?«sr i\ <^L)e GWt/aoek I "INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. x,. Aan het strand van Pasir Putih brachten we vele zondagen door PASIR PUTIH Met grote vreugde starten wij in dit nummer met een "Oosthoek serie", die wij danken aan het initiatief van de Heer Poutsma. We hopen nog vele afleveringen te kunnen brengen, ook door inzendin gen van andere lezers. In het eerste Januari-nummer van Tong-Tong las ik met zeer veel ge noegen het artikeltje omtrent Panaru- kan. Alleen al deze plaatsnaam bracht bij mij een stroom van herinneringen teweeg, daar ik in de Oosthoek (Be- suki) geboren en getogen ben. Nu moet mij van het hart, dat ik, sinds ik geabonneerd ben op Tong-Tong weinig of niets daarin ben tegenge komen over de Oosthoek. Nadat ik dus het stukje over Panaru- kan had gelezen, besloot ik zelf het initiatief te nemen een serie artikelen t.b.v. Tong-Tong te schrijven, over de Oosthoek en over de residenties Ma- lang en Surabaja, in de hoop, dat de redactie van Tong-Tong mijn beperkte journalistieke gaven goed genoeg acht, om voornoemde serie van mijn hand een plaats in ons blad waardig te keuren. Deze serie schrijf ik na tuurlijk ook ten plezier van de men sen, die er ook geboren zijn, of er langdurig hebben gewoond en even eens dierbare herinneringen hebben aan dit stukje Java. Welnu, in dat stukje over Panarukan kwam ook de naam Pasir Putih voor. Daar gingen mijn ouders, mijn zusje en ik bijna iedere zondag zwemmen. Een van de dingen, die'mij van Pasir Putih zijn bijgebleven, is .het grote bord, dat tussen het restaurant (dat o.m. een voortreffelijke nassi-goreng serveerde) en de badhokjes stond. Daarop was te lezen: "Weest bij het baden voorzichtig. Past op de karang!" Voorwaar geen loze waarschuwing, vooral als men bedenkt, dat wonden, welke door karang worden veroor zaakt in veel gevallen moeilijk ge nezen. Bekend was in Pasir Putih het hotelle tje, dat werd gedreven door de oude heer Blommestein. Eveneens bekend in Pasir Putih waren de namen Maron- nier en Clignett. Als ik me goed her inner is de heer Clignett de eigenaar geweest van" een ander logement in Pasir Putih, waarvan de inrit werd ge markeerd door twee bakstenen zuilen met rode bollen erop, welke door mij altijd werden vereenzelvigd met de Edammer kazen in Toko Kalisat te Bondowoso. Volgens het artikeltje over Panarukan zou Pasir Putih een uitgaansoord, voor Surabaja en omstreken zijn gewor den. Het is te hopen, dat men er geen Zandvoort of Noordwijk van heeft ge maakt. Dat zou het idyllische karakter van Pasir Putih in ernstige mate aan tasten, en dat zou zeer jammer zijn. Overigens verwondert het mij enigs zins, dat de mensen van Surabaja en omstreken juist daar hun vertier zoe ken, gezien het feit, dat Pasir Putih ca. 2 uur rijden met de auto van Sura baja verwijderd ligt. Ik weet nog goed, dat, als de vissers prauwen zwaar beladen met hun rijke vangsten binnenliepen, mijn Moeder altijd verse Tengiri en Kakap kocht. Ik zie ze nog voor het strand liggen die prauwen; hun driehoekige zeilen flapperend in de zilte zeewind van Straat Madura. Eén saillant detail van mijn herinnerin gen zal mij mijn leven lang bijblijven en dat zijn de magistrale zonsonder gangen te Pasir Putih, waarbij de lucht bezwangerd werd door de geur van de houtskoolvuurtjes, waarop de vriendelijke vissersbevolking hun a- vondmaal bereidde. Af en toe kon men in de avond in het woud aan de overkant van de weg Panarukan-Surabaja het zware ge- mauw van de tijger horen, of de schrihklinkende snauw van de matjan- toetoel. Ook waren er (hopelijk zijn er) de apen, hondsbrutale grijze diertjes. Als men niet uitkeek, gristen ze alles dat eetbaar was onder je handen weg. Dikwijls kon men vanuit Pasir Putih K.P.M.-stomers, vaartuigen van de Gouvernements-Marine en oorlogs schepen zien passeren. Ik herinner me, dat eenmaal Harer Majesteit's kruiser "Java" voor Pasir Putih voor anker lag, terwijl een deel van de bemanning zich amuseerde in de badplaats. Wei nig kon men toen vermoeden, dat de zelfde kruiser ten onder zou gaan in de hopeloze strijd tegen de toen op permachtige Japanse Keizerlijke Ma rine. Ook waren er de bekende geurtjes in Pasir Putih, zoals die van de eeuwige Nivea-creme tegen zonnebrand. Deze Nivea-creme was bepaald geen over bodige luxe, gelet op het feit, dat veel zwemmers, die het niet nodig vonden hun voorzorgen te nemen tegen zon nebrand, dikwijls pijnlijke blaren op liepen, om van verdere ongemakken maar te zwijgen. Dan waren er ook de geurtjes van Anker- en Koentji-bier en de vruch tenlimonades van de overbekende fa briek van Landré Frères èn de geur tjes van gebakken vis, nassi-goreng, sambalans, lemper, enz. enz. De Noordkust van Besuki werd ook getypeerd door de uitgebreide aanwe zigheid van steltwortelbossen (vloed bossen). Als men zich daar te water begaf, stelde men zich bloot aan het niet te onderschatten gevaar van aan gevallen te worden door giftige rep tielen, die zich veelal ophielden tus sen de steltwortels. POUTSMA Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) 11

Tong Tong | 1976 | | pagina 11