VAMU NEDERLAND zoutarme ketjap speciaal voor hogebloeddruk-patiënten nu ook verkrijgbaar via uw VAMU-winkelier Gele Meerbloem 13, Wateringen. Telef. 01742-3280 1. zij zijn afhankelijk van grote hoeveel heden synthetische mest om de ho ge producties te kunnen halen, nl. 75 tot 100 kg. per oogst per hectare; 2. het zijn snel-groeiers en het is mo gelijk 2 a 3 oogsten per jaar te verkrijgen. Ja zelfs 5 oogsten in 2 jaar. Doch dit betekent dat de dan toe te dienen hoeveelheden verme nigvuldigd moeten worden met 2 - 3 tot 5 maal, derhalve 200 - 300 tot 500 kg. per hectare; 3. zijn uitermate gevoelig voor ziekten en plagen. Navenant aan de hoe veelheden synth. mest heeft de tani pesticides nodig en om de keten van verontreiniging te sluiten wordt hem geadviseerd herbicides te ge bruiken. 4. en last but not least hebben de hy briden aanzienlijk meer irrigatie water nodig dan de vroegere soor ten; 5. de dwerg-hybriden zijn genetisch onbestendig. Na een beperkt aantal generaties vallen zij terug in de oude variëteiten waaruit zij zijn op gebouwd en d.w.z. in de lang- en de kort-steligen; 6. toenemende afbraak van het milieu, bijv. in Pakistan, India (Bihar o.a.), Bangla Desh, Thailand, Philippijnen Indonesia, enz., enz.; 7. het eiwit-gehalte is minder dan bij de oudere, langsteligé soorten, 5-7 tegen 7 - 9%. Aangenomen mag worden dat de FAO- experts op de hoogte waren van de nadelen. Het FAO-plan (the Green Re volution) is voor de korte en midden termijn gebaseerd op de nieuwe dwerg hybriden, die met de grote hoeveel heden synthetische landbouwmiddelen, enz. het voedsel-probleem in de tro pische gebieden zouden oplossen. Dit is een vraagstuk dat slechts op lange termijn opgelost kan worden. Ecologen waarschuwden in de jaren 1968/70 reeds dat de Revolutie op landbouwgebied niet een Groene zou zijn, doch een BRUINE. Edward Goldsmith zei in The Ecologist van October 1973: de zg. Groene Re volutie, zoals een ieder met fundamen tele kennis van de ecologie had kunnen voorspellen is een groot fiasco ge worden. Zij heeft, tijdelijk, de productie in enkele uitgezochte gebieden ver meerderd, doch met kolossale kosten in termen van input aan kunstmest, pesticides, irrigatie-water, machines, ecologische vervuiling en sociale mi sère.'' De FAO-experts waren blijkbaar niet op de hoogte wat de gevolgen zouden zijn van het overvloedige gebruik van o.a. nitraat-kunstmest en de schadelij ke inwerking van de grond bij het (overmatige) gebruik van pesticides en herbicides, want zij waren en zijn dat nog de exponenten van het gebruik in grote hoeveelheden van de producten afkomstig van de petro-chemische in dustrie. Zij, die over een langjarige en ge degen tropen-ervaring beschikken, wa ren en zijn bekend met de omstandig- "Nog één keer, dan hebben we genoeg appels voor onze roedjak-fuif!" heid dat tropische gronden merendeels minder robuust zijn dan die van de ge matigde zones. Zij weten ook dat meer dere oogsten in een korte spanne tijds een sterke erosie kunnen doen Ont staan, welke slechts op moeilijke en kostbare wijze tot stilstand gebracht zal kunnen worden. In West Europa, Engeland en Neder land was het verbruik aan synthetische mest in 1969 respectievelijk 157, 154, en 254,7 kg. per hectare en dit riep reeds ernstige critiek op inzake het grote verbruik. Een teveel aan stikstof, in de vorm van nitraat, dat zeer beweeglijk is in de grond, kan leiden tot: 1. onttrekken van zuurstof en derhalve sterfte van het leven in rivieren en meren hetgeen de gezondheid van de mens kan aantasten; 2. de sterfte van de blauw-groene al gen, die o.a. een sleutelpositie in nemen in de sawahs als stikstof fixerend; 3. tot de dood van kinderen door het verhoogde nitraat-gehalte in de plant en het water. Het doelmatig opnemen van nitraten door de plant is afhankelijk van de structuur van die grond. Hoe gun stiger de omstandigheden zijn van het transport van voedingsstoffen van de grond naar de wortels, fy sisch, chemisch, enz., hoe beter. Maar zulke omstandigheden worden tegengewerkt door het overmatige gebruik van stikstof-kunstmest aan gezien die - hoewel de groei van de plant stimulerend - in gebreke blijft de humus-vorming te herstellen en te bevorderen en zodoende de structuur van de grond vernietigt. Uitzonderlijke omstandigheden, zo als droogte, gebrek aan zonlicht en/ of gebrek van zekere spoor-elemen- ten, bijv. molybdenum, of van ze kere herbicides, zijn in staat het nitraat-gehalte van planten tot ver- giftigings-hoogte te brengen. Nitraten zijn gevaarlijk daar zij gemakkelijk omgezet kunnen wor den in de giftige nitriten. Kleine kin deren, in de eerste weken van hun leven, zijn zeer gevoelig voor ni traat, die door de aanwezigheid van bepaalde bacteria in de ingewanden van de baby, snel omgezet wordt in nitriten. WHO waarschuwde dat water, indien meer dan 10 ppm nitraat-nitrogeen bevattende, niet gebruikt mag wor den voor de toebereiding van baby voeding. De betekenis van plant-nitraat is niet nieuw. Reeds in de dertiger ja ren was het bekend (Harry Walters: Nitrate in Soil, Plants and Animals). In 1968 waarschuwde Prof. Commo ner nogmaals tegen de gevaren van nitraat-kunstmest. Gevallen van ni traat-vergiftiging, waarbij kinderen het leven hebben gelaten zijn be kend. (wordt vervolgd)

Tong Tong | 1975 | | pagina 7