WAT WE NIET MOETEN VERGETEN D.D. EN ZIJN TITEL Contact gezocht Te Koop gevraagd: "We vergeten de Ambonnezen, die ons lande bewezen diensten", zoals men Dat was hun dag! na de kamptijd uit het vuur sleepten dat uitdrukte. Bij het oude fort stond een erehaag en duizenden mensenlevens hebben Het land was zo dankbaar, dat het deze soldaten opgesteld, die het geweer gered. Daar praat niemand meer over, mannen met een minimaal pensioentje presenteerden. alleen over de groep provo's, terroris- terug zond naar hun eiland. Daar was ook het eindpunt. ten en branieschoppers van nu. (Aldus Maar hoe arm ze ook waren, allen be- De stoet werd ontbonden, en na een F. Cramer, T.T. No. 6) zaten één wit pak. En in dat pak, ha- toespraak van de A.R. kotta, werd hun gelwit gesteven en gestreken, met alle een rijsttafel aangeboden. Onze Ambonnezen van toen, die we ridderorden op,trommelslagers en mu- Eén dag leven in de oude glorie, toen zo veel verschuldigd zijn. ziek voorop, marcheerden ze elk jaar ze nog meetelden. De gepensioneerde dragers van vele, door de stad, de dag na Koningin hoge onderscheidingen voor "den Wilhelmina's verjaardag. A. Moll-Lips. (Vervolg: "Brieven over") want ik heb geleerd te leren uit lijden, anders is dat tevergeefs. Ik mocht die leerschool doorlopen en bovendien de belangeloze offervaardigheid en naas tenliefde van een grote groep Indone siërs ondergaan. Daarvan 'ontving ik meer dan ik zelf ooit gaf.' Dat zijn waarden die men nooit ver geten mag, want de toekomst stoelt op het heden dat uit het verleden stamt. Ontkenning daarvan schaadt alleen maar .als men wil bouwen aan een toekomst. E. van Zanten-Hasselmeijer. Discussie gesloten (Red. TT) Tot mijn verwondering las ik in Tong Tong van 1 oktober jl. in "Een merk waardige Indische familie", dat mijn vader zich zijn Dr.-titel in de economie wederrechtelijk zou hebben toegeei- gend. Mijn moeder en wij kinderen waren in Indië, toen het telegram kwam waarin stond, dat hij cum laude was geslaagd. En zijn dissertatie "Indië" in vier delen is vóór de oorlog in mijn bezit geweest. Mijn moeder zou het in het Duits ver taald hebben, als mijn ouders in die tijd niet juist uit elkaar waren gegaan. Er was toen sprake van iemand an ders, die dat zou doen voor de Uni versiteit van Zurich. Prof. Ragaz heb ik nog wel gekend, maar hij moet nu al tientallen jaren dood zijn. Dat mijn vader de studie in pl.m. één jaar zou hebben gedaan, kan ik me niet meer herinneren. Wel weet ik, dat toen hij studeerde,wij kinderen geen leven had den, alsmaar op de tenen lopen en fluisteren (we hadden maar één kamer met zijn vijven plus een kabinetje, waar mijn ouders sliepen, in de Zeltweg). Mijn moeder ging maar veel uit met ons, winkels kijken. Kopen was er na tuurlijk niet bij, daar was geen geld voor. En maar slenteren door de kou. Mijn moeder zelf heeft twee examens tegelijk (Engelse en Duitse handelscor respondentie) gedaan in een half jaar, geloof ik. Ze wilde zelf gaan geldver- dienen en niet afhankelijk zijn van klei ne luiden, die 't zelf niet breed hadden, maar ze had geen diploma's omdat ze zo jong getrouwd was. Haar leraar heeft er nog een grote advertentie over in de krant gezet als reclame voor zijn school. Dat mijn vader een overdreven zelf vertrouwen had, om niet te zeggen verwaand was, is waar. Misschien uit een onbewust minderwaardigheidsge voel, omdat hij "maar'' een Indische jongen was? Ik denk hier aan een boekje, dat hij voor mijn jongste zuster schreef en illustreerde en dat ging over een blond meisje en een Indische jon gen, die door haar "verraden" werd. Erg zielig! Misschien is hij in de gewone bete kenis van het woord geen goede vader voor ons geweest - mijn moeder heeft ons helemaal alleen groot gebracht en dat in die tijd, toen er nog geen sprake was van sociale bijstand - maar hij hield veel van ons en wij van hem. Dat hij niet altijd de waarheid sprak en schreef, is ook juist. Dat gaf hij zelf toe. Een schrijver en zeker een journa list moest de dingen soms mooier of erger maken, vond hij. Hij gaf volgens mij niets om titels, waarom zou hij dan zoiets minderwaar digs hebben gedaan? Wij hebben nooit anders geweten, of hij mocht zijn doc torstitel rechtens voeren. E. JANSSEN-DOUWES DEKKER P.S. Weet U, dat we de vorige maand een D.D.day (familiereünie) hebben ge houden, waar wel een 60-tal familie leden bijeen waren en waartoe het plan door een simpel telefoontje bij Uw Redactie om mijn adres begonnen is? met eigenaren van appartementen in Allegranze, Benalmadena (Torremoli- nos) prov. Malaga te Spanje. Eigenares flat H 102, Stationsweg 143, Den Haag. Telefoon: 070 - 88 30 07. Roman van twee werelden door Marie Corelli. V. H. Huitink, Stieltjesstraat 475, Den Haag, Telefoon 070 - 90 11 24 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5