HIJ DIE VERRE REIZEN DOET SPORT IN BEELD De nationale sport van Indonesia is, zoals U weet, bulu-tangkis, oftewel badminton. En zoals men in de rest van de wereld van kleinsaf "tegen een balletje trapt", zo slaat men hier in Indonesia, bij wijze van spreken, van het moment dat men kan lopen tegen het één of ander. Het liefst natuurlijk tegen een shuttle, maar als "isterniet- met-chem", dan is eigenlijk alles okay, van een prop papier af tot en met een lege rambutanschil toe. Het liefst na tuurlijk met een echte racket, maar als je niet zo rijk bent, dan is een, uit een ouwe plank gesneden, slaghout ook prima. En zelfs, als je dat niet hebt, gewoon met de blote handI En elke open plek is goed voor een partijtje. En elk uur van de dag. En zelfs nacht. Vooral als er ergens op de wereld internationale wedstrijden gehouden worden, en Indonesia heeft er ook een team naar toe gestuurd, dan is hier de hele bevolking werkelijk 24 uur in de ban van bulu-tangkis! Eén keer reed ik eens midden in de nacht van een feestje naar huis en zag een stel nachtwakers onder een straatlantaarn zomaar met de blote hand tegen een prop papier slaan. Een fascinerend gezicht. In die dood stille, nachtelijke wereld, onder dat gelige, vale lamplicht dat slow-motion ballet van mensen en hun meedansen de lange slagschaduwen "Voorlichting' luw Het zal U zeker interesseren, wat UNIE REIZEN, dat is de reisafdeling van de Unie van Beambten, Leiding gevend en Hoger personeel in haar orgaan "Medium" van 29 december jl. schrijft over Java en Bali. En de Reis gids van Reisburo Arke, Deurninger- straat 16 te Enschede. Het is net of ze van elkaar hebben gespiekt! Ik citeer Medium: 1) Immers, wie denkt niet bij het horen van het woord Indonesië aan de mach tige fauna en flora, aan de schrille tegenstellingen op economisch gebied, aan de imposante cultuurmonumenten, zoals onder meer de Borobudur bij Bandoeng, aan de exotische dansen op Bali en de culinaire geneugten die de Indonesische keuken te bieden heeft. 2) Java is het rijkste eiland met een overvloed aan bodemschatten 3) Onderweg zal een bezoek worden gebracht aan het in Nederland wel bekende Buitenzorg, waar eens het paleis was van de Gouverneur-Gene raal met zijn langzamerhand wereld beroemde tuinen. 4) Gaat de reis verder naar Ciater heetwaterbron 5) Djokja was vroeger een bekend sultanaat 6) Het Kraton 7) De Borobudur, een in Nederland zeer bekende tempel... etc...etc...etc. Wat heeft U nodig voor een reis naar Indonesië? a) geldig paspoort en visum (kosten ongeveer 24, b) vaccinaties tegen pokken, terwijl een inenting tegen malaria wel wordt aangeraden. Tot zover Medium over een reis naar Java en Bali. Er staat een prentje bij, Ja, ze spelen werkelijk overal. Echte banen zijn natuurlijk het lekkerst, maar anders is elk tuintje, de straat, het trottoir, elk veldje met gras (of aange stampte aarde) ook best. Bovenstaande foto schoot ik in Tjibu- lan. Een gehucht op weg naar de Puntjak. We, wat kennissen en ik, hadden er voor het week-end een bungalowtje gehuurd. Nu ben ik van nature een vroege op staander. Dus hier was het ook zo. Toen het licht werd, meteen eruit, opfrissen, aankleden, de camera pak ken en de kampong in. Ochtendwan deling. Dit plaatje maakte ik rond zes u. 's .morgens. Zo'n lekker frisse ochtend in de bergen. Het was nog wat dauwig en mistig. Het zonnetje kwam maar net door met van die schelle warmen de lichtbundels. De meeste kampong mensen waren ook nog maar pas op. Ze staan nog wat slaperig in de deur opening of het voortuintje. Zich de kop te krabben, uit te rekken, luid te geeuwen. Babietjes worden gelucht kippen gevoerd, enz. enz. U kent dat zelf ook nog wel. Tani's komen langs, patjol over de schouder, op weg naar de sawah. En dan zie ik in die hele vroegte, toch al twee kereltjes bezig met hun nationale sport, alsof het de ochtendgymnastiek is! Lekker in het ochtendzonnetje, zo maar met de blote voeten op de scher pe krikil. Met rackets als een ping- pongbat, uit een plank gesneden, maar spelend met een echte shuttle. En als toeschouwers, twee net ont waakte, nog lodderig uit de oogjes kij kende, adiks. En als je dit gezien hebt, weet je dus waarom dit land de wereldkampioenen kan leveren. Want om de top te willen bereiken moet je echt van 's morgens vroeq tot 's avonds laat met je hobby bezig zijn ROGIER niet van Balinese meisjes of een Ja vaans berglandschap, maar van een Bataks huis, genomen ergens op de Karobatak hoogvlakte. Als het een beetje wil heb ik van ditzelfde huis een paar dia's en een eind film ge schoten in 1973 (Seribudolok) Ik heb Medium geschreven: Beslist zeker te weten (zeker weten), dat de Burubudur NIET, herhaal Niet, bij Bandung te vinden is, Java bijna geen grondstoffen heeft en waar ze die nonsens vandaan halen. Géén goud, zilver, platina, diamanten, halfedelstenen, koper, zink, ijzer, lood, tin, nikkel, uranium, wolfram, etc. Wat bruinkool van slechte kwaliteit in Ban tam, pieterolie in Tjepu en Wonokro- mo (ajo, wie heeft op ajam-alasjacht bij Sepandjang de ja-knikkers niet gezien?) en marmer. Marmer bij Pang gul (tussen Patjitan en Tasikmadu). Bekeken uit een technisch-commer- cieel standpunt van geen waarde. Bij Wadjak in zuid Kediri ligt een geolo gisch zeer jong kalksteengebied. Dit z.g. Wadjak-marmer is geschikt om er tegels en tafelbladen van te maken, (lees verder pagina 22, onderaan) 18

Tong Tong | 1976 | | pagina 18