We hebben geen bepaalde keus zat later toch liever in Gang Tjikole Hillir waar ik m'n centen verbraste bij de peujeumboer en het gado-gado- mannetje (zomaar met je "poten" uit een fris pisangblad). Van Schuttevaer uit zwerven we verder langs de Postweg. De toko's liggen hier huis-aan-huis, met ertussendoor een enkel Chinees restaurant en de toekang portret. Hier zijn ook de bios copen Capitol (tegenover het postkan toor), Rex en Flora en, was daar ook niet, een beetje achteraf tegen Kam pong Tarikolot Kidoel aan, de Elita- bioscoop? ik dacht dat al die biosco pen aan de noordzijde van de weg lagen. Soekaboemi telt 5 apotheken en dro gisterijen. Vier ervan liggen aan of in de buurt van de Postweg. Apotheek Rathkamp is op de hoek van Aloon Aloon Noord en de Victoriaweg terwijl de drogisterijen Labora, De Ster en Dr. Saleh rechts aan de postweg zijn ge vestigd in de directe omgeving van Gang Panglipoer. Ook alom bekend was toko Suzuki, waar het evenals bij die Japanse haarsnijder op de Wilhel- minaweg, later niet pluis bleek te zijn. Maar laten we vooral onze toko Bom bay niet vergeten, op de Postweg, aan kent niet dit gerenomeerde Soekaboe- mische warenhuis "De Tabaksbeurs waar je van alles en nog wat kunt krijgen/Vanaf etenswaren via cigaret- ten, tabak, speelgoederen, haardrogers en kachels tot en met tweede hands motorfietsen. En wilde je een auto huren, dan kon dat ook. De Postweg loopt tenslotte langs Kampong Pintoe- hek de stad uit. Even over de Tjisaroe- wabrug ligt links de houtzagerij Tji- bodas met een machtige staande stoommachine onder een zinken af dakje op ijzeren palen. Evenals het meubelhuis Djati Kembang is dit be drijf van de heer Ditmar Jansse. Maar nu lopen we terug en gaan rechtsaf de Pintoehekweg op - waar we langs een "Inlandse School" ko men - naar de Wilhelminaweg, die we inslaan. Op de hoek Wilhelminaweg- Kebondjati, zo heet de Pintoehekweg na de Wilhelminaweg, woonde als ik 't me wel herinner tandarts Van den Berg, wiens dochtertje Jenny vaak bij ons langs kwam toen we later op de Wilhelminaweg woonden. Een eindje verder komt links de Goe- dangweg uit op onze weg en er vlak tegenover staat de Wilhelminaschool. Maar nu gaan we snel verder. Even Alle Soekamanah'se kletstafelgangers kennen dit plekje: De Victoriaweg met links het Victoriahotel, en rechts het erf van kapper van Bemmel. Aan dit laantje woonde ook Mr. Van Dijk, de acteur-regisseur van de Soekaboemische toneelclub. de kant van het postkantoor, vlak bij de Plaboeanstraat. In de halfduistere winkel - zo herinner ik me tenminste deze toko - rook het altijd doordrin gend naar textiel. Was de eigenaar niet een zekere Chotirmall? En, nu we toch bij de Plaboeanstraat zijn wil ik de namen Beng en Tjeng niet achterwege laten. Beng was onze leverancier van kruidenierswaren, tonic en gingerale en met oud-en-nieuw van mertjon in alle maten en soorten. Als je de Pla boeanstraat naar beneden afliep had je links toko Beng en rechts toko Tjeng. Alle twee kruideniers (zoals dat hier heet). Toko Beng ging ik meestal met enige schroom binnen, vanwege een enorme zwarte hond, ik denk een bou vier, zo groot als een banteng. Nou ja, kleiner. Terug naar de Postweg nu, en rechtsaf in de richting Bandoeng. Rechts komen we dan op nummer 110, telefoon 213: het etablissement van Zecha. Wie voorbij de Kadasterweg komen we langs het kantoor van de Opperhout vester en schuin tegenover Gang Ad- jid, er vlakbij, ligt op een lager ge legen erf het telefoonkantoor. Iets verderop aan dezelfde kant staat Meu belhuis Djati Kembang. En we zijn weer bij de Tjiwangiweg, nu aan het boveneinde ervan. Ook hier zijn veel toko's waarvan ik me één heel goed herinner: boekhandel De Goede Hoop van Oeij Eng Giok, waar onze Karl Mays, Pietje Bells en Kapitein Mary- ats vandaan kwamen. En er waren ook romans voor volwassenen; een onheilspellende titel blijft me bij: Door donker en door dood". Wie leest zoiets in godsnaam? En dat in Soekaboemi. Modehuizen zijn er ook legio in Soe kaboemi. Tegenover het postkantoor heb je bij voorbeeld Maison Balfoort, waar je mooie dure Arrow overhemden kunt kopen. En niet te vergeten het dames- en herenmodemagazijn Au Printemps" zojuist ontvangen de bekende zijden kous Ascot, zeer elegant en ijzersterk, 3,50." Verder het schoenen- en mo demagazijn Unique op de Tjiwangiweg. Er is ook de herenmodezaak van P. M. de Grijs die aan de ondernemingen dacht met plantershoeden, planters schoenen en plantershemden en nog een modetoko met de misleidende naam Nicotiana, "Speciaal voor Gent- lements, goede getuigschriften ter in zage". Enfin, laten we de Wilhelminaweg maar uitlopen naar die viersprong daar. Kijk, is dat geen verrukkelijk laantje onder die bomen? Iedere rechtgeaarde Soe- kaboemelaar en zeker iedere Soeka boemische soos-ganger herkent direct deze plek. We staan hier namelijk op een punt waar vier wegen bij elkaar komen: de Victoriaweg, waar we in kijken en in het verlengde waarvan de Selabatoeweg ligt (achter ons), aan onze linkerhand de Wilhelminaweg waar we net uitkomen met op de hoek van Selabatoe de assistent-residents woning, en rechts de Sociteitsweg. Links op de foto zien we nog juist een stukje Victoria Hotel. Aan de Socie- teitsweg ligt het Victoriapark met z'n tennisbanen, waar de sportieve Soeka- boemelaars elkaar met een geweldige smash de bal in het gezicht kunnen jagen om daarna gezamenlijk de weg over te steken naar Soekamanah en daar op de goede afloop de nodige splitjes en biertjes achterover te slaan. CXe de Boers en Tante Hil Vrijburg van apotheek De Gedeh, een huis of wat verder, op de hoek van Selabatoe, leveren wel de nodige aspirientjes voor de kater en om onze verhitte voet zolen te soigneren verkopen ze ook Dokter Vorstman's bedak voor 90 cent per doos. Maar, zult U zeggen, er zijn toch nog veel meer toko's en dergelijke in onze kota? Ja, natuurlijk zijn er heel wat meer. Zo zijn er nog bloemkwekerijen zoals Oewok en Madojo, en de Zeeuwse Zaadhandel en al die tech nische bedrijven die de ondernemingen van het nodige voorzien en de parti- culieren-sadja, die één of ander bedrijf uitoefenen. En slagerij Ballin en, en, en, gemaakt uit al die zaken, maar zomaar enkele opgenoemd, voor de vuist weg, zonder bepaalde bedoeling. Tenslotte is mijn ruimte in dit blad beperkt en ik zou hoopjes gedonder krijgen met de eindredacteur. Daarom, al. For now JOHN M. KNAUD (slot volgt) 11

Tong Tong | 1975 | | pagina 11