Vele druppels op een gloeiende plaat Monique van der Ven, als scriptgirl voor de Multatuli-film meegeweest naar Indonesië gaf in een interview met het weekblad Story de volgende reactie op de vraag wat haar in Indonesië het meest getroffen had: "Die verschrikkelijke grote verschillen tussen arm en rijk. Je woont in een luxe-hotel, en er vlak naast leven de mensen letterlijk en figuurlijk in de drek. Het is natuurlijk onverstandig om je die narigheid te veel aan te trekken; maar als ik daar die arme luitjes zag hokken in kartonnen dozen, kon ik wel janken van ellende. Een varken is nog beter gehuisvest." Wat een geluk dat er nog zoveel men sen zijn, die zich de narigheid waar Monique het over heeft, wel aantrek ken. Dusdanig dat ze ook nog in hun eentje proberen daar verandering in te brengen. Ongetwijfeld met de ge dachte: in het leven in bittere armoede telt elke minuut dubbel. Telt elke vreug de om een ontvangen gift dubbel, kan de dankbaarheid, te weten dat er nog ergens een mens "in zijn eentje" een hand heeft uitgestrekt, nieuwe hoop geven. En leeft niet elk mens op verwachting en hoop? Monique had, om maar wat te noemen, de redactie van "Story" eens een hint kunnen geven: "wat dachten jullie eens van een royaal gebaar, in ruil voor dit fijne verhaaltje van mij? 5.000, overschrijven op de rekening van Zus ter Ruygrok, die met haar 100.000 zwervers in en om Jakarta elke cent kan gebruiken. Of een zelfde bedrag voor de Hulp aan Landgenoten in In donesië, dan helpen jullie zelfs ver geten Nederlanders! Het hoeft niet voor niets, want het is publiciteit en bovendien aftrekbaar van de belas ting! Vijfduizend gulden is de prijs van één advertentie, maar toch ook de prijs om 50 daklozen een maand lang te voeden en onderdak te geven." Wie staat daar nu bij stil in een rijk land waar de welvaart twee maal in de week bij de asemmer wordt gedepo neerd? In een goede buurt, mooie huizen en dure flats nam ik deze foto. Het leek of de spullen vanaf de 2e etage naar beneden waren gegooid. Er lagen jassen, broeken, rokken, shirts, een paar jacks. Oud, maar absoluut bruikbaar. Het had hevig ge regend en alles was zo smerig dat ik ervan weerhouden werd het goed in de auto te laden. Bovendien zat alles vol etensresten en ander huisvuil. Een schrijnend bewijs, hoeveel hier snel zijn waarde verliest Ondanks akties, ondanks toch heel duidelijke beelden op de televisie, zijn er maar heel weinigen werkelijk op de hoogte van armoede en leed in ande re delen van de wereld. Men wéét misschien, maar voelt er zich totaal niet door geraakt. Niet diep genoeg, niet lang genoeg. Daarom is liefdadigheid een van de perfectst geregelde zaken in dit klei ne landje. Op gezette tijden rammelen de, voor de wandelaar onontkoombare, collectebussen voor een goed doel. Geld stroomt bij millioenen binnen, mits de aktie goed wordt voorbereid en aangepakt. Als de aktie over is, is de betrokkenheid tot het probleem o- ver. Er is zoveel te doen in dit leven, zoveel zaken die belangrijker zijn dan de nood van anderen. Er zijn ook mensen die niets anders doen dan denken aan anderen; so ciale werkers en werksters, verpleeg sters, Rode Kruis teams, gelukkig. Ge lukkig, gelukkig dat die er zijn. Maar gelukkig ook, dat er nog duizen den mensen zijn die, totaal zonder verband, "zomaar in hun eentje" wat doen. Ze praten heel weinig over hun werk en ze trekken er zich ook niets van aan, als hun bemoeienissen door anderen schamper in twijfel worden getrokken. "Ik snap niet dat je nog die pakketten