Het KERSTNUMMER van Tong Tong is een DUBBEL NUMMER (Nr. 11/12) Het nummer van 1 JANUARI VERVALT Het eerstkomende nummer NA het Kerstnummer ver schijnt dus pas op 15 JANUARI. Toko- Boekhandel en Kantoor zijn wegens INVEN TARISATIE GESLOTEN van 22 DECEMBER tot vrijdag 2 JANUARI 1976. HET OPGEHEVEN VINGERTJE In Avenue van november is een artikel over Indonesië verschenen van Gerard Paques. Het is bijzonder fraai geïllus treerd met foto's van Josef Kaufmann. Dat is in zekere zin jammer, want, het opstel van de heer Paques geeft in tegenstelling tot de afbeeldingen die erbij worden afgedrukt een volkomen vals beeld van de Indonesische wer kelijkheid, zodat het geheel min of meer het effect verkrijgt van de be kende vlag op de niet minder bekende modderschuit Indonesië is, zegt de heer Paques in de ondertitel van zijn stuk een ''paradijs voor generaals". En voor wie nu nog niet begrijpt waar het heengaat volgt hier één citaat: Indonesië is natuurlijk een land, waar een aantal zeer verwerpelijke heren het voor het zeggen heeft. Een club van slechte mannen, die anderen, die het niet met hen eens zijn, opslujten. En erger nog, er zijn er een heleboel, die sinds 1965 in een concentratiekamp zit ten en die zelfs niet de kans heb ben gezien om het met iemand oneens te zijn. (sic!) Nu gevoelen wij ons niet geroepen elk staaltje van alternatieve geschiedenis vervalsing te signaleren, maar in zijn ijver betrekt de heer Paques ook Tong Tong in de discussie. Eerst in de per soon van Rogier, Tjalie's zoon en onze medewerker in Indonesië. Hij reist zelfs met hem naar Pelabuan Ratu, waar hij constateert dat "zelfs de Stille Kracht niet meer is wat zij geweest is." Klaar blijkelijk onder invloed van de heer Paques weigert Nyai Loro Kidul name lijk kunstjes te vertonen. Vervolgens wordt het bestraffende vingertje op geheven tegen Tong Tong. Want, zegt de heer 'Paques, lieden die de (halve- Red. T.T.) waarheid schrijven over In donesië "krijgen meteen de wind van voren in Tong Tong Want in Tong Tong willen ze ook over het huidige Indonesië geen kwaad woord horen." Wij zijn de schrijver dankbaar dat hij het bestaan van Tong Tong heeft ont huld aan de ongetwijfeld belangrijke lezerskring van Avenue. Wij kunnen een beetje reclame best gebruiken. Dat hij minder dan niets begrijpt van de mentaliteit waaruit Tong Tong wordt geredigeerd zij hem vergeven, nadat hij al duidelijk had aangetoond dat hij Indië nooit heeft gekend en van het moderne Indonesië niets begrijpt. Dat een blad als Avenue een dergelijk schotschrift opnam blijft ons een re den tot verwondering, maar dat gaat ook wel over. JHR. jrcr r*. HERBEGRAVING OP EREVELDEN Uitsluitend voor oorlogsslachtoffers Naar aanleiding van het bericht in ons blad van 1 November omtrent de ontruiming van Nederlandse begraaf plaatsen in Jakarta, verzocht de Oor logsgravenstichting ons het volgende bericht te willen opnemen. Het is ons gebleken dat dit bericht grote onrust heeft veroorzaakt onder de nabestaanden, waarvan zich inmid dels velen tot de stichting hebben ge wend met het verzoek het desbetref fende stoffelijke overschot naar een ereveld op Java over te brengen. De Oorlogsgravenstichting is daartoe echter uitsluitend bereid, indien de overledene een oorlogsslachtoffer was, i.e. tijdens de oorlog is overleden in een Japans interneringskamp of na de oorlog, als direct gevolg van in Japanse gevangenschap geleden ontberingen. Ook slachtoffers van de "bersiap-tijd' worden onzerzijds als oorlogsslacht offers aangemerkt. De opgraving en herbegraving (op één van de op Java gelegen erevelden), worden geregeld door ons kantoor te Djakarta. Hieraan zijn voor de nabe staanden geen kosten verbonden. Degenen die hiervan gebruik willen maken dienen zich zo spoedig mogelijk schriftelijk tot de Oorlogsgravenstich ting te wenden, onder opgave van de personalia van de overledene, de oor zaak van overlijden en de huidige grafligging. Adres van de Oorlogsgravenstichting: Bankaplein 5, Den Haag. tel. 070 - 54 13 00. HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving var> de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 17, p.p.p.d. Half pension f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, half pension f 32,p.p.p.d. FATSOEN De Italiaanse dichter Eugenio Montale heeft de Nobelprijs voor Literatuur gewonnen. Als zijn ideaal noemt hij: Fatsoen, iedere dag opnieuw In Nederland is een langspeelplaat uit gekomen met daarop naast vele an dere liedjes één z.g. Indisch liedje, gezongen en gezegd in gebroken Ne derlands. Dat schijnt erg in de mode te zijn, een wansmaak, die opgeld doet. Als er dan maar niet zonder enig verband een naam in dat rare lied voorkwam, de naam van onze overleden vriend en raadsman, wiens rechtschapen, eerlijk karakter een waarborg was voor zijn integriteit. Hoe is het mogelijk, deze naam te durven noemen in dat verhaspelde, onbenullige lied Goede smaak en fatsoen zijn eigen schappen, die men niet kan aanleren, zij zijn iemand aangeboren. ROSALIE GROOSS. De langspeelplaat heet "Een fraai stuk burengerucht" en het bewuste liedje "Arm Den Haag". De zangeres is be kend als veelzijdig begaafd, ze zingt, speelt toneel, schrijft, dicht en schil dert. En in een opvoedkundig kinder programma van de Vara dat alom ge prezen wordt, leert ze kinderen dat het laten van windjes niets te maken heeft met ongemanierd zijn. Ze schijnt een Indisch meisje te zijn. Men is heel trots op haar. Sommige mensen niet. In het liedje over Den Haag komt veel vuldig de verzuchting voor dat "alles voorbij gaat". Ik ben daar niet zo zeker van. L.D. 3

Tong Tong | 1975 | | pagina 3