HET MIJNSTADJE SAWAH-LOENTO y. Mi %i HOE GEZELLIG HET WAS IN TEMPO DOELOE Meestal lezen wij in ons lijfblad Tong Tong verhalen of herinneringen van perso- npn die niet van Sumatra sfkomstiQ zijn. Gelukkig en prettig is het dat er zo nu en dan, jammer genoeg nog sporadisch, iomand ooduikt" die als Oud-Sawahloento'er met zijn/haar herinneringen uit oud-ingezetenen „ie. h.ónnertngen een Loenw misschien -eet e.en me. hun gedeeh.en*,ug»oe* naar die "stad", naar de mensen toen, de huizen en gebouwen, straten, het dagelijkse leven daar, de genoegens enz Inderdaad, voor diegene die er gebo ren en getogen was, en diegene die er voor kortere of langere tijd had ge woond en/of had gewerkt, is het een onvergetelijk stadje. Een intiem aan doend stadje, voornamelijk ook door zijn min of meer geïsoleerde ligging in dat Gewest. Gelegen in een kom, om geven door bergeh, toegankelijk via een spoorwegtunnel, en een over een hoge bergpas aangelegde autoweg. Praktisch alle personen- en goederen vervoer ging en kwam toch maar door die tunnel. Daar geboren (1914) en getogen, wil ik nu pogen U ook even met Uw gedachten en herinneringen terug te voeren, zowel de ouderen als de jonge ren en de tijdgenoten. Uiteraard ga ik hier ngobrol over mijn eigen tijd daar! Een rondgang langs bekende plekjes. Op het spoorwegemplacement staande, met de rug naar het station gekeerd, had men een vrij compleet overzicht van Sawah-Loento: rechts de oude elektrische centrale, de woonwijk Koe- bang-Sirakoeh met onderaan de ambts woning van het Hoofd van Plaatselijk Bestuur, dan de passar, de handels wijk met het bioscoopgebouw, pand jeshuis enz. Recht voor was het hospi taalcomplex te zien met ervoor kleine huisjes en de arbeiderskwartieren, het voetbalveld, dichterbij de R.K. kerk, het Oembilin-Hotel, de sociëteit "Glück Auf", de Europese Lagere School, woonhuizen, de grote gevangenis, en in het midden, op het eind van een groot plein, het Hoofdkantoor van de Oembilinsteenkolenmijnen, met ervoor de fontein met het in 1923 onthulde gedenkteken opgericht ter ere van het 25-jarig Regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina. Meer naar links was het zeefhuis te zien, waar de gedolven steenkool ge wassen en gezuiverd werd. Dan de werkplaatsen en magazijnen, het em placement waar de treintjes werden geformeerd die in een lange sleep met De koepel in Sawah Loento elektrische lokomotiefjes de daar aan wezige mijningang (Loento) in werden getrokken en er naderhand gevuld weer uitkwamen (of nóg komen?) Het Hoofdkantoor, waarin ook de Op- zichtersschool, is niet het eerste ge bouw dat als zodanig dienst doet in het sinds 1892 van Regeringswege ge- exploiteerde kolenbedrijf. Voordien werd er een van hout opgetrokken dat naderhand dienst heeft gedaan as bedrijfskantoor, maar ook wel eens als voorlopige bewoning werd bestemd voor personeel. Voorlangs de gevangenis loopt de weg die naar de gedeelten Lobang-Pan- djang (waar o.a. ook de Algemene Be graafplaats ligt), Doerian, Wanngin, Soengai-Doerian, en nog verder naar Sikalang en Taajeh voert, waar aan de Oembilinrivier de nieuwe moderne e- lektrische centrale staat. Dan liep er vanuit het magazijnsemplacement nog een tandradspoor voor materialentrans- port tot Lobang-Pandjang, waar op het vlakke baangedeelte de trek overge nomen werd door de gewone loks, die het materiaal dan vervoerden naar Doerian, waar ook mijningangen waren. Vanuit het zeefhuis liep vroeger ook nog een z.g. kabelbaan tot aan Lobang- Pandjang (Kepala Ranté) voor het ko- lentransport. Die werd later evenals de tandradbaan en het gehele vlakkebaan- tracé buiten werking gesteld, nadat er vanuit de Loentomijn een rechtstreekse ondergrondse verbinding tot stand was gebracht met alle verderop gelegen kolenvelden, zoals Sawah-Rasau enz. Sawah-Loento had vroeger twee so ciëteiten, de oude soos op Doerian en de nieuwere "Glück Auf in het cen trum. Feest is feest en pret is pret, maar niemand kan ontkennen dat alle festiviteiten in de Doeriansoos buiten gewoon gezellig waren, ook al vanwe ge het feit, dat daar heel veel Indo's bij elkaar kwamen om te feesten. Ko- ninginnefeesten, gecostumeerd bal, Sint Nicolaasavonden voor de kinde ren. Wie herinnert zich niet de apothe keres juffr. Frederiks alias St. Nikolaas, op haar witte paard, met haar (zijn) trouwe knecht Zwarte Piet, dhr. Klaas Redel. Ja, de Koninginnefeesten, 31 Augustus, onvergetelijke feesten ook voor de kinderen, met de traktaties en de wed strijdspelen met prijzen. Wij jongens (maar ook wel eens meis jes) van mijn tijd, kenden elk plekje van Sawah-Loento, elk plekje waar wij maar enigszins konden genieten en ons uit leven. De bergen, de bossen en bosjes, de loeboek-Soempahan en Air-dingin, waar wij graag zwommen. En de kata pult waarmee enkelen zo trefzeker wa ren, dat ze een vogel in de top van een boom met een kopschot konden neerhalen. De windbuks en later als jongeling het jachtgeweer. Het vliege ren het knikkeren en de main oetjah, het'met een platte steen zoveel moge lijk plaatjes gooien uit een in het zand gemaakt cirkeltje. En nog zoveel meer bezigheden. Ach, ach wat een tijd, wat een jeugd! Eenvoudige jongens, uit een voudige gezinnen en zich vermakend met eenvoudige middelen, maar toch de jeugdtijd intens belevend, niet min der genietend dan de jeugd uit de grote steden. Zo was Het I Het hoofdkantoor van de Oembilin Steenkolenmijnen in Sawah Loento met er voor de fontein met het in 1923 onthulde gedenkteken ter ere van het 25-jarig regerings-jubileum van Ko ningin Wilhelmina. Een hechte gemeenschap. Wat de Indogemeenschap in Sawah- Loento betrof, het was een min of meer intiem geheel, door de jarenlange om gang met elkaar, maar ook door de vele familierelaties, die er in de loop der jaren ontstonden. Immers, menig mijnerszoon huwde daar de dochter van een mijner, menig mijnersdochter verbond haar leven met dat van een mijnerszoon. Technisch Ambtenaar, Hoofdopzichter, Opzichter, Opziener, enz., het kwam wel eens voor, dat de één een aangetrouwd of echt familielid van de ander was. ledereen wist veel of alles van iedereen af, iedereen ken de iedereen. Maar ook in lief en leed was het meestal een homogene ge meenschap. Bij een teraardebestelling bijvoorbeeld, stroomde het Kerkhof vol met medelevenden en familieleden en kennissen. Wie herinnert zich nog de familienamen Walraven Borst, Londt Schultz, Bruin lees verder volgende pag. 3e kol., onderaan 18

Tong Tong | 1975 | | pagina 18