Een tochtje naar «lapara's strand (Hier stonden de dames van het plaatje op pagina 3) 1936. Op de dag van Prinses Juliana's verloving met Prins Bernhard, besloten we naar Japara's strand te gaan. Het had de vorige dag zwaar geregend en overal lagen plassen en modderpoelen. Na een paar uur rijden bereikten we de plaats van bestemming, maar nog geen eindbestem ming, want die lag - het strand namelijk - nog enkele kilo meters van de stad verwijderd. Helaas was de weg ge- inondeerd en slecht berijdbaar. Maar we moesten er door heen en dat kwamen we ook, ondanks gehobbel en op- spetterend water. Maar de zon was ons goed gezind en toen we voor het badhuisje stopten, lag daar een zon overgoten blauwe zee en een goudgeel strand. Kinderen en enkele volwassenen doken meteen de zee in, die niet kon zwemmen bleef wijselijk in het ondiepe ge deelte. Ik verzamelde in een boterhammenzakje handenvol van het mooie gele zand en al lopende dwaalde ik wat van het strand af, totdat een mannenstem mij in het Javaans toe riep, dat ik gauw terug moest gaan, omdat de vloed op kwam. Ik waarschuwde ook de andere baders, die ook meteen het strand verlieten en zich aankleedden. Voor het badhuis verzamelden we nog even voor een laatste foto en deden ons te goed aan al het lekkers dat meegebracht was. Nog een laatste blik op de zee, die nu het hele strand overspoelde. Toen reden we weer Semarangwaarts. Een onvergetelijke dag. Si Bulus Zo'n simpele herinnering. Niets bijzonders gebeurd, niet eens zoveel bijzonders gezien eigenlijk - Java kent veel mooiere, leukere stranden dan dat van Japara. En toch een onvergetelijke dag die na 40 jaar, in een paar foto'tjes wordt herdacht. Nu liggen voor me een stapel catalogi, uitpuilend van de reisaanbiedingen. Ik kan kiezen tussen de blauwe zeeën en witte stranden van Spanje, Italië, Griekenland, Dalmatie, Zuid-Frankrijk. Tussen appartementen ll-hoog en luxe bun galows, tussen campings en herbergen, ik kan reizen per trein, vliegtuig, bus en eigen wagen. Er wordt mij in alle opzichten het uiterste comfort, de grootste service en het uitbundigste plezier gegarandeerd, uiteraard tegen de meest betaalbare prijs. Na 800 pagina's oogverblindende kleurendruk te hebben doorgebladerd, ben ik overtuigd. Deze wereld is een para dijs Onder Nieuw Beheer, dat van de toeristen-industriëlen, die alle mooie plekjes weten, van Finland tot de Galapagos- eilanden toe. En er wat mee doen, tot heil van een over vermoeide mensheid. Naar een plekje heb ik met angstige haast in al die boeken gezocht: het strandje van Japara. Niet gevonden. Ze heb ben het nog niet gevonden, heb dank O Heer. En spaar Japara, nog lang. Dat het een herinnering moge blijven in grijs en wit. Maar onvergetelijk. L.D. Hoe komen ze toch aan: Java met een overvloed aan bodemschatten Culinaire geneugten? Pokken en cho lera. Jawel, maar ook tegen DYSEN- THERIE njo! Om je te wapenen tegen: semanggitahu kedirisate jmmmgado-gado! Ach, wat weet je toch van culinaire geneugten I I De langzamerhand wereldberoemde tuinen van Bogor. Je zou bijna zeggen: gut-gut II! De Ciater heetwaterbron. We gaan nooit naar Ciater voor een heetwaterbron, maar om hormat te betuigen aan het KNIL. Djokja was vroeger een bekend sul tanaat. Hoe bestaat 't Het Kraton? Of De Kraton. De Borobudur, een in Nederland zeer bekende tempel. Heloof je?! En nu Arke's Reisgids. Zie pagina 108. Een reis naar Java: Ik citeer: 1) Immers, wie denkt niet bij het horen van het woord Indonesië aan de mach tige flora en fauna die dit land biedt, aan de schrille tegenstellingen op economisch gebied, aan de fantas tische cultuurmonumenten als o.a. de Borobudur bij Bandoeng, aan exoti- 22 sche dansen op Bali, aan de culinaire geneugten die de Indonesische keu ken te bieden heeft. 2) Tijdens de reis zullen de eilanden Java en Bali bezocht worden. Java beschikt over grote hoeveelheden aan bodemschatten en is daardoor ook het rijkste eiland. 3) Overal vindt U nog restanten van het Nederlandse koloniale tijdperk en ook hebben latere heersers hun spo ren nagelaten. 4) Buitenzorg, eens het paleis van de gouverneur-generaal, met zijn zo lang zamerhand wereldberoemde tuinen waarin vele reeën lopen. 5) Hot Springs van Ciater. 6) Het Kraton 7) Borobudur, een in Nederland ook zeer bekende tempel. Bij nummer drie zou ik willen vragen: WELKE LATERE HEERSERS? Bij nummer vier: Reeën? Waar komen die vandaan! Van de Veluwe? Of zou den het kidangs zijn? Of een klein soort hert? Geen anggreks maar ree ën M Voor de rest lijkt het allemaal op het verslag in Medium. Wie zou bij wie hebben gespiekt? Maar nou begin ik te twijfelen peh! Zou de Borobudur nou niet bij Bandoeng liggen? Ik weet toch waarachtig zeker, dat ik vroeger vanuit Djokja als jongen naar deze tempel ben gefietst. Of was het Ban doeng? Dat lijkt mij toch sterk! Wat is nou de hoofdstad van Nederland? Is dat Kopenhagen of toch Brussel? Je weet het maar niet. G. H. BARTMAN "Jullie lijken allemaal zo op elkaar, zwarte haren, zwarte ogen en zo I

Tong Tong | 1976 | | pagina 22