EEN KWESTIE VAN MACHT BOEKBESPREKING HISTORISCHE HERDRUKKEN Er is een merkwaardig boek versche nen, dat vooral de ouderen onder ons, die de dertiger jaren bewust hebben beleefd, zal interesseren. Bij van Hol- kema en Warendorf te Bussum ver scheen dezer dagen van de hand van Anthony van Kampen, de levensge schiedenis van dr. L. J. A. (Lex) Schoon- heyt, arts in Indië, langjarig geïnter neerde in Indië en in Suriname en tenslotte medicus in Den Haag, na zijn rehabilitatie. Het boek is onder de titel "Een kwestie van macht" 29 okt. in een bijeenkomst in het Verre Oosten te Scheveningen aangeboden door de uit gever, waar het onderwerp van dit boek en de schrijver plus een feestelijk aantal vrienden en kennissen van bei den aanwezig was. De schrijver, in onze kringen vooral bekend door zijn boeken over Nieuw Guinea behoeven wij niet te introduce ren. Lof te brengen aan zijn vertellers talenten zou water naar de zee dragen zijn. Het is Nieuw Guinea dat de schrijver en zijn onderwerp tezamen bracht. Lex Schoonheyt is namelijk kamparts in Boven Digoel geweest en heeft over zijn vertoef daar temidden van Indonesische geinterneerden, die er na de onlusten van 1926/27 waren ondergebracht ook een boek geschre ven, dat in 1936 verscheen en zeer uiteenlopende reacties te voorschijn riep. Van Kampen kende dit boek niet maar vond in 1962 bij een bezoek aan Boven Digoel daar een exemplaar. Lezing daarvan deed de lust in hem ontwaken kennis te maken met de schrijver; de beide mannen kwamen na enige omwegen inderdaad oog in oog te staan. Dit leidde tot de beschrijving van "het bewogen leven van dr. L. J. A. Schoonheyt" door An thony van Kampen - het boek dat thans voor ons ligt. Schoonheyt was - en is - een figuur, die zulk een levensbeschrijving inder daad verdient. Behalve een bekwaam medicus is aan deze "Indische jongen" in de beginperiode van zijn loopbaan niets bijzonders te ontdekken. Hij trekt echter algemeen de aandacht door de verschijning van zijn boek over Digoel. Men leert hem daaruit kennen als een man, die de koloniale verhouding als een vaststaand gegeven beschouwt, zich druk maakt over de slappe poli tiek die z.i. zowel de regering in Nederland als die in Indië bedrijft. Daarnaast bevat zijn boek een aantal waardevolle hoofdstukken die van be lang zijn voor de kennis van het gebied en zijn bewoners en het leven der geinterneerden aldaar; met een aantal van hen onderhoudt hij vriendschappe lijke betrekkingen. In die mate, dat hem zelfs van hogerhand te kennen wordt gegeven dat zijn gedrag niet in overeenstemming is met zijn positie. Op de bijeenkomst waarop het boek van Van Kampen wordt aangeboden zal Chalid Salim, die 15 jaar in Digoel was geinterneerd nog eens getuigen van zijn waardering voor Schoonheyt - vriend en vijand in de periode dat beiden in Digoel vertoefden. Twee as pecten van de persoonlijkheid van Schonheyt zijn dan volkomen duidelijk: een politieke naiveling en een humaan mens zijn in de jonge dokter verenigd. Wie de periode der dertiger jaren in Indië bewust heeft beleefd weet dat zij een zwarte bladzijde in de geschie denis omvatten. Niemand wist, dat er nog vele en nog zwartere zouden ver schijnen en dat in ruim een decennium na afschuwelijke beproevingen een eind zou komen aan het Nederlands gezag over Indië. Maar de dertiger jaren waren al erg genoeg. De econo mische crisis met haar salarisverlagin gen, met Europese werklozen - een verschijnsel waarvan niemand in zijn ergste nachtmerrie ooit had gedroomd - onrust onder ambtenaren en planters. De juiste voedingsbodem voor de NSB, die haar offensief in Nederland en Indië inzette. Natuurlijk was Schoonheyt lid van de NSB. Natuurlijk begreep hij de uiteindelijke consekwenties van zijn keus