Ir. J. J. Bischoff f Het is al weer een tijd geleden, dat ik naar aanleiding van een artikel in Tong-Tong over de merkwaardige ver schijnselen t.a.v. het zg: "spookhuis van de familie Bischoff" een brief schreef, waarin ik vertelde, dat ook ik in mijn kinderjaren dit verhaal van mijn Moeder had gehoord, maar er iets aan toe wilde voegen, waarvan de lezers van Tong-Tong stellig niet hadden gehoord, nl. dat "kleine Jan" de hoofdpersoon van dit verhaal nog leefde en zich op hoge leeftijd in een uitstekende gezondheid en een nog helder verstand verheugde, tw. de Ir. J. J. Bischoff, Jalan Sawahan 62 A te Malang. Ik meen, dat ik de lezers van Tong Tong, waaronder misschien vele vrienden en kennissen van de heer Bischoff zijn, het bericht dan ook niet kan onthouden, dat deze Nestor van ons helaas op 93 jarige leeftijd, de 15e januari jl. in zijn woning is overleden en de zondag daarop in Sukun ter aarde is besteld. Wijlen Bischoff was de zoon van de bekende Resident van Batavia, ook een J. Bischoff, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Als Nederlander is Bischoff in Ban dung geboren en zo is hij ook gestor ven, maar Nederland was zijn Vader land niet, het was zijn Moederland. "Dat zonnig deel van Nederland, dat was zijn dierbaar Vaderland" zoals het oude IEV-lied het uitzong. En toen dat zonnig deel van Nederland de Republiek Indonesia werd, is Bischoff gebleven en zijn stoffelijk overschot zal er biijven rusten voor altijd. Veel heeft Bischoff voor zijn "dierbaar Vaderland" gedaan, al was hij een EEN REIS NAAR INDONESIË VOOR OUDERE MENSEN Sedert enkele jaren verzorgt "Uit Bo ven 60" reizen voor ouderen in binnen- en buitenland. De groepen worden klein gehouden opdat er aan de deel nemers veel aandacht kan worden be steed en er gemakkelijk onderlinge contacten kunnen worden gelegd. Ie dere groep wordt begeleid door een reisleid(st)er en een verpleegster. Voor het eerst is dit jaar een rond reis door Indonesië aan het program ma toegevoegd. Dit zal misschien een kans bieden aan mensen die het land waar zij gewoond hebben graag nog eens terug willen zien of er veel van gehoord en gelezen hebben en zich zelf van de schoonheid van deze "gor del van "smaragd" willen overtuigen. De reis duurt 21 dagen (vertrek don derdag 20 mei - terug woensdag 9 juni). Sumatra, Java en Bali worden bezocht en er wordt voldoende reke ning mee gehouden dat de reis niet te vermoeiend zal worden. De reissom bedraagt 4150,alle maaltijden be horen bij de totale verzorging van de- eenvoudig man, die niet graag op de voorgrond trad en altijd de eenvoud zelve bleef. De carrière van zijn Vader trok hem niet aan, het waren de spoor wegen die zijn belangstelling hadden. Hij speelde er als kleine jongen mee en hij heeft er zijn leven aan gewijd zo lang hij kon werken. Hoge functies heeft hij in deze tak van dienst be reikt en de top was wel zijn benoe ming tot Hoofd van alle Staats-Spoor- en Tramwegen op heel Java. H.M. Ko ningin Wilhelmina heeft zijn verdien sten gewaardeerd met het Officiers kruis in de Orde van Oranje Nassau. De laatste tijd was Bischoff bedlege rig; hij droeg zijn lot geduldig, maar de dood is voor hem een verlossing geweest. Zacht en kalm is hij heengegaan, als een eertijds helder brandende lamp, waarvan de olie was opgebruikt, tot de laatste druppel toe. Ibu Pertiwi heeft Haar trouwe zoon, haar Nederlandse zoon, in Haar schoot opgenomen en de Gunung Kawi, ba dende in stralende zonneschijn aan een helder blauwe hemel, zal voor altijd op zijn graf nederzien. Voor altijd Hij ruste in Vrede I Drs. J. B. A. F. MAYOR POLAK Jalan Banten 3, Malang. ze reis; ook de luchthavenbelasting is erbij inbegrepen. Voor nadere inlichtingen over deze reis kunt U zich wenden tot de Stich ting Uit Boven 60, secr. mevrouw I. Tjebbes-vd. Kieft, Flevolaan 53 te Naarden, tel. 02159-4 61 82. REÜNIE BANDUNG H.B.S. Oud leerlingen van de Bilitonstr. HBS in Bandung willen opnieuw een reünie in juli of augustus van dit jaar. De eerste reünie in november 1973 was een groot succes met veel gasten uit het buitenland: Holland, Canada, Aus tralië en Nieuw Zeeland. Deze tweede reünie zal, in tegenstel ling tot de vorige, in BANDUNG wor den gehouden en met een uitgebreid programma voor de dag komen, inge steld op deelname van ex. HBS-ers uit het buitenland. Bij grote belang stelling uit Holland kunnen op kosten van overtocht, logies etc. belangrijke reducties worden bedongen. Het spreekt vanzelf dat zo'n bijeen- Twee dametjes op een trieste dag aan het strand van Katwijk? Zandvoort? Noord- wijk? (zie voor het juiste antwoord pag. 22) TENTOONSTELLING "NEDERLANDERS IN JAPANSE KAMPEN" In Amsterdam, Den Haag en Breda is de tentoonstelling achter de rug. Bij na 30.000 mensen hebben haar daar bezocht. Ze is nu aangeland in het museum "Het Princessehof", voorma lige paleiswoning van de weduwe van Johan Willem Friso, te Leeuwarden. Daar vond op 27 februari de opening plaats door de heer H. Bos, voorzitter van de Stichting Cultuurgeschiedenis van de Nederlanders Overzee. In fraaiheid van opzet kan de verto ning hier wedijveren met die in Den Haag, dank zij vooral de persoonlijke inzet van de heer Ebbinge, conserva tor van het museum. Deze heeft, ge steund door zijn medewerkers, kans gezien de veelheid van objecten in 10 dagen tijds tot een overzichtelijk en indringend geheel te groeperen. Mij is de afgelopen maanden gebleken dat velen die bepaald belang stellen in deze unieke collectie kampvoort brengselen - bijeengebracht door 140 oud-kampbewoners en slechts één maal voor korte tijd te zien - er, om welke reden dan ook, nog niet toe kwamen hun voorgenomen bezoek te brengen. Mag ik hun de goede raad geven een uitstapje naar Leeuwarden te maken om alsnog hun schade in te halen? Juist omdat hier de zaken in zo'n op timale vorm zijn opgesteld, zullen ze er zeker geen spijt van hebben. Een goede reis toegewenst! P. M. ADRIAANSE komst "op lange afstand" goede voor bereiding vraagt. Gegadigden gelie ven daarom zo spoedig in contact te komen met Raden Didi Kartasasmita, jalan Ciasem 1/5 bl. Q3 Kebajoran Baru, Jakarta Selatan, Indonesia. 3

Tong Tong | 1976 | | pagina 3