Boeken waar u de tijd mee vergeet MIJN GROTE TOON Hella S Haasse Het woud der verwachting. Theun de Vries Het geslacht Wiarda. ALLES BIJ UW BOEKHANDELAAR Herman Heijermans Kamertjeszonde. Adriaan van der Veen In liefdesnaam. BOEKEN VAN QUERIDO (Vervolg: "Brieven over") latjap, waar ik arriveerde na het bom bardement, werd gezegd, dat zij te Pelabuan Ratu zou liggen. Op weg daarheen, werd ik te Bandoeng aan gewezen voor de wacht bij radio- Malabar, steenkoud en weinig te bik ken. Toen kwam de capitulatie en werd ik met Groot Verlof gezonden, wat een hoop "gelazer" veroorzaakte bij de Commissie Onderzoek Gedragin gen in 1946. Een jonge zeeofficier, een typische "desk-sailor" verhoorde mij op een ontzettend irriterende wijze. Men maakte echter de strategische fout dit te laten opnemen door een vlotte, aantrekkelijke Marva met kuil tjes in de wangen. Toen mij voor de x-de keer gevraagd werd, waarom ik niet geëvacueerd was, vroeg ik of "Mijnheer" zich niet in de persoon ver giste? Volgens de Bijbel was Jezus degene, die op het water liep, maar hij was geen militie-matroos, waarop de Marva, Puck heette zij, het uit proestte. Twee dagen later vertrok ik naar Bali. Ik heb de officier noch Puck teruggezien. U merkt het wel, toen reeds was ik obstinaat. Ik wou gaarne de heer Backer Dirks bedanken voor deze herinneringen. B. W. DE RIJK Voor twee dingen moet men zich in de wereld wachten: belachelijk en beklagenswaardig zijn. (De Echo, 1902) Dat was dan in 1902. Want in 1976 verdien je goud met je belachelijk aan te stellen en beklagenswaardigheid is ook nog altijd goed voor vele vormen van sociale steunverlening. Na een poosje werken in de donkere goedang was dominee klaar met de foto. We mochten het natte plaatje ook even voorzichtig bekijken. Nu kwam aan het licht, dat alleen Marius braaf naar het vogeltje had gekeken, kleine George, de dierenvriend, hield het varkentje in het oog, en ik zat gespannen te turen naar mijn gespreide grote toon Dus het was toch waar, geen tekening, want daarop zou je een dergelijk detail niet vinden, maar een foto, waar alles op was gekomen, precies zoals het werkelijk was JOHAN RAKET Tegen de achtergrond van het bonte middeleeuw se decor wordt het veelbewogen leven beschreven van hertog Charles d'Orleans, politicus en dichter. Op meesterlijke wijze is het gelukt de sfeer van die barbaarse tijd vol pracht en praal te doen herleven. In prachtig omslag, 587 pagina's. f 19,90. In één band de hele Kroniek van de Wiarda's 'Noorderzon' 'Stiefmoeder aarde' en 'Het rad der fortuin'. Vorig jaar nog voor de radio. 750 pagina's gebonden in fraai band, 32,50. De beroemde, felle aanklacht tegen de schijnhei lige huwelijksmoraal. Van een 'schandelijk' boek nu een 'boeiende zedenschildering' van het Am sterdamse 'vie de bohème' uit het laatste van de vorige eeuw geworden. 23e druk, in fraai bedrukte band, 392 pagina's, 16,90. Binnen drie maanden drie drukken! Het verhaal van een zeer ongewone driehoeksverhouding, waarbij in elk geval komt vast te staan dat leven zonder liefde zinloos is. 284 pagina's 27,50. Dit kiekje is ge maakt in 1908 op de onderneming "Pasir Boengoer" gelegen tussen Tjikampek en Cheribon, waar mijn vader des tijds als employé werkzaam was. Ik sta erop, links, met midden mi;n broer Marius en rechts mijn jong ste broer George. De maker van deze foto is Dominee WEYERGANG, die in die jaren verschillende ondernemin gen afreisde en overal korte tijd bleef logeren. Op een dag sleepte hij zijn platencamera, met houten driepoot en zwarte doek, naar buiten en liet ons kinderen voor het huis op een tikar plaatsnemen. Dominee zou ons gaan foto graferen. Nieuwsgierig vroegen wij "Wat is dat?" Ja, zei de oude predikant, dan maak ik een plaatje en daar staat alles op, precies zoals het in werkelijkheid ie. Het maken van de foto duurde tamelijk lang, en om ons wat bezig te houden, liet Mama één van de kleine varkentjes los uit de koeroeng, waaronder Papa ze had gestopt, toen hij van de jacht een stel van die kleintjes had thuisgebracht U ziet het beestje op de foto voorbijrennen, door de beweging kwam het er niet duidelijk op te staan Ik was in die tijd reeds een dromerig jongetje, dat over alle dingen, die grote mensen vertelden, lang bleef nadenken. Dominee heeft zich onder de zwarte doek verstopt en gaat ons fotograferenik denk dat hij natuurlijk door het ronde gaatje naar ons staat te kijken en dat hij vlug op zijn glazen plaat een tekening van ons maakt! Ik redeneer verderals het waar is, dat alles erop komt te staan precies zoals het in werkelijkheid is en ik spreid mijn grote toon zover mogelijk uit, dan moet je dat ook op de foto kunnen zien. Nu alle drie even goed stilzitten, kijk naar het vogeltjeeen, twee, drie klaar I 21

Tong Tong | 1976 | | pagina 21