?t?r De Groene Revolutie heeft haar gevaarlijke kanten door P. JONQUIÈRE Naar aanleiding van het artikel "de Rijst-productie in Indonesia" in Tong Tong van 1 october 1975 het volgende. De rijstoogst van 1972/73 was mislukt, inderdaad door de langdurige droogte in 1972. Doch een langdurige droogte behoeft nog niet een mis-oogst te veroor zaken, indien de water-voorraad tenminste adequaat is in de stuwmeren en eveneens de aanvoer naar deze stuwmeren. De rigoreuse ontbossingen en het rooien van vele thee- en rubber aan plantingen op Java, welke reeds plaats vonden gedurende de Japanse bezet ting en daarna werden voortgezet, ver oorzaakten dat het water-accumulatie proces te loor ging. Enerzijds was hier van het gevolg dat het water-debiet van de rivieren gedurende de droge tijd zienderogen verminderde en ander zijds dat Java te kampen had en heeft met overstromingen en aardverschui vingen in de westmoesson. Gepaard gaande met de regens nam ook de erosie schrikbarend toe. Gevolgen daarvan: het aanslibben van riviertjes en rivieren het dicht slibben van de irrigatie-conduites en evenzo het aan slibben van stuwmeren. Een voorbeeld inzake de erosie: de Solo rivier, indertijd goed bevaarbaar, is nu grotendeels dicht geslibd en voert jaarlijks een 8 millioen kubieke meter slib langs Soerakarta, af naar zee. Een groot nationaal kapitaal ver lies hetwelk niet te vergoeden is. Op een gegeven moment, september en october 1962, was er niet voldoende water aanwezig in de stuwmeren voor de voorziening van energie-opwekking, voor de consumptie en de irrigatie van de sawahs en werd één en ander ge rantsoeneerd. Eind 1972 importeerde Indonesia 1,5 millioen ton rijst. In 1973 moest eveneens rijst geimpor- teerd worden. De rijstoogst op Java mislukte en nu was de oorzaak de "brown leaf hopper". De "betere" weersomstandigheden brachten vele bandjirs, waardoor vele sawahs met rijst beplant, werden over spoeld. Dit vond ook dit jaar wederom plaats: vanaf Tjepoe en Bodjonegoro, links en rechts van de spoorbaan overstromin gen door de Brantas en de Benga- wansolo. Zover het oog reikte waren de sawahs, hetzij net beplant, hetzij bijna oogstrijp, ondergelopen. Een geplande reis van Malang naar Ke- diri en Trenggalek was niet mogelijk, ook hier vanwege de bandjirs. De regenval op Java was dit jaar zeer overvloedig. Enkele maanden terug kreeg ik van bevriende zijde uit Indonesia berichten over een andere calamiteit de rijst cultuur betreffende. In 1973 veronderstelde men dat de toen optredende plaag afkomstig was van de walang sangit - stinkwants, Leptocorisa acuta Thumb. De nieuwe ziekte wordt door een virus veroorzaakt waarvoor de wereng, Ni- laparvata lugens, als gastheer optreedt. Wederom lag de schuld bij een andere "wonder-rijst" van de Groene Revolu tie, een door het Westen geleide om wenteling welke meer en meer als een slechte grap door de ontwikkelings landen wordt aangemerkt. De uitbarsting begon in Augustus 1974 in de twee voornaamste gebieden, na melijk in Noord Sumatra en de Noord kust van Java. En juist in die gebieden waar de Bimas de nieuwe soorten IRRI- wonder-rijst had geintroduceerd. Tot nu toe heeft de wereng getoond on gevoelig te zijn tegen de op kleine schaal per vliegtuig toegepaste be sproeiing. Begin 1975 werd de rijst op de rijst velden rondom Medan besmet. Op Java De Kali Solo, indertijd goed bevaarbaar, nu grotendeels dichtgeslibd De Bimas, het orgaan van de Indon. landbouw planning, introduceerde de IRRI (Internat. Rice Research Institute in de Philippijnen) rijst-variëteiten, be stemd voor 4 millioen hectare sawahs. Dit had tot gevolg dat de rijst-oogst met 18% toenam tussen 1968 - 1971. De kosten waren zeer hoog. Het ge bruik van synthetische mest nam 125 toe in de periode 1965 - 1971, hoofd zakelijk om de "wonder-rijst" te be vredigen. De aanblik van rijst, welke verwelkt en ongezond er bij staat door gebrek aan essentiële voedingsstoffen, is een algemeen verschijnsel in Indonesia. Deze virus ziekte, verspreid door de "wereng", heeft reeds 200.000 hectare van de 1974/75 rijst vernield. De kwaad aardigheid en de snelheid waarmede deze ziekte aanvalt en het onvermogen deze te onderdrukken is een klassiek voorbeeld van het risico verbonden aan de Groene Revolutie. vond de verspreiding van de ziekte plaats naar Oost-Java om daar de belangrijke "rijst-schuur" van en om Banjoewangi te besmetten. De Balinezen hebben hun rijst, waar die groeide verbrand in de hoop ver dere verspreiding te voorkomen. In April maakte de wereng de sprong naar Lombok en de laatste berichten vertellen dat de virus zich goed ge nesteld heeft. De wereng, welke reeds in 1974, ge ïnfiltreerd was in Borneo is nu goed ingeburgerd. In Mei 1975 was 5% van het oppervlak, bebouwd met de "wonder-rijst" gron dig vernield. De wereng richt zijn aanvallen op de door de Bimas inge voerde "wonder-rijst", afkomstig van de IRRI, Philippijnen. De nieuwe variëteiten "wonder-rijst" hebben vele nadelen: (lees verder volgende pagina) 6

Tong Tong | 1975 | | pagina 6