Eenmaal een wandelaar altijd een wandelaar Het KWIII Herdenkingsboek Jubileum uitgave van de Koning Willem III Schoolvereniging. Redactie W. Doeve Boordevol dierbare en kostelijke foto's, artikelen, bijdragen van Tjalie Robinson, Johan Fabricius en vele anderen. f 25,porto f 2,25 Er zijn wandelaars die zich op weg begeven uit behoefte aan beweging en wandelaars die zich bewegen uit behoefte nieuwe wegen te ontdek ken. Tot deze laatste categorie be horen zulke hartstochtelijke wande laars als b.v. Bob van Heeckeren, archeoloog en schrijver van "Voet stappen aan de kim", Tjalie Robin son, die niet kon rusten voor hij elke vierkante meter van de plaats waar hij woonde kende, en Hein Buiten weg, die ons door zijn zwerftochten, zulke onvergetelijke boeken heeft bezorgd. Om maar een paar beken de wandelaars te noemen. Net zo een is Willem Cl. (hij wilde' zijn naam niet voluit hebben). Hij maakte alleen, maar vaak ook met zijn leerlingen tochten, liefst in de bergen. Misschien maakte U vroe ger diezelfde tocht als de foto's la ten zien. Het opwekken van per soonlijke herinneringen is ook de bedoeling van deze plaatjes. De vol gende keer komen er nog enkele. GOUVERNEMENTSPIER - AMBON Mijn prille jeugd in Ambon. Naar verluidt was ik een onrustig kind, dat gemakkelijk uit de kinderwagen viel en later een uitgesproken drang ontwikkelde om mij nabij, en indien mogelijk, in het nat te begeven. Een vaste middagwandeling moest dan ook zijn naar de Gouvernementspier, een installatie, getuigende van soberheid, hoewel aan beschutting tegen zon en regen van afhalers en afduwers was gedacht. Naarmate ik meer trekkracht ontwikkelde, vermeerderde de zorg van het "kin dermeisje" om mij na de wandeling, schoon en zonder experimenten met afge storven visjes en schaaldieren, in te leveren. WILLEM CL. IIIIIIIIIIIIIIIII!lllll1l!l1llll!ll!llillllllllllllllllllllllllllil!l!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll!ll!llllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllll!l!lllllll!lllllllllllll!l!lll!lllllII!l!IIIiil!!lllllll!!llll!l!l!l!llllllllll LALIDJIWO EN TOP ARDJOENO Omstreeks 1938 woonden wij in Malang en één van de meerdaagse berg tochten, die wij gaarne maakten was naar het complex van Ardjoeno en de Welirang. Met de auto via Batoe naar Soember Brantas en dan op een goed bergpad over de pas 3000 m.) tussen Ardjoeno en Welirang, 500 m. dalen naar de passangrahan van boswezen Lalidjiwo. Toen was dit gebied - N. en N.O. helling Ardjoeno - een natuurreservaat en met wat voorzichtigheid en geduld kon men er de herten en in de bronstijd ook de statige donkere bokken zien en horen! Interessant is de zwavelwinning door de bevolking op de Welirang. Door de toevallige omstandigheid dat op verschillende plaatsen in het solfeta- renveld op de top een stroom zwavel-waterstof en een stroom zwaveldioxyde met elkaar kunnen reageren wordt zuivere zwavel gevormd, terwijl de waterdamp, welke zich tevens vormt, de gesmolten zwavel voor oxydatie beschermt, totdat deze voldoende afgekoeld is. Een andere keer maakten wij met een 25 tal leerlingen van het Malangs Lyceum dezelfde tocht en op bovenstaande foto is een gedeelte van dit gezelschap te zien. Op de top van de Ardjoeno dichtbij overblijfselen uit de Hindoeïstische- Boedhistische tijd zo'n 900 jaar geleden. Zoals op meerdere bergtoppen" op Java werd en/of wordt ook hier op bepaalde tijden door de bergbewoners gesembajangd. Op de foto van de passangrahan is deze 800 m. daarboven gelegen top te zien. HiiiHiininiiiiiiiniiuiniiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininii 9

Tong Tong | 1976 | | pagina 9