De rijstproductie in Indonesië [slot] VAMU NEDERLAND zoutarme ketjap speciaal voor hogebloeddruk-patiënten nu ook verkrijgbaar via uw VAMU-winkelier Gele Meerbloem 13, Wateringen. Telef. 01742-3280 Terugloop van de productie van andere voedingsmiddelen. door P. JONQUIÈRE Behalve de reeds genoemde nadelen (zie TT van 15 nov.) verbonden aan het uitplanten van de dwerg-hybriden, volgen hieronder nog enige: het zeer toegenomen gebruik van alle mogelijke chemische landbouwmiddelen veroorzaakt op grote schaal sterfte van alles wat leeft in de rivieren, de dood van vissen, kikkers, slangen en vogels in de sawahs dan wel in de onmiddellijke omgeving. Andere gevolgen waren: 1. vernietiging van de biospheer in de grond, waardoor o.a. toename van erosie; 2. grote toename van het aantal ratten door de sterfte onder de slangen en derhalve grote schade aan de rijst-aanplant. c. hoeveel bedraagt de gemiddelde re genval; d. zijn er rivieren; e. hoedenkt men de landbouwgronden, i.e. sawahs, nietwaar, te bevloeien? De hogere rijst-oogst van 18% ging in wezen ten koste van de totaal produc tie van de voornaamste voedings-mid- delen, zoals rijst, mais, cassave, oebi, kedelé en katjang soeoek, welke 1% minder was dan over de 1968 - 1971 periode. Het veranderen in sawahs van gron den, die voorheen voor andere gewas sen tussen 1968- 1971 gebruikt wer den, resulteerde in b.g. daling. Gedurende die periode verminderde het oppervlak voor mais bebouwing met 31 casave 9 oebi „14 kedelé 4 katjang 3 De bevolking nam toe met 15% gedu rende dezelfde periode. Alhoewel de "wereng" bestendige soort IR 26 nu verkrijgbaar is bij de IRRI wordt deze niet op grote schaal aangeplant. De bevolking is zeer ach terdochtig t.o.v. de "wonder-rijst" en prefereert de vroegere soorten. Deze nieuwe variëteit mag dan resis tent zijn tegen de "wereng", maar dat is geen garantie voor andere ziekten en plagen. Dit risico is juist bij de wonder-rijst zeer groot. De nieuwe hybriden, die speciaal ont wikkeld zijn voor bepaalde doeleinden, w.o. dwergachtig formaat, snelle groei en hoge productie, zijn wat hun ge netische basis zeer "eng''. Meerdere van de lang-stelige soorten zijn reeds verdrongen door de andere labiele. In de pogingen de totale voedsel-pro- ductie iedere 18 jaar te verdubbelen (Ir. Boerma van de FAO) werd het areaal van landbouwgrond uitgebreid ten koste van de "genen-pool". De pogingen van de FAO het voedsel tekort te bestrijden via korte- en mid den-termijnen kan een zeer ernstige débacle veroorzaken. De vergroting van de voedselproduc tie door de introductie van moderne landbouwmachines is niet bepaald pio nierswerk. Jaren geleden trachtten enkele ontgin- nings-ondernemingen de alang alang in een bepaald gebied in de Lampongs door inschakeling van moderne land bouwmachines te bestrijden. Niettegen staande waarschuwingen van enkele planters werden de plannen doorgezet. Het resultaat was, zoals voorzien, een flop door gebrek aan tropische erva ring en Hollandse betweterij. Deze methode zal het probleem van de voedseltekorten niet oplossen. In een land met vele werkelozen in de agrarische gebieden en een grote be volkingstoename moet geen mecha nische landbouw bedreven worden. Trouwens in verband met de grote arealen geaccidenteerd terrein zal mechanische grondbewerking op vele plaatsen niet mogelijk zijn. Dit plan kan alleen ontsproten zijn uit Westerse breinen met geen of weinig inzicht wat betreft de vele problemen in de tropische landen en speciaal In donesia. "Mechanische grondbewerking ver stoort vooral de oppervlakkige, bodem- biologisch zeer actieve lagen, hetgeen resulteert in een verlaging van de bio logische potentiaal". (Uitspraak van M. Adriani, Biol. Station te Oostvoorne over de gevolgen de Nederl. gronden betreffende). Aangezien het hier tropische gronden betreft, die minder robuust zijn, zijn de gevolgen nog ernstiger. Helaas werd niet vermeld waar deze proeven genomen worden in Zuid Sumatra noch a. om welke grondsoort het gaat, late- riet tot Podzolische; b. waaruit de begroeiing van de gron den - alang alang hoofdzakelijk met welke opslag van heesters en jonge bomen?; Uitgestrekte gebieden in Zuid Sumatra zijn bedekt met alang alang, welke me chanisch, omgeploed en geëgd bestre den zal worden. Daarna toedienen van grote hoeveelheden synthetische mest - nitraten hoofdzakelijk - ipso facto gul gebruik van pesticides en herbicides, welke tezamen de grond nogmaals grondiger, indien dit nog mogelijk zal zijn, vernielen. De gronden blijven braak liggen, de zon heeft vrij spel. Regen en wind zorgen voor erosie. Het zal een mislukking worden. De schade berokkend aan de grond en het milieu is onherstelbaar en dit is misdadig. Eindigende met een uitspraak van Dr. Frank E. Elger in "Pesticides in our Eco-system", waarmede ik kan instem men: "De landbouw behoort tot de meest on-ecologische technieken en land bouwdeskundigen behoren tot de meest on-ecologische technici. Wij moeten begrijpen dat landbouw-econo- men mensen zijn die zich op één soort hebben gespecialiseerd. Zij spannen zich in om tegen de geringste kosten de grootste oogst te verkrijgen binnen een jaar of zelfs binnen een aantal maanden. In hun opleiding en in hun denken staan ze vreemd tegenover de tijd en de ruimte die een gecompli ceerd ecologisch systeem nodig heeft. Wat zij willen is een vereenvoudigd, zij het ook in hoge mate onstabiel, milieu." 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5