CIVILISATIE "HERINNERINGEN" PASAR-FOTO'S OP DE 18e HAAGSE PASAR MALAM Een woord dat de Indonesiër van van daag graag gebruikt is "kampungan". En een ander woord is "melayu". Met beide bedoelen ze ongeveer hetzelf de, nl.alles wat niet Westers (ZALIG MAKEND westers) is M.a.w. ongeciviliseerd". Het eerste woord (kampungan) duidt vooral op de smaak van een persoon, dus een lage "boertige" smaak; en met het melayu bedoelen ze meer het gedrag van iemand, dus "maleis M.a.w. de uiterst "koloniale gedach te" van "Inlands" Westerlingen, die juist een heleboel dingen in het Oosten leuk (en/of lek ker!) vinden, worden vaak spottend op de vingers getikt met de snier: "Allaaahh, niet so kampungan (of me layu) dong...!" Hopeloos gewoon! ALLES wat maar "autochtoon Indonesisch" is, is DUS meteen van mindere kwaliteit dan iets dat uit het Westen komt. En dit merk je vooral bij de jonge Indonesiër, vooral in zijn kleding en eten. Omdat ze het nu eenmaal in Westerse tijd schriften zien staan, lopen zij DUS ook maar rond in wollen coltruien en/ of modieuze jackets of vestjes. En vanwege het grote klimaatsverschil zweten ze zich natuurlijk een beroer te En ze zitten het liefst in Westerse restaurants of coffeshops waar ze zich vol overgave een hartvervetting eten aan broodjes kaas, spaghetti- en steaks-met-patat. Met als dessert een frisse Australische appel toe! Ach ja, alles wat van ver komt is immers lek kerder? En deze gewoon waanzinnige na-ape- rij van alles wat maar Europees is zie je ook in de woningbouw en inrich ting. Kleine huisjes en kleine kamer tjes. In Europa een noodzaak vanwege de kou. Daarom nauurlijk ook de wol len vloerbedekking en die grote zach te wollen bankstellen waar je helemaal in weg kan zakken voor een winter- slaapje. Tegenwoordig vooral alles hoe langer hoe meer van wol omdat met die oliecrisis de verwarmingsre kening bijna onbetaalbaar is gewor den. En hier in Indonesia zie je tegenwoor dig, als de bewoner het zich enigszins kan permitteren natuurlijk, hoe langer hoe meer OOK van die piepkleine Schöner-Wohnen-hokjes, met dat "ar tistiek slimme gewoeker" van "droom- meubeltjes in sprookjes-kamertjes"... Ook hier het kamerbreed tapijt dat vooral hier in Indonesia moeilijk schoon te houden is met al die open staande ramen en deuren. Met de godganselijke dag dat stof van de straat (arme, arme bedienden!). Ook hier die modieuze wollen kuipstoeltjes waar je in no time gewoon in weg smelt door de drukkende hitte. Ook hier die crazy hoge energierekenin gen. Want ik geef je op een briefje dat je in dit soort huisjes een waan zinnig hoge stroomrekening hebt om die dikke baal wol koel te houden met tientallen liggende, hangende of staan de fans en air-conditioning appara ten Maar ja, liever zweten in je coltrui en smelten in je wollen woonkuil dan uit gemaakt worden voor "Inlander" na tuurlijk ledereen doet er aan mee, en natuur lijk vooral de kleine man. Iedere han dige zakenman heeft dit soort trends direkt in de gaten. En zo zie je tegen woordig hoe langer hoe meer dat het Jakartaanse straatbeeld vrolijk opge fleurd wordt door die bamboe-optrek jes met sanitaire artikelen. Op bij gaande foto zo'n, laten we zeggen "warung weesee". Zoals U ziet een goed gesorteerde collectie. Prima Een selectie uit de rond duizend zwart- witfoto's kleurenfoto's en kleurendia's die werden ingezonden op de "Pasar Malam Den Haag 1975 Fotowedstrijd" zal in de tweede helft van juni a.s. geëxposeerd worden op de 18e Haag se Pasar Malam in de Houtrusthallen. Uiteraard zullen tot deze selectie ook de prijswinnaars behoren. De jury van de "Pasar Malam Den Haag 1975 Fo towedstrijd", bestaande uit de auteur Hein Buitenweg, de kunstfotograaf Hendrik-Jan Koldeweij en het stich- tings-bestuurslid Roy de Riemer heeft de ter beschikking gestelde prijzen als volgt toegekend: - een gedeelde eerste prijs (twee vliegretours Jakarta plus 600, zakgeld) voor mevrouw E. Avis- Kneefel (kleurenfoto van meisje en jongen) en de heer F. G. Enneman (zwartwit foto van satéverkoper). - drie eervolle vermeldingen (driemaal 50,in waardebonnen) voor de heren A. F. Avis, R. van der Hoff en en P. I. Veller. Beide eerste prijswinnaars blijken uit Den Haag afkomstig te zijn. In het juryrapport wordt gesteld dat pas na langdurige overwegingen een beslissing over de toekenning van de prijzen kon worden genomen, daar vele van de zwartwit en kleurenfoto's en kleurendia's de Pasar Malam Den Haag sfeer op indringende wijze weer gaven De Laatste van W. Ch. J. Bastiaans Nog slechts enkele exemplaren voorradig f 3,1,30 porto hoor. En alles naar het laatste model en in de nieuwste modekleurtjes (van zacht-rose tot pastel-bleu) te krijgen. Jaja, de Europeaan "zit" immers?! En dus moet iedereen, om maar vooral te laten zien hoe geciviliseerd hij is, plotseling "ook zitten"En dat, terwijl de medische wereld in het Westen een paar jaar geleden tot de ontdekking gekomen is dat "hurken gezonder is dan zitten"!! Maar ja, dit is waarschijnlijk net als dat "Inlander zijn" ook nog zo'n ver velend overblijfsel van de Hollandse tijd. En gevaarlijk! Want als men nog steeds klakkeloos die Hollander na doet, is men immers nèt als de Blan da, zoals het Duitse gezegde gaat, in alles 25 jaar te laat ROGIER 17

Tong Tong | 1976 | | pagina 17