bb1^®»"**" "INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. O-y-LG I ó-yx-a WE ARE STILL RICH I Naar aanleiding van het stukje "Boy, were we rich!" van Sikko Kapenga in "Tong Tong" van 15 november, de volgende ontboezeming van onderge tekende, die van dezelfde origine is als de heer E. P. H, van Doornum, die het stukje schreef onder de titel "Tong Tong te Indisch", etc. In het jaar 1935 kwam ik voor het eerst in Nederland. Voelde me in de grote steden daar in een "stenen wil dernis". Er waren goede dingen en minder goede dingen. Goed waren mijn financiële omstandigheden. Goed was de mogelijkheid omliggende lan den (België, Frankrijk, het Rijnland, Zwitserland en Engeland) te zien. Min der goed en mij tegen de borst stui tend was de armoede die tot uiting kwam in jongetjes die voor geld ko nijnen lieten zien, en de kleinburgerlijk heid en ongastvrijheid der Nederlan ders. En ik besloot naar Java terug te keren! Dat deed ik per trein. Ik reisde over Rusland en Siberië met de trans- Siberische naar Shanghai en vandaar met de J.C.J.L. naar Java. Onvergetelij ke reis in februari door het besneeuw de landschap. Onvergetelijk ook door de indrukken opgedaan te Shanghai en Hongkong, in Straat Makasser, etc. En terug op Java kwam ik direct weer in de ban der tropen. En beleefde die intens totde Japanse inval kwam. Daarop volgden drie jaren van inter nering. En daarna ging het wéér (voor de tweede keer) Hollandwaarts. Maar dit keer niet met het vooruitzicht gauw terug te komen. Het werden drie jaar van verlangen en weemoed. Ik trouwde er met een meisje van dezelfde oor sprong als die van mijzelf en de heer Van Doornum. En beiden hadden wij heimwee naar de wuivende palmen, de moessons en de vrijheid die men in de tropen op zo ruime schaal deelachtig wordt. We gingen terug, bleven vier jaar (van 1949 tot 1953) op Java, waar wij woonden te Depok. Daar was het voormalige Indië nog steeds alom merkbaar. Maar het werd te gek, te gevaarlijk, vooral met het oog op onze twee zoontjes, geboren in 1948 en 1949. En we gingen weg. En bleven wéér drie jaar in Nederland, en wel in Den Haag. Met weemoed naar de wuivende palmen en naar de vrijheid die men in de tropen op zo ruime schaal deel achtig wordt. Tot in 1956 de bevrijding kwam! We gingen naar Curagao, zijn daar 17 jaar gebleven, voelden ons werkelijk thuis! Toen kwam, in 1973, het noodlot er tussen. En we gingen, weg. Wéér naar Europa, dit keer naar Oostenrijk, om dat geen van ons beiden veel met de omstandigheden in Nederland opheeft. Maar zieofschoon we het goed hadden in Oostenrijk, bleef het gevoel van weemoed naar de wuivende pal men ende rest is hierboven al tweemaal neergeschreven. En in maart 1974, na een jaar in de provincie Karinthië in Oostenrijk te hebben gezeten, gingen we terug naar de tropen - ditmaal naar Suriname. En we voelen ons weer thuis! We are still (or again) rich! Waarmee ik maar wil zeggen: voel je je niet gelukkig en heb je weemoed naar dat wat je achterliet, zoek het dan elders in de tropen, ais dat je geboor te- en je stamland is. Gegarandeerd vind je dan de vrede des harten op nieuw. RIJKLOF VAN GOENS ABNORMAAL? Ik denk, dat het verschijnsel dat velen, waaronder ik, naar Indonesia terugver langen, samenhangt met het feit dat wij ons eigen land (Ned.) niet ten onder kunnen zien gaan in degenera tie, verkleutering, ruggegraatloosheid, "wolvenmeehuil", decadentie, waanzin nig sociaal-economisch bijgeloof en onbiologische dogmatiek. Het grijpt ons aan, datgene waarvan wij ondanks alles toch houden, ten onder te zien gaan (en het gaat zo verrekte langzaam, dat ook nog.) De Romeinen deden over hun ondergang rond 300 jaren. Moet je dat nu door tien delen, omdat nu alles vlugger gaat? Het gekke is dat in welk land je ook komt, het is overal hetzelf de of zelfs erger dan hier (behalve oostblok- en ontwikkelings-landen). Je vraagt je dan af: ben ik zelf abnormaal dat ik deze toestand abnormaal vind? Dr. Ir. R. R. VIERHOUT (Vervolg: "Een merkwaardige Indische familie" evolutiestrijd voeren in welke de mens heid door kennis van goed en kwaad steeds tot een hoger plan wordt op gevoerd. Zo hebben op het aardse plan in de Indonesische naoorlogsja- ren S. Shahrir en Schermerhorn, gen. Spoor en Sudirman, van Mook en Soekarno, prof. Gerretson en Moh. Yamin, Setiabuddhi en Raymond Wes terling 3) in tegenovergesteld kamp gestaan. Ze hebben hun rol moeten spelen in een strijd waarvan de diepere werke lijkheid ons eerst zal duidelijk zijn wanneer de dalang besluit met het te rugplaatsen van de gunungan in het centrum van het scherm en wanneer met het verklinken van de laatste gen- ding een ander daglicht aanbreekt: Weh I Weh I Du hast sie zerstört Die schone Welt Machtiger Der Erdensöhne, Prachtiger Baue sie wieder. In deinem Busen baue sie auf I n) '"Far, then, from being the consistent "Indonesian nationalist" he is usually pictured, we may conclude that what Douwes Dekker favoured initially was an independent Indies under Eurasian leadership in which the political plums would have to be shared to some extent with members of the small group of Indonesian intellectuals." 2) Chamberlain illustreert zijn betoog terzijde met enkele uiteenzettingen over het totstand komen van geslaagde honden- en paardenrassen, b.v. de echte Newfoundlander en het Engelse volbloed renpaard, beide door zorg vuldige kruising tot stand gekomen. Ook dit zal D.D. zeker geïnteresseerd hebben. Als kinoloog heeft hij zich immers later in Bandung bezig gehou den met het fokken van een verbeterde versie van de Duitse herdershond en zijn van zijn hand in het midden der 20-er jaren kinologische schetsen ver schenen in "Sport en Beeld". 3) Diens memoires, "Mes Avantures en Indonésie" (Paris, Hachette, 1952) doen op eigen wijze als boeiende lectuur niet onder voor "70 jaar konsekwent". Op 14 november 1975 overleed te Oshawa (Canada), in de ouderdom van 81 jaar, onze geliefde echtge note, moeder en grootmoeder AALTJE RINK-WIETEN Oshawa (Ont.) H. A. C. Rink A. M. van der Duim-Rink P. van der Duim Oman (Arabia) Z. G. Thomsit-Rink F. L. Thomsit Ernst (Holl.) A. H. C. Schoenmaker-Rink J. Schoenmaker Omemee (Ont.) A. H. Rink J. J. Rink-Wulf Bowmanville (Ont.) E. A. A. van Dyk-Rink J. J. van Dyk en de kleinkinderen. Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) Mr. J. L. G. TICHELAAR 23

Tong Tong | 1975 | | pagina 23