OOK WIJ ZIJN ER INGETUIND! Het stond er zo braaf onschuldig, op pag. 10 van Tong Tong van 15 febr.: postorderbedrijf "De Kruidentuin" zoekt thuiswerk(st)ers om kruiden in te pakken. Voor 1000 zakjes 350, en dat krijg je met 30 uurtjes werken per week makkelijk voor elkaar. In lichtingen daar en daar. We accepteerden die advertentie zon der argwaan, keurig briefpapier, goed geformuleerde opgave, adres, telefoon etc. Mankeerde niets aan. Alleen: die hele kruidentuin bleek niet te bestaan. Gegadigden voor het thuiswerk die persoonlijk langs kwamen vonden een gesloten deur. Per brief met heel uitvoerige werk wijze kreeg men te horen dat er een borgsom gestort moest worden van 40,Dat is op zichzelf niet zo gek natuurlijk, want wat je toevertrouwd zou worden aan kruiden, zou vele ma len dat bedrag waard zijn. En je kon er natuurlijk met de hele kruidenmik- mak vandoor gaan. Maar je kon nergens mee vandoor gaan, want de kruiden werden niet be zorgd en die gestorte 40,was men kwijt. Lieve mensen, als U er "inge tuind" bent, excuus, sorry, ma'afWij wisten niet dat het hier de honderd duizendste zwendelhandel in Neder land was, die dit keer ook Tong Tong te pakken kreeg. Het eerste wat "Koning Klant" op de televisie behandelde, een paar weken geleden was deze kruidentuin-zwendel. Ik kon wel door de grond. Hoe is het mogelijk! Altijd als ik in dat program ma hoor hoe mensen zich door ande ren laten beetnemen, dan denk ik: "Hoe kunnen ze in vredesnaam zo stom, zo argeloos zijn?" En verdorie, er komt een keurige brief met een verzoek tot plaatsing van een adver tentie en wijzelf lopen er subiet in! Kunt U nagaan dat diezelfde mensen het lef hadden om ons wéér een ad vertentie aan te bieden, nu voor het inpakken van puzzles e.d.l We leren leven met een harde waar heid: vertrouw niets en niemand als U nog van niemand de bevestiging heeft gehad dat de zaak betrouwbaar is. De wereld wil bedrogen worden, heet dat. Wil hij echt? Of is het aantal bedriegers zo groot geworden dat er niets meer te willen valt, maar je met de rug tegen de muur moet? Onze tekenaar tekende een paar op gewekte, argeloze vrouwtjes en een paar grimmige schurken met machine geweer. Het contrast lijkt overdreven, maar op het moment dat je beduveld bent, voel je het zo. Wij zijn er ingetuind met "de kruiden tuin" en we hebben U, onwetend mee gesleurd. Gelooft U ons, we zullen in het vervolg wantrouwiger zijn. Wat een in-trieste belofte eigenlijk. Triester dan het verlies van die advertentie- kosten. Lilian Ducelle directie B V. Ook dit nog Kijk altijd goed uit voor mensen die met grote stelligheid bewe ren "niet zakelijk" te zijn. Voor je het weet hebben ze je op hun onzakelijke manier 3 pootjes uit gedraaid (Vervolg: Sawah Loento) De élite zat bij de élite en de anderen zaten gezellig bij elkaar. Wij, onderwij zeressen werden gerekend tot de élite; waarom weet ik eigenlijk niet. En soort danste met soort. Tot ik eens ten dans werd gevraagd door een Mijnbouw- scholier. Die had de stoute schoenen aangetrokken. En ik was zielsblij, want hij danste uitmuntend en ik houd nu eenmaal van mensen, die durf hebben. Daarna gebeurde het nog vaak, dat ik met die jongelui danste fijn! We kregen in de soos heerlijk vatbier en ook lek kere stroop soesoe. Het terrein was tamelijk geacciden teerd; vele huizen stonden elk op een eigen kleine tjot. De weg naar de koepel ging ook om hoog; ik maakte die wandeling graag en liep dan iets voorover gebogen, om het zwaartepunt van eigen lichaam in de goede richting te hebben. Zo heb ik het de Zwitsers zien doen in de ber gen; ik heb het dus van hen afgekeken. Al de namen, die ik in Tong Tong van 1 september gevonden heb, herinner ik me nog goed. Eens zou de soos opgeknapt worden. De naam was door weer en wind on duidelijk geworden, dus moesten de letters weer zwart gemaakt worden. Een toekang, die het deed, dacht dat de puntjes op de u van Glück een aar dige versiering was, dus de u van Auf kreeg er ook twee puntjes op. Natuur lijk merkte ik dat dadelijk op en nu was de vraag: Hoe moet het nu uitge sproken worden. Wat hebben we erom gelachen I Vaak zaten we 's middags op "het grasje" voor de soos, altijd vol zotte verhalen. Er speelde zich heel wat af, lief en leed. Mevrouw van Wijngaarden ging naar Holland met de zoons, voor hun studie. De heer van Wijngaarden kwam in het hotel wonen en nam Mej. van Noort en mij vaak mee op tochten met de Om- bilinauto op inspectie van verschillende mijnen en de opslagplaatsen van de mijnstutten. Daar heb ik geleerd wat een talhout is en begreep nu beter het gezegde: zo dun als een talhout. Later ging Mej. van Noort met verlof naar Holland, trouwde daarna met de heer Smets en verhuisde dus naar Doerian. Wij zagen elkaar veel minder, maar bleven vrienden; verloren elkaar later toch uit het oog. Veel later vond ik Lies Urban, ergens op Java en Marietje Lutz, die intussen getrouwd was, kwam ik tegen in Se- marang. Er was ook een H.I.S. in Sawah Loento en daar werd geplaatst Mejuffrouw van Alphen, die enigszins opzien baarde door haar uiterlijk. Heel knap, heel coquet, dus erg besproken. We zijn goede vrienden geworden en dat zijn we nu nóg. Ze is getrouwd en heeft kinderen en kleinkinderen. Ja, de tijd staat niet stil. O ja, wat hebben we genoten van de venduties, geleid door de heer Keus kamp met zijn vaak leuke kwinkslagen, als wat intiemere meubelstukken aan de beurt kwamen. Het ijskoude bier, dat dan geschonken werd, zal daar wel wat toe bijgedragen hebben. Door heel bijzondere omstandigheden kwam ik in contact met de heer van Wijngaarden, die in het kamp zijn vrouw verloren had. De vriendschap kwam weer aan en we hebben het jarenlang heel goed gehad met elkaar. Maar ook hij is heengegaan. Ikzelf woon nu in een bejaardenhuis, Dekkersduin, ben altijd heel fit ge lees verder pagina 15, 3e kolom onderaan 13

Tong Tong | 1976 | | pagina 13