zendt, dat is toch een druppel op een gloeiende plaat?" Vele druppels Een van de "gloeiende platen" in de arme wereld ligt in Indonesië. Met zijn millioenen werklozen, daklozen en steeds toenemende bevolking. Voor ons is Indonesië, is Indië altijd een lieflijk, rijk, zorgeloos land geweest waar zelfs de armste niet arm hoefde te zijn immers? We zijn overspoeld geworden met wanhopige beelden uit Bangladesh, Pakistan en Sahel, dat we nauwelijks geloven dat er ook landge noten in Indonesië zijn die op de rand staan van het "totaal niets" bezitten. Dat weten Zuster Ruygrok, An Kwak, Chris Simon dat weten de mensen van de Stichting Hulp aan Landgeno ten in Indonesië en de Stichting Gita Kirrti in Soerabaia. Dat weten duizen den mensen die geregeld geld, kleren, goederen zenden naar bepaalde op vang adressen, die er weer voor zor gen dat alles verdeeld wordt. Druppels op een gloeiende plaat, maar druppels die aanhoudend verkoeling brengen, nieuwe hoop. Leeft niet elke mens op hoop en verwachting? Wij hebben, zoals U weet onze "Brui ne Bus". Tjalie Robinson stelde deze interne collectebus 8 jaar geleden in. Die Bruine Bus bracht na moeizame jaren het Fonds 60.000 bij elkaar. Een vastgelegd kapitaal waarvan alleen de rente aan liefdadige doelstellingen komt. Maar onze Bruine Bus bestaat nog, hij blijft volstromen door uw klei ne en grote gaven. Geld voor bruine mensen. Een jaar voor zijn heengaan gaf Tjalie zijn fiat om onder de naam "Stichting Charitatieve Fondsen Tjalie Robinson" deze gelden verder onder goed beheer te stellen. Ik weet geen betere Beheerder en Verdeler dan Wim Rosel, de penningmeester van ons Fonds. Met uw geweldige hulp, uw medeleven is ook dit jaar weer de Kerstkrandjang- inzameling een succes geworden. Op dit ogenblik sluiten we af met plm. 5.000,Meer dan een druppel voor de organisaties en personen die er een deel van zullen krijgen. Blijf geven lieve mensen, luister niet naar de negatieve kwaadsprekerij "Er komt nooit een pakket aan," of "alles wordt uit de pakken gestolen." Die dit zeggen hebben nooit of misschien maar een enkele keer een slordig handje uit gestoken. Spreek met An Kwak, die in 1974/75 bijna 300 pakken a 10 kg verzond, ALLES aangekomen. Tong Tong verzond behalve geld in het afge lopen jaar bij de 100 pakketten, ALLES aangekomen. Als U niets weg te geven hebt, stort dan eens de portokosten voor een pakket, of zomaar eens een busje vol bruine centen. Het komt zo goed te recht weet UI Voor alles wat U voor ons fonds ge daan hebt dit afgelopen jaar, DANK! Lilian Ducelle ns. Stichting Char. Fondsen Tjalie Robinson De "Stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië" (H.A.L.I.N.) is de groot ste officiële instelling (samenwerking met Buitenlandse Zaken) die zich het lot van arme landgenoten in Indo nesië aantrekt. Er is ongedacht veel armoede en er wordt, naar verhouding wat hier aan sommige projecten wordt gespendeerd, eigenlijk veel te weinig gegeven. De "onderstand" die deze groep oud- Nederlanders daar ont vangt is niet meer dan een fooi, niet eens berekend op een minimum be staansmogelijkheid. De H.A.L.I.N. in Den Haag doet ge weldig werk, beschikt over goede contact-adressen in Indonesië die elk geval persoonlijk onderzoeken. Via Broeder Th. M. Siteur in samenwerking met Pastoor Welling in Gombong kon hulp worden verleend aan de heer Henschen (die asthmatisch en rheuma- tisch is) in Sumpiuh. Hoeveel er met Rp. 40.000 kan worden gedaan, tonen (lees verder volgende pag.) 10

Tong Tong | 1975 | | pagina 10