"INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. bezien is de Java-expeditie (die waar schijnlijk dus niet Kertanegara per soonlijk heeft gegolden) op zichzelf een succes geweest, want zijn leger heeft Kediri veroverd en meer dan 100 voorname krijgsgevangenen plus andere oorlogsbuit naar China mee genomen. De later door de keizer be strafte beleidsfouten, die tot verliezen geleid hadden, bepalen uiteraard het eindresultaat niet. Want dan zou men wegens de grote verliezen van de Russen hun overwinning in 1945 in twijfel moeten trekken. Het Javaanse verhaal over de verdrijving van de Tatars (dat niet in de Nagarakrtagama voorkomt, want Prapanca vermeldt slechts de hulp van de Tatars en Jaya- katwangs dood) is uiteraard cum gra- no salis te nemen. Het verhaal over de bevrijding van de prinses ten kos te van de Tatars is, zoals gezegd, een eis van het geïmiteerde Ramayana- verhaal. 10). Maar wat wil je? Vader landse geschiedenis is bepaald niet altijd objectief en de huidige Indone siërs hebben uiteraard ter compensa tie van het Nederlandse tijdvak be hoefte aan het construeren van een glorierijk vóór-Nederlands verleden", aldus Berg. Rest mij nog te vermelden, dat het onduidelijk blijft, waarom Suparto, (Vrij vertaald naar Rudyard Kipling) Abdurachman en de gemeenteraad van Surabaya de aftocht van de Mongolen én de stichting van Surabaya hebben gesteld op 31 mei 1293. Weliswaar is de omrekening van de 24e van de vierde (maan-)maand tot 31 mei 1293 waarschijnlijk wel juist (aldus zei de Leidse sinoloog Prof. Zürcher mij des gevraagd telefonisch), maar gezien a) de oorkonde van Kelagen, waaruit blijkt dat Surabaya/Hujung Galuh al 1000 jaar moet bestaan hebben; b) gezien het feit dat de Tataarse gene raals het in Hujung Galuh niet met elkaar eens konden worden over de voortzetting van de strijd; c) gezien het feit dat de Surabayase gemeente raad "de mogelijkheid van een nader historisch onderzoek en het bestaan van meer overtuigende historische fei ten" niet uitsloot, behoren deze drie aspecten de arek arek Suroboyo tot voorzichtigheid te stemmen. De Mon golen moeten in 1293 op Oost-Java in een moeilijk parket hebben gezeten: Veel te heet klimaat. En nog een an dere factor waaraan ze niet gewoon waren is dat het (in de termen van Prof. Zürcher) een "paardenvolk" was, dat gewoon was te vechten niet als infanterie (zoals op Oost-Java), maar als cavalerie. Niettemin wettigt dat nog niet de veronderstelling dat ze "ver dreven" (diusir) zijn, zoals de Engel sen in de ogen van de arek Suroboyo klop kregen op 10 november 1945, (toen de Britse commandant Mallaby sneuvelde). Want dat is het meest be vreemdende feit in dit verband: Abdu rachman vindt het aan het slot van zijn artikel heel juist dat men "de dag van de verjaging (van de Tataren) heeft laten samenvallen met de dag waarop die gemeente (sic!) Surabaya werd gesticht", wat hij direct daarop "motiveert" met: "dat ook bekend is als de Heldenstad (de gebeurtenis van 10 november 1945)", waarmee hij als gezegd doelt op het sneuvelen van de Britse commandant Mallaby op die dag in Surabaya. Een dergelijke ana chronistische manier van redeneren ken ik zelfs niet uit de babads. Noten 9) "Gebral" lijkt misschien een te kras se term, maar te bedenken valt dat sesumbar (gesnoef, gebral) een vaste trek is bij diverse wayang-helden. ,0) Op 29 dec. jl. zei Berg mij dat ook het Nagarakrtagama van Prapanca (lees: Prapantja) trekken vertoont van een Indiaas model. Ook heeft Purba- tjaraka indertijd opgemerkt dat er iets aan de hand is met de plaatsnamen van de (op Lombok in Tjakranegara's puri buitgemaakte) Nagarakrtagama. In T.T. nr. 13 drukten wij het bekende gedicht "IF" van Kipling af. Van de Heer Davis ontvingen wij deze, buitengewoon goede, vrije vertaling die hij op de HBS in Bata via in 1926 maakte. Wij maken hem hiervoor ons compliment en geven het graag een plaats in ons blad. WERKELOOSHEID? DIE WORDT NIET VAN HOGERHAND OPGELOST, MAAR MET DE EIGEN HANDJES GAAT U NAAR INDONESIË? Voor Rp. 5000,per dag kunt U een geheel gemeubileerd pa viljoen huren. Geschikt voor 2 - 4 personen, gelegen aan de jl. Lombok, Bandung. Voor nadere inlichtingen: tel. 020- 99 79 59 (na 19. u.) Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) Indien ge met bezonnen hoofd de wereldbranding kunt aanschouwen, Paniek en dreiging om U heen met kalme blik kunt gadeslaan; Indien waar and'ren aan U twijf'len, gij Uzelve kunt vertrouwen, Maar toch die twijfel aan Uw trouw ook kunt vergeven en verstaan; Indien ge wachten kunt, het juiste tijdstip met geduld verbeiden, En, als een lastertong U treft, gij leugen slechts met waarheid keert; Indien vervolgd door haat, ge tot geen wrokgevoel U laat verleiden, En daarbij nimmer met Uw deugdzaamheid of wijsheid paradeert; Indien ge dromen kunt - nochtans U niet door dromen laat regeren; Indien ge denken kunt, maar niet Uw heil zoekt in gepeins alléén; Indien ge alle wisselingen van het noodlot kunt trotseren, En rustig koers houdt, langs de klippen van triomf of rampspoed heen; Indien ge kunt verduren, dat een schelm het woord, door U gesproken, Verdraait, vervalst, en dan voor goede munt verkwanselt aan een zot; Indien als 't werk van héél Uw leven voor Uw ogen wordt gebroken, Ge 't weder opbouwt, met gereedschap deels versleten, deels kapot; Indien ge met de fondsen, door Uw vlijt en spaarzaamheid verkregen, Een bod naar rijkdom hebt gedaan, 'n sprong gewaagd naar méér gewin, En 't is mislukten al Uw leed hebt ge voor iedereen verzwegen: Uw hand grijpt weer de ploeg, en ge begint opnieuw bij het begin; Indien ge, als het moet, Uw zinnen en Uw zenuwen kunt dwingen Uw doel te dienen, ook al ging hun energie reeds lang teloor, Opdat ge nog één laatste ruk aan hun vermogens kunt ontwringen, Waaruit ge onverwachte wilskracht put voor het bevel: Zet dóór! Indien ge met de menigte, maar óók met Groten kunt verkeren, Moreel en geestelijk de kern van beiden in Uw hart omvat; Indien wèlmenend vriend, noch fèl, verbitterd vijand, U kan deren; Indien een ieder voor U meetelt, maar ge niemand overschat; Indien ge nóóit een kostbare minuut onnuttig laat verlopen, Maar elke vliedende seconde dient en arbeidt, naar Gods plan, Dan ligt de weg naar Vrede, Voorspoed en Voldoening voor U open. En - wat oneindig meer betekent - aan, m'n zoon, zijt ge een MAN Ingezonden door F. J. H. DAVIS 13

Tong Tong | 1976 | | pagina 13