De Intuïtie van een vrouw SLENTER DOOR SEMARANG DISCO BOLLAND Hoe Ger haar man het leven redde (I) door G. J. Lubbe Bakker Het was een warme dag. Het landschap bood een vredige aanblik. Een serene rust heerste alom. Hoog in de lucht klonk het sonore lied van de leeuwerik, de zang van vrede en vrijheid. Vrede? Vrijheid? Niet in het gemoed van Jan, vol zorgen, spanningen en een verborgen angst. Hij reed op de fiets van het kustplaats- je "P", naar een vijftig kilometer ho gerop gelegen bergplaatsje "L". De zorgen en spanningen zijn wel be grijpelijk, daar Jan in zijn fietstas een Mauserpistool plus vijftig scherpe pa tronen onder bêras (rauwe rijst) had verborgen. Heel Nederlands-lndië leeft onder de laars van de Japanse horden. De streek waar Jan reed was voor hem geen onbekend terrein, in deze omge ving had hij met vrienden aan de snippen- en eendenjacht gedaan. Op ongeveer de helft van de steile helling zal hij straks bij een driesprong ko men, links van de weg leidt een land weg naar een prachtige waterval. Het was nog niet zolang geleden, dat hij daar met vrienden en kennissen had gepicknickt. Ach, als hij maar eerst dat wapen kwijt is. Het zou voor Ger, zijn vrouw een hele geruststelling zijn. Hoe dan ook het vervoer blijft een riskante onderneming. Flitsen van gedachten gaan als een caleidoscoop door zijn hoofd. Met forse trappen aan de pedalen doet hij een poging om de angst van zich af te schudden. Ger weet wat de konsekwenties zijn bij een ontdekking door de bezetters. Maar ten slotte kun je je vrienden in de gegeven omstandigheden niet in de steek laten, zo dacht Ger er ook over. Kom, kom, wat een kopzorgen maakt hij zich, hier kan hij gerust zijn, het is uitgesloten dat zij in deze om geving komen. Door tussenkomst van zijn bridge- vriend W.P. kreeg Jan een brief van B. uit het plaatsje L. B. is aangetrouwde familie van Ger. De inhoud van de brief kwam hier op neer, dat Jan naar een zekere H moest gaan om te informeren hoe het met de bloei van de Djuet staat, (een kogelvormige vrucht, biauw-paars van kleur bij rijping, goed van smaak). Deze informatie zou voor H. het co dewoord zijn om het wapen en de scherpe patronen af te geven. Voor Jan onbekenden hadden op korte ter mijn het wapen nodig. B, kon zelf niet komen, de reden hiervoor kon hij niet in het briefje vermelden, maar wel van mond tot oor straks. Hij moest dus wel een beroep op Jan doen om het wapen naar L. te komen brengen. Wat nu? Er werd een plan de campagne ge maakt. Ger zou ook van de partij zijn. De afspraak was dat Jan met het wa pen op de fiets zou gaan en Ger de trein zou nemen. De treinen werden door de Japanners intensief gecontro leerd, dat gaf te veel risico. Ger was blij, dat zij haar familie kon opzoeken, ze zou haar nicht met een mand bêras verrassen. Een schaars en duur artikel te L. Jan zou zijn fietstas er mee kunnen vullen als camouflage van het wapen. Inmiddels had Jan vroeg in de morgen zijn fietstas met bêras gevuld na eerst op de bodem van de tas het wapen en de patronen te hebben gedeponeerd. Er bovenop wat versnaperingen voor onderweg, dan kan de tas dicht. Nu nog een veldfles met water aan het stuur en hij was klaar voor de tocht. "Jan, als je klaar bent, zou je dan even naar de markt willen gaan?" vroeg Ger. Ga dan meteen naar Pah Min's sadoverhuurderij en kom je dan met een sado terug?" Thuis komend stond Ger hem al op te wachten, zij begaven zich station- waarts. Jan hielp zijn vrouw met de bagage, die niet werd gevisiteerd, hoewel er Jappen langs het perron liepen te sloffen. Zij hadden geen aandacht voor de trein noch voor de passagiers. Of leek het maar zo? De trein zette zich in beweging zonder dat er iets gebeurde. Jan stapte nadat de trein vertrokken was op de fiets. (slot volgt) Stationsweg 143, tel. 070-88 30 07 DEN HAAG Per Airmail het allerbeste en aller nieuwste ontvangen op platen en cassettes uit Indonesia! Totaal nieuw repertoire, o.a. the Favorites met Mus Mulyadi, Ernie Djohan bersama Koes Plus, Tetty Kadi, The Panbers en vele anderen. DE TOPPER VAN DJAKARTA- Rubiah van Mus Mulyadi en Diana Jusuf is nu ook leverbaar. Daarnaast ons vertrouwde repertoire in gamelan, angklung en stambul muziek, voor lage prijzen, en COUNTRY platen uit USA. Wij zijn leverancier van de E.O.-radio en T.V. De Nieuwe Tjandiweg en de Merapiweg. In mijn kortgeleden bij de uitgevers Thomas en Eras te 's-Gravenhage verschenen boekje "Slenter door Sema- rang" kon in verband met de omvang daarvan slechts een beperkt aantal foto's van de oude stad worden opgenomen. Oud-Semarangers zouden er ongetwijfeld graag ook enkele afbeeldingen in hebben gezien van de mooie koele woon wijk Nieuw-Tjandi, waaraan velen hunner stellig de meest aangename herinneringen bewaren. De heer R. Wahjoedi, Chief Editor van het te Semarang Vijfsprong aan de aloon-aloon, zoals die er nu uit ziet. verschijnende dagblad "Suara Merdeka" had de grote vriendelijkheid mij een aantal foto's daarvan toe te zenden met nog enkele andere waaruit blijkt hoe het oude stads beeld zich gewijzigd heeft. Ik doe deze opnamen aan Tong Tong toekomen, in de hoop dat enkele ervan in ons lijfblad kunnen worden opgenomen. Hein Buitenweg 16

Tong Tong | 1976 | | pagina 16