was aangebroken. Enfin - wij hadden de allergrootste pret met elkaar, inderdaad een heerlijke, on bezorgde tijd. Met recht kan gezegd worden dat ik de gehele familie Boon reuze heb leren waarderen omdat zij mij in mijn jeugd zo prettig hebben op gevangen. Dit duurde helaas slechts een jaar omdat mijn ouders daarna naar Batavia (Noordwijk) zijn verhuisd. Dit was zo ver weg, dat ik daarna maar heel zelden bij de familie Boon terug kwam omdat ik in Noordwijk weer an dere vrienden kreeg. Jan Boon heb ik later in krijgsgevan genschap in Tjimahi teruggezien en daar heb ik weinig contact met hem gehad. Wel heeft hij een keer een uitge breid verslag van een schaakwedstrijd in het kamp gemaakt, die ik georgani seerd had (ik was toen een verwoed schaker). Als goede sobat zult U mij wel vragen, hoe ik wijlen Jan Boon (Tjalie Robinson) typeer. Hij is een onvervalste Indische jongen, maar met allure! Zijn journalis tieke stukken in Tong Tong vond ik kenmerkend voor zijn voordurend wis selende en warme interesse die hij voor alles in het Leven had. Howgh! Adrian Fels (Vervolg Controleursvrouw) gekalkt huis; enig voor pas getrouwde jongelui. Maar wat een schrik, toen we ons hele meubilair, dat we zo prachtig vonden, toen we 't met onze gastvrouw in Batavia in de Chinese Kamp koch ten, opgestapeld vonden in een hoekje van de voorgalerij. Hoe moesten we dat over 't hele huis verdelen, zodat 't nog iets zou lijken? 't Slot was dan ook, dat toen we kiek jes voor de familie in Holland lieten maken, we een deel steeds van de ene kamer naar de andere verplaatsten. Zo kon een rottan tafeltje met twee stoelen uit de voorgalerij 't ene moment "ons gezellig zitje in de achtergalerij' en 't andere moment "een hoekje in 't kantoor van m'n man" voorstellen. Het is toch een groot verschil, als je gelogeerd hebt in een ideaal Residen tiehuis, waar de hele huishouding op rolletjes loopt, de maaltijden volmaakt zijn en je moet dan plotseling zelf huisvrouw spelen met bedienden, die direct in de gaten hebben, dat Njonja nog niets weet, zodat kokki wat de kokerij betreft, 't ook wel gelooft. Maar daar we al enige malen bij de A.R. hadden gegeten, voelden we ons na enige tijd verplicht hem en Mevrouw 's avonds op een boterhammetje te vragen. Ik trachtte koki de geheimen van een bijzonder lekker soepje bij te brengen; volgens haar zeggen kon ze heerlijke croquetjes maken en panne koekjes met gember zouden 't slot zijn. Met onze mooie huwelijkscadeaux uit Holland wilde ikzelf de tafel dekken. Ik had 't gevoel een succesvolle avond tegemoet te gaan. Maar de verschrik king! Jarenlang heb ik er van tijd tot tijd nog een nachtmerrie van gehad. De soep werd in overvolle borden als een waterachtig geheel binnenge bracht; in de croquetten zag ik duidelijk afdrukken van kokki haar duim. En de bleke pannekoeken dreven in brokken gember. Later heb ik weieens gedacht, dat ik de djongos beledigd had door zelf te dekken en dat ik daaraan al deze ellen de had te danken. Maar een feit is, dat 't geen aardig stel was. Toen we enige maanden later naar de Binnen landen werden overgeplaatst, ging een keurig stel met ons mee. Jarenlang zijn ze overal trouw met ons meegegaan. Njonja Controleur (wordt vervolgd) van 50-60 jaar wil man van 52 jaar, herstellende van een hartinfarct er weer bovenop hel pen en er samen een gezellige oude dag van maken? Woonachtig in een mooi hoek huis in een bosrijke omgeving en is in het bezit van een auto. In de hoop dat er nog zo iemand bestaat gaarne berichten aan: Hr. G. G. van den Hatert, Prunuslaan 23, RHENEN (Utr.) (geschaafd ijs) Te vullen met gewone ijsblokjes, een kind kan er mee overweg. Maak voor de warme dagen en alle feestelijke momenten uw eigen IJS SJANGHAI. Recept bij de gebruiksaanwijzing. Zolang de zomer duurt, gratis erbij een flesje rozen essence Wacht niet te lang, ze vliegen weg, ons model is nergens anders te krijgen. 15

Tong Tong | 1975 | | pagina 15