Hef wapen der Militaire Luchtvaart KNIL Een Roemrucht Wapen (III) Een nabeschouwing van de successen van het luchtcircus Van Helsdingen door O. G. Ward Het op feitelijke gegevens berustend verhaal (zie TT van 1 mrt) is niet geromanti seerd maar het geeft wel een duidelijk beeld van de historie van de VLG V weer. Natuurlijk is er nog veel te vertellen over deze en andere groepen. Hierover meer in de komende afleveringen van TT. Ook andere wapenfeiten van de ML/KNIL (1942-1945) zullen we trachten de revue te laten passeren. Maar het is nu dat ik de speciale aandacht vraag voor het quartet van Helsdingen - Deibei - Schef- fer - Bruggink. En het is ook daarom dat ik dit artikel pas afgerond kan vinden als ik van alle vier militairen een korte beschrijving en de vermeldingen, be horende bij hun Koninklijke Onderscheidingen weergeef. Van Helsdingen: Zie TT nr. 10 dd. 1-12-1969 en nr. 19 dd 15-4-1974. Deibei, August Gerard. Geboren te Fort de Koek (Sumatra) op 11-9-1915 Van 27-9-1933 tot 2-8-1936 cadet KMA te Breda. Als 2e Lt. Infanterie naar Nederlands Indië tot 1939 bij IV Bat. Inf. Daarna naar de ML. Ridder der 4e klasse in de Militaire Willems-Orde (KB 14-7-1948 nr. 5) wegens "Het zich in de strijd onderschei den hebben door uitstekende da den van moed beleid en trouw. In de luchtstrijd tegen de Japanners boven Singapore en de Riouw-ar- chipel in Januari 1942 onderscheid de Luitenant Deibei zich door da den van moed, initiatief en vol harding, waarvoor hij het Vliegers- kruis werd toegekend. Op 18 februari 1942 met een afde ling van acht jagers, welke op dracht had een Japanse luchtaan val op Buitenzorg af te slaan, zette Luitenant Deibei in het daarop vol gende luchtgevecht met een over machtig aantal vijandelijke vliegtui gen zijn vliegtuig recht er tegen Kapt. A. G. Deibei in, waarbij het meerdere malen ge troffen en hijzelf gewond werd. In de middag van 7 maart 1942, ingedeeld zijnde bij een patrouille van de laatste vier overgebleven gevechtsklare jachtvliegtuigen van de Nederlands-Indische Militaire Luchtvaart, welke, ter verhoging van het moreel der eigen grond strijdkrachten, tussen Tjiater en Bandoeng vliegersteun moest ver lenen, volgde Luitenant Deibei zijn Commandant onverschrokken, niet tegenstaande ook hij de overtuiging moest hebben, dat door de zeer sterke luchtovermacht van de vij and in het desbetreffende gebied, slechts uiterst geringe kans be stond om er het leven af te bren gen en hij mede wist, dat de ca pitulatie van het KNIL zeer aan staande was. Door zijn optreden heeft Luitenant Deibei er belang rijk toe bijgedragen dat de opdracht werd volbracht." Na de capitulatie in Japanse krijgsge vangenschap - in augustus 1945 te Batavia bevrijd. Diverse functies bij het ML/KNIL o.a. Commandant 122 Squadron te Medan. Na opheffing KNIL is hij overgegaan naar de Kon. Lucht macht in Nederland, waar hij bij een vliegongeval met een Gloster Meteor straaljager te Uithuizen op 12 juni 1951 om het leven kwam. Het Luchtmachtkamp te Den Helder is naar hem genoemd. August Deibei was ook draqer van de Verzetsster Oost-Azië 1942-1945. Scheffer, Jan Frederik. Geboren 21 ja nuari 1915 te Batavia. Op 17-1-1940 op de vliegschool te Kalidjati ge plaatst. Eerst bij de VLG I geplaatst, daarna vlak voor de oorlog bij VLG V. Ridder der 4e klasse in de Militaire Willems-Orde (posthuum) (KB 14-7- 1948 nr. 5) wegens: "Het zich in de strijd onderschei den hebben door uitstekende da den van moed beleid en trouw o.m. op 18 februari 1942 met een afde ling van acht jagers, welke op dracht had een Japanse aanval op Buitenzorg af te slaan, tijdens het daarop volgende luchtgevecht met Vaandrig J. G. Scheffer een overmachtig aantal vijandelijke vliegtuigen één er van neer te schieten, waarna zijn eigen vlieg tuig werd getroffen en hij zich met behulp van een val-scherm moest redden. Voorts in de middag van 7 maart 1942, ingedeeld zijnde bij een pa trouille van de laatste vier over gebleven gevechtsklare jachtvlieg tuigen van de Nederlands-Indische Militaire Luchtvaart, welke ter ver hoging van het moreel der eigen grondstrijdkrachten tussen Tjiater en Bandoeng vliegersteun moest verlenen, zijn commandant onver schrokken te volgen, niettegen staande ook hij de overtuiging moest hebben, dat door de zeer sterke luchtovermacht van de vij and in het desbetreffende gebied slechts uiterst geringe kans be stond om er het leven af te bren gen en hij mede wist, dat de ca pitulatie van het KNIL zeer aan staande was. Door zijn optreden er belangrijk toe bijgedragen te hebben dat de op dracht werd volbracht" Na de capitulatie in Japanse krijgsge vangenschap weggevoerd en aan ge leden ontberingen op 2-5-1944 te Ke- tiau (Palembang) overleden. Het toenmalige Luchtmachtkamp te De Lier (ZH) is naar de Vdg. Scheffer genoemd. (lees verder volgende pagina)

Tong Tong | 1976 | | pagina 8