SOYA en de E.E.G. KIMM Indische spekkoek Neen, zó mooi hebben we ze bij ons toch niet gehad. Dit is een soya-plant uit de tuin van Jeanne en Frits Weyrich in La Ampolla. Wat een prachtexem plaar! Wat een mogelijkheden als 't in Span je in 't groot zou worden aangepakt. Of zou de cultuur ook daar moeilijk heden met zich meebrengen, i.v.m. weersomstandigheden, vochtigheids graad e.d. Tijdens de vruchtzetting b.v. heeft soya veel vocht nodig. Misschien was ook voor Spanje, 1975 een gunstig jaar; net als voor ons. De Weyrich's zijn enthousiastelingen en gaan door met experimenteren. Behalve de Amerikaanse-, gaan ook andere Westerse landen zich meer en meer bemoeien met soja. Geruime tijd geleden al, maakten de kranten hier er melding van dat de E.E.G. de aanplant in haar landen sterk aanmoedigt. En blijkbaar niet alleen in EEG.-landen. In Indonesië verscheen een kranten artikel, dat president Suharto 't plan van de EEG. om in Djambi een soya- plantage te financieren goedkeurt mits 't aantrekkelijk zal blijken te zijn voor transmigratie. Dit verklaarde de Minister van Staat voor Economie, Financiën en Industrie, de heer Wyjojo Nitisastro ten huize van de president. De voorzitter van een EEG-commissie, Dr. Ortoli, be zocht zeer recent Indonesië en bracht de belangstelling voor dergelijke soya- aanplantingen onder de aandacht van president Suharto. "Europa wordt geconfronteerd met een groot tekort aan bonen voor vee-voer", zei Wyjojo. 't Project zal grondig be studeerd worden door een gezamen lijke studiegroep van EEG. en Asean- landen. Tussen de EEG. en verschil lende Afrikaanse landen bestaan reeds instituten belast met onderlinge sa menwerking. De genoemde groep EEG.-Asean zal alle vormen van sa menwerking tussen de betreffende landen regelen. Flet Asean-Brussels Comi behandelt alle Europese zaken. Wyjojo voegde hier nog aan toe; Dus alle vormen van samenwerking, zoals investeringen, marktmogelijkhe- den van Asean-ruwe materialen. Heeft u overigens de uitzending van de V.P.R.O. gezien over 't experiment van een heel Engels dorpje om een week lang de slager te mijden en 't te doen met plantaardige eiwitten? Ik kreeg een catalogus in handen van een Engelse Zaadhandel. In dit boekje is erg veel aandacht besteed aan de soja-boon, die voor moestuintjes warm aanbevolen wordt als 't belangrijkste plantaardige voedsel in de geschiede nis van de wereld, 't Wordt aangebo den als "Fiskeby V." - een geregis treerde en wettelijk beschermde naam. Waaruit valt op te maken dat 't ras helemaal aangepast is aan klimaat en weersgesteldheid. De foto toont een plant, van beneden tot boven be hangen met gezonde dikke peulen. Midden Augustus kunnen de groene zaadjes op tafel gebracht worden als een groente, fijner dan de fijnste erwt. De aardige meneer die mij 't boekje gaf, had deze soja verleden jaar in zijn tuin in Drente. De resultaten wa ren prima; hij stuurde mij een beetje zaad voor mijn proeftuintjes van dit jaar. Van eigen planten dus en 't is mooier, grotere korrels dan al 't andere zaad dat ik verleden jaar van diverse kanten kreeg voor onze proeven. Ja, Europa wordt geconfronteerd met, door de grote tekorten, steeds duur der wordende soja voor veevoer. Ge volg, 't onbetaalbaar worden voor de gewone beurs van vlees. Daarom zal soja in 't menselijk voedselpakket ge accepteerd moéten worden, en is 't alleen nog maar een kwestie van tijd. De doorsnee-Hollander is misschien een beetje behoudender, "wat de boer niet kent TVP. wordt, behalve in toko Tong- Tong, zover ik weet, alleen nog maar in dure Reformwinkels verkocht als "Crocomix". Maar binnenkort zal 't ook door een alleenvertegenwoordi ging van een grote fabriek in Amerika, in klein-yerpakking op de markt wor den gebracht, compleet met gebruiks aanwijzing en receptuur. Een andere vertegenwoordiger, van een fabriek hier in Holland, toonde mij een keur van monsterzakjes; misschien wel tien of meer soorten TVP. en alles zag er even goed en smakelijk uit. "Waarom kunnen we 't in de winkel nog niet kopen?" vroeg ik. Antwoord: "Er is geen vraag naar." Stort 14,op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale ver pakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020- 72 84 61 minimin»muil!mummu Haalt je de koekoek! Wie vraagt er naar iets wat hij niet kent! Voorlich ting is er nog niet geweest, zetten ze zelf in de krant. Misschien moet nog uitgezocht wor den in welke winkels 't spul verkocht zal worden. Kruideniers? Groