15 Tretes, geliefd vacantieoord, met vele bungalows en op de achtergrond als trouwe wachter de Ardjoeno II De tweede brief is afkomstig van de Heer T. Melis in Den Helder. Hij schrijft "Zelf ken ik alleen het Indonesië van de laatste jaren. Ik weet dus niet, hoe het er vroeger was, anders dan uit verhalen van familieleden, vrienden en van mijn vrouw. Maar zowel land als bewoners zijn ook op mij afgekomen als een betoverende harmo nie van schoonheid, hoofdsheid en charme. En niet gauw zal ik me de kans laten ont glippen het opnieuw te bezoeken en te herbezoeken en te herbezoeken. leder, die dit land en zijn bewoners heeft mogen leren kennen is so wie so miljonair in mooie herinneringen." NIET ALLE TROPEN HETZELFDE Neemt men de Galapagos eilanden bij Equador als meest westelijk vertrek punt en reist men zigzaggend langs de evenaar steeds maar oostwaarts, dan heeft men, eenmaal op Christmas Is land gearriveerd, vele eilanden en eilanden doorkruist die zich mogen koesteren in de tropenzon. Gedurende de laatste twintig jaar heb ik het grote voorrecht gehad de mees te van deze gebieden te kunnen be zoeken en te leren kennen. Als ik echter ooit een toch zo ogen schijnlijk wijze spreuk als 'er is niets nieuws onder de zon bij voortdurende herhaling als onjuist heb moeten er varen, dan was dat wel bij onderlinge vergelijking van twee of meer ver scheidene tropenstreken. leder land, iedere archipel heeft zich - dikwijls veel definitiever dan in gematigder kli maatgordels - onder het gestage ritme van zon-op-om-zes-en-onder-om-zes ontwikkeld tot een welhaast volkomen eigen karakteristiek. Zeer wel kan ik me dan ook voorstel len, dat weemoed naar de wui vende palmen en naar de vrijheid die men in de tropen op zo ruime schaal deelachtig wordt(Rijklof van Goens, Tong Tong, Kerstnummer 1975) zich bij velen heeft uitgekristalliseerd in een weemoed naar die ene, unieke archipel die thans de Republik Indone sia heet. Weemoed naar een eigen, niet te vergelijken schoonheid, die, mag ik even lenen?, van Sabang tot Merauke nimmer afneemt. Zeker - overal wuiven de palmen, zo als overal de sterren stralen. Maar de grond waarop ze groeien, de klimato logische sferen waarin en de mensen voor wie, hun aard, hun levenspatroon en -filosofie, die verschillen wel dege lijk; en dikwijls zeer diep. Indië - ik bedoel het vroegere Neder lands Oost Indië - heb ik nooit gezien. Ik ken alleen het Indonesië van de laatste jaren. Dat Indonesië heeft in derdaad met vele andere landen ge meen dat het beschenen wordt door de tropenzon en overkoepeld door de tropennacht. Maar daar houdt de over eenkomst dan ook mee op. Geen en kele vrouw, hoe ingetogen van aard ook, kan charme, elegantie en schoon heid paren aan karakter en wijsheid zonder op te vallen tussen haar sexe- genoten. Deze zelfde eigenschappen maken van Indonesië een der koste lijkste parels in het snoer van tropen- landen. In good, plain English: you just can t beat it. I should like to send Mr. Sikko Ka- penga (Tong Tong 15 november j.l.), as a friendly greeting, my impression of Tretes just before nightfall: TRETES - ZEVENTIEN UUR VIJF EN VIJFTIG - alleen de toppen van de bergen verraden nog 't geheim van ondergaande zon de tropennacht zet in ik staar als elke avond weer opnieuw naar purperen toppen van granieten bergen die 'k morgen van de andere zijde geel-rood bespeeld mag zien de dalkom waar mijn voeten staan slaapt - moe van stoeien met de eigen kleurenpracht - tevreden in T. MELIS ANAK KOMPENIE Boekhandel Tong-Tong 9,90 1,30 porto (Vervolg: Het enige Sawah Loento!) weest, maar na een oogoperatie, en kele maanden geleden, wat achteruit gegaan. - Wie hier ook zit uit Sawah Loento is Mevrouw Roos. Haar man was destijds controleur. Samen hebben we het nog vaak over dat aardige mijnstadje. Graag zou ik nog in contact komen met andere Sawah Loento-ers. Mijn telefoonnummer is 070 - 25 19 29. Ik zou nog zoveel kunnen vertellen over dat enige mijnstadje, maar het schrijven valt me moeilijk, doordat ik nu nog half blind ben. Mijn dokter zegt, dat het in orde komt, maar ik moet nog heel veel geduld hebben. En dat geduld zal ik wel op brengen, want ik heb groot vertrouwen in hem. Ik hoop, tot een volgende keer! E. A. Gijsbers. MOESSON

Tong Tong | 1976 | | pagina 15