Als het je tijd niet is REIZEN NAAR INDONESIË met het lijntoestel van de Singapore Airlines Amsterdam-Singapore-Jakarta f 100c n n Amsterdam-Singapore-Medan f 1895'~ retour PP' Inlichtingen en boekingen 21 Zoals bekend moest 'n ieder zich in het begin van de Jappenperiode laten re gisteren. Dat hebben we dan ook gedaan, m'n ouders, jongste broer en ik. Het mooiste was, dat mijn moeder en ik werden gekwalificeerd als Indonesische (zeker door onze donkere ogen). Later moesten we weer komen, maar nu moest er betaald worden. Aangezien we geen geld meer hadden en de barang nog niet veel opbracht, vonden ze op het Wedonokantöor het goed, dat er alleen voor mijn vader en jongste broer betaald werd. Enfin die draaiden later het kamp Kesilir (Oost- Java) in. Intussen was mijn tante bij ons inge trokken. Ze had haar pendaftaran wel betaald in Midden-Java. Daar was ze onderwijzeres. Ze was de mening toe gedaan, dat je beter elkander kunt hel pen door bij elkaar te zijn (aldus is zij uit Midden-Java vertrokken om bij ons in te wonen). Nu, wij vonden het heer lijk dat ze bij ons was en we hadden 't fijn samen (voor zover je over fijn in de Jappentijd kan spreken). Wel maak ten wij een afspraak om nu geen regi stratie meer bij te wonen en dat heb ben we tot het laatst toe volgehouden! We moesten het heel link spelen te genover kennissen en vrienden en zeer zwijgzaam zijn. Dat het ons gelukt is, is al een verhaal op zichzelf. Niemand wist dus iets af van ons spel. Intussen waren we het huis uitgezet, hadden daarna bij anderen ingewoond om tenslotte aan de Dj. Polaman in Lawang te belanden. Een kast van een oud cavalje. Wij huisden op de boven- étage, waar geen kraan was. We woon den met 4 andere families samen en ook nog met de nodige honden, katten, konijnen en 2 koeien en een paard. Een badkamer W.C. en 1 kraan om af te wassen en groenten schoon te maken. Bij de put wassen en ik had mezelf gepromoveerd tot "djaga-kamar -mandi" om te voorkomen, dat er ver vuiling zou ontstaan. Het ging allemaal best onder elkaar tot we heel vaag het gevoel kregen dat één van allen een verradersrol zou gaan spelen. Hoe die persoon er achter kwam dat mijn moeder en ik onze pendaftaran niet betaald hadden en dat we geen enkele registratie-samenkomst meer bijgewoond hadden, dat weet ik niet. Onze vermoedens kwamen uit in de vorm van een oproep van de Kempee- tai uit Malang. We moesten komen om ons te verantwoorden. Wij wisten meteen uit welke hoek de wind waaide en dat hier ook voor de bewuste persoon een geldbeloning zou komen, want uitleveren aan de Jap was toch wel de moeite waard! Het huis was in mineur-stemming en van onze vrienden hadden we afscheid geno men. Bij de Kempee-tai komen bete kende niet meer terugkomen! We za gen er erg tegenop. Op de bewuste dag heel vroeg in de morgen stonden we op en maakten ons gereed om te vertrekken. De dogkar was geroepen en we stapten in; de medebewoners, zwaar onder de indruk, deden ons uit geleide. We moesten rijden naar'Sin- gosari en daar werd dan van dogkar verwisseld zodat het paard niet al te moe zou worden. Ik zat naast de koet sier, mijn moeder en tante achterin. Wij waren vrij zwijgzaam in het begin, maar ik genoot toch wel van de tocht. Al in geen tijden hadden we een toch tje gemaakt immers. Ik had de route Lawang-Malang en omgekeerd ook vaak gefietst dus ik gaf m'n ogen goed de kost. Tante en ik begonnen wat op te leven. Mijn moeder zat nog als een zielig "pakketje" te kijken. In Singosari stapten we over. Maar wat gebeurde er? Ineens sloeg het paard op hol. Gelukkig was er niet veel ver keer op de weg want we rammelden in een flinke vaart Malang-waarts! Wat de koetsier ook deed, het paard was niet tot bedaren te krijgen. En het mooiste was, dat de dogkar beslagen was met blik (vanwege de ouderdom) en dat was een lawaai van „gedebreng- gedebreng-gedebreng! Onze opgekrop te zenuwen ontaarden nu in een jool- stemming. Tante en ik gilden van het lachen. Mijn moeder zei telkens: "Hoe kunnen jullie zo lachen." Wij: "Ach, het is onze laatste dag, soedah lah Leonie, laat ons maar lachen". "Hoe kunnen jullie I Het paard kwam pas wat rustiger te lopen toen we in het centrum van Malang waren. De Kempee-tai was ge huisvest in het gemeente-kantoor en daar stapten we uit. De trappen die ik was opgegaan als bruid aan de arm van mijn a.s man, zou ik nu weer opgaan om straks gemarteld te worden. Er waren Jappen die ons de weg wezen naar de kamer waar we ons naar toe moesten begeven. Omdat ze ons ver teld hadden, dat je daar, bij binnen komst meteen een inktpot naar je hoofd gegooid kreeg, kwamen wij al bukkend binnen in de hoop dat de Jap zou missen. Pas voor zijn bureau ministre kwamen we overeind en wat zagen we??dat z'n schrijftafel hélemaal leeg was. In het Maleis vroeg hij wat we kwamen doen. Tante liet de oproep zien. Hij keek ons aan, razend en met flinke stem en rechterarm naar de deur wijzend schreeuwde hij: "Pigi! pigi! pigi!" Dat lieten we ons geen twee keer zeggen en we vlogen de deur uit, de trappen van het stadhuis af en riepen een dogkar aan. Op naar Lawang! Toen we weer in de Dj. Polaman aankwamen stond iedereen stomverbaasd. Als het je "tijd" nog niet is!We besloten daarna maar de pendaftaran te betalen en dat was mijn geluk; dat vertel ik later nog wel. Sylvia Fels-Engelkamp. 4 dagen stopover in Singapore in eerste klas hotel met ontbijt f 135,— p.p. 6 dagen tour Medan-Brastagi-Tobameer in eerste klas hotels met ontbijt f 468, via de Voorzitter van de Stichting "De Nieuwe Brug" - E. M. H. Holwerda,' Irisstraat 205, 's-Gravenhage na 18 uur. Telefoon 070-60 67 28. "De Galapagos-eilanden zien er uit, als de aarde na een wereldbrand. Het is de vraag of ergens anders op de wereld een plaats zich in troosteloos heid met deze eilanden kan vergelij ken." Herman Melville. "DE GALAPAGOS-EILANDEN" Hans D. Dossenbach. Een schitterend platenboek en een tekst, die over deze biologisch zo interessante eilanden sinds Darwins ontdekkingen in 1835, alles onthult. j Prijs f 79,50 Porto f 4,25 In 3 termijnen mogelijk.

Tong Tong | 1975 | | pagina 21