Wet uitkering Vervolgingsslachtoffers in Indonesië niets waard VAMU NEDERLAND zoutarme ketjap speciaal voor hogebloeddruk-patiënten nu ook verkrijgbaar via uw VAMU-winkelier Gele Meerbloem 13, Wateringen. Telef. 01742-3280 VOL BLOED Sinds juli van dit jaar is de W.U.V. ook van toepassing verklaard op Indo nesische Staatsburgers, ex-Nederlan ders. Ten behoeve van een bedlegerige W.N.I. ex-Nederlander, ex-landstormer, ex krijgsgevangene van de welvaart brengers van Hiro Hito en thans ver pleegd in het Tehuis voor Ouden van Dagen "Pniel" te Djakarta, heb ik mijn licht opgestoken bij de bevoegde in stanties van de Nederl. Ambassade omtrent de mogelijkheid dat ook deze oude man een uitkering ingevolge de W.U V. zou ontvangen. Aangetekend worde hier dat bedoelde ex-krijgsge vangene, ex-landstormer, ex-Neder lander in het Jappen-kamp een kwaal heeft opgelopen (liesbreuk) die nu na 30 jaar zo verergerd is, dat hij zijn huis, zelfs zijn bed niet meer uitkomt. Conclusie: De mogelijkheid bestaat wel, althans theoretisch. Maar realisa tie in de praktijk zal niet zo vlot ver lopen. Niet alleen voor hem, maar voor alle verzoekers. Er zijn nl. twee barri cades die verzoekers moeten over winnen alvorens zij een greep in de schatkist van het Koninkrijk der Neder landen kunnen doen. Allereerst moeten zij bewijzen dat zij vóór hun optie-ver klaring Nederlanders waren. De ver melding daarvan op hun optie-verkla ring, hier te lande afgegeven door de Pengadilan Negeri (voorheen: Land raad) wordt niet als afdoend wettig be wijs aanvaard. Daargelaten dat het niet aanvaarden als wettig bewijs van een officiële ambtelijke verklaring van een Indonesische rechterlijke instantie tot een chaos in het internationale rechtsverkeer kan leiden (huwelijk, ge boorte, echtscheiding, etc., etc.) rijst de vraag: Wat is dan wel een bewijs? Het destijds eventueel bezeten pas poort? Een paspoort is op zich zelf geen bewijs van Nederlanderschap (stel dat betrokkene zich het nummer van zijn ruim 10, 20 of meer jaren ge leden ingeleverde paspoort nog herin neren kan). Het gediend hebben als milicien of landstormer is helemaal geen bewijs. Dat werd mij al dadelijk duidelijk ge maakt. Een verklaring onder ede afge legd door lieden die verzoeker vroe ger gekend hebben? Wie kan nu onder ede verklaren dat een kennis een be paalde nationaliteit bezit of bezeten heeft? Hoe zou men dat kunnen weten? Wat moeten degenen beginnen die nooit een paspoort bezaten omdat zij nooit buitenlands waren? Een geboor te-acte? Daar werd vroeger nooit een nationaliteit in vermeld. Nogmaals: wat is dan wel een afdoend wettig bewijs? Er is m.i. helemaal geen mogelijkheid om dat bewijs te leveren, behalve de aanvaarding van de ambtelijke verkla ring van een Indonesische autoriteit. De m.i. enige logische oplossing (te vens in alle gevallen ambtelijk en poli- tisch verantwoord) dat verzoeker geen voormalig Ned. Ind. ambtenaar is. Want dan staat op diens dienst-staat (kaart) de nationaliteit bij dienst-aan- vaarding vermeld. Aannemende dat men nu na zovele tientallen jaren nog een foto-copie van die dienst-staat zou kunnen krijgen. Een gewaarmerkt af schrift (stel dat het origineel er nog is) kan m.i. ook niet als wettig bewijs dienen, redenerende volgens de richt lijnen van bovengenoemde bevoegde instantie, omdat de waarmerking ook geschiedt door een Indon. autoriteit. Bij het voormalige Hoge Commissariaat te Djakarta en ook in 1963 bij de Ambassade bestond, als ik mij niet vergis, een kaartsysteem inzake de W.N.I.'s ex-Nederlanders. Maar dat schijnt er nu niet meer te zijn. Anders behoefde men over die vroegere na tionaliteit nu zo'n drukte niet te maken. Tweede barricade: Verzoeker moet een medische verklaring overleggen, dat zijn kwaal in en door de internering ont staan is. Vraag: Welke medicus kan zo'n verklaring medisch verantwoord afleggen, behalve de arts die de lijder tijdens diens internering behandelde? Waar is die man? In Indonesië zeker niet meer. Leeft hij nog? Zo niet, wat dan? Geen enkele medicus kan nu nog verklaren, dat een kwaal ontstond tus sen 30 en 33 jaar geleden (internering 1942 t/m 1945) en bijv. niet 34 of 29 jaar geleden (want dan is het alzo mis). En wat omtrent degenen die buiten kamp of gevangenis van honger en gebrek een ongeneeslijke kwaal op liepen? Zijn dat dan geen slachtoffers van het Japanse geweld? U ziet wel, zo vlot verloopt het alle maal niet! Vraag: Heeft de Nederlandse wetgever die uitvoering ook zo be doeld? Nu iets omtrent de uitkering. Maar dat heb ik van "terzijde". Alhoewel van een "terzijde" die het verduiveld goed weten kan (k a n). De uitkering zou ten hoogste Rp. 30.000,— bedragen. Dat is volgens de huidige koers Nfl. 200,Eventueel pensioen wordt in mindering gebracht. Maar dat kan wel kletspraat zijn, want mij is een geval bekend van een spijtoptant, ex-Neder lander en nu weer Nederlander, die ingevolge de W.U.V. in Nederland Nfl. 50.000,cash ontving en een maan delijkse uitkering ad Nfl. 2.000,ruim. Althans dat vertelde de gelukkige mij toen hij tijdens een "sentimental jour ney" vroegere vrienden en kennissen hier bezocht. Ik gun hem dat van harte na ruim 30 jaar ellende (want de oorlog eindigde voor de werkelijke slachtof fers niet in 1945). Maar als dat waar is en van die Nfl. 200,ook waar is, dan zou het toch wel erg zijn! AGUS DARUCH Wij hebben nogal wat reacties ontvan gen op het stukje van de heer E. P. H. van Doornum in TT van 15 nov. die het zo belangrijk vond dat in vier ge slachten van het verblijf van zijn fa milie in Nederlands-lndië geen bloed menging plaats heeft gehad. Wij plaat sen die reacties niet. Het onderschrift dat Tong Tong bij die ingezonden brief plaatste laat, dunkt ons, aan duidelijk heid over ons standpunt niets te wen sen over. Maar wel brachten die protesten van verscheidene lezers ons een grapje in herinnering - al oud, ja! - dat nog eens bewijst hoe zot de onderscheiding is waarop de inzender zo trots is. Daar gaat-ie dan: Een oud heertje wandelt op straat, struikelt en valt op'zijn gezicht. Voor bijgangers snellen toe. Zijn gelaat is ernstig beschadigd. Zegt de eerste, die op de plaats des onheils is aange komen tegen een tweede voorbijgan ger, die is toegesneld: "Kijk eens, vol bloed!" Waarop de tweede: "Welnee, Indo!" Tableau - en het gekke is, dat niemand aan dat bloed kon zien waar het van daan gekomen is. Alle bloed is rood, vrienden! Daar verander je niets aan! JHR. 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5