niet. Evenals honderden meelo pers van een beweging die beloofde aan al het politieke gescharrel, de half heid van een aarzelende regering een eind te maken, in één woord een be weging van ferme jongens, stoere kna pen, beschouwde Schoonheyt zich als een standvastige vaderlander en juist het tegendeel van een landverrader. Ofschoon hij na een printah aloes van zijn chefs uit de NSB trad bleef hij "verdacht". Daaraan veranderden ook zijn prestaties als de man, die Priok van malaria bevrijdde (na zijn periode in Digoel) niets. De Duitse inval in Nederland bracht ook hem arrestatie en internering door de Indische over heid als potentieel staatsgevaarlijk. Verreweg het grootste deel van het boek is ingenomen door het verhaal van zijn ervaringen eerst in diverse kampen in Indië en vervolgens in Su riname. Het is geen prettige lectuur. Er is sedert wel het een en ander be kend geworden van de willekeurige wijze van het onschadelijk maken van veronderstelde gevaarlijke elementen en het regime waaraan zij werden blootgesteld. In Suriname blijkt de si tuatie nog veel ernstiger te zijn ge weest dan op Java. Op 22 december 1949 volgt zijn reha bilitatie: hij wordt alsnog per 1 februari 1946 eervol ontslagen als havenarts bij de Dienst van de Volksgezondheid, waarna hij kan worden toegelaten tot de medische praktijk in Nederland. Hoe dit boek in Nederland zal worden ontvangen weten wij niet. Indische le zers zullen het een boeiend relaas vin den van de beproevingen van een der hunnen, die met ongebroken geest kracht zijn lot tegemoet trad. JHR. "Een kwestie van macht" is verkrijg baar in de boekhandel Tong Tong. Prijs 39,50 3,25 porto. Na jaren lang een ietwat kwakkelend bestaan te hebben geleid, is de studie van de koloniale geschiedenis speciaal in Amerika en in Engeland thans goed op gang gekomen. In Tong Tong zijn al herhaaldelijk uitgaven van belang rijke bijdragen tot de historie aange kondigd en thans komt de B.M. Israel NV Publishing Department te Amster dam met twee herdrukken (in het En gels) van belangrijke historische uit gaven. In de eerste plaats is daar dan een herdruk van E. S. de Klerck's His tory of the Netherlands East Indies, waarbij de uitgave van 1936 als basis diende. In 1140 pagina's krijgt de lezer een uitgebreide bespreking van geo grafische en ethnografische bijzonder heden, noodzakelijk voor een beter begrip van de geschiedenis van de Archipel. Voor studenten, historici en beoefenaars van politieke wetenschap pen onmisbaar materiaal! Niet minder interessant is de herdruk van het befaamde boek van J. S. Fur- nival: Netherlands India, a study of plural Economy. Dit is een herdruk van de uitgave van 1944 verzorgd door de Cambridge University Press. Furni- val, die jarenlang in Burma leefde en werkte, vergelijkt in dit boek het Britse koloniale systeem met het Nederland se, daarbij de kritiek op beide stelsels niet sparende, ofschoon de schrijver in het algemeen een duidelijke voor keur toont voor het Nederlandse stel sel. Bij zijn publicatie - in de dertiger jaren verscheen, menen wij, de eerste druk - trok Furnival's studie zeer de aandacht en de herdruk zal ook nu nog belangstellenden van groot nut kunnen zijn, ook de "gewone" lezer. Furnival's boek is zeer leesbaar ook voor de niet-''deskundige". Natuurlijk bestaat voor Tong-Tong a- bonnee's de gelegenheid deze unieke (en belangrijke) werken te verkrijgen tegen makkelijke betalingsvoorwaar den. "History of the Netherlands East Indies'' kost, wanneer U er nu op inschrijft 205,bij verschijnen 240,U kunt dit standaardwerk in 4 termijnen voldoen. "Netherlands India, a study of plural economy", kost 60,bij inschrijving, 70,na verschijning. Desgewenst in 2 termijnen. JHR. 3

Tong Tong | 1975 | | pagina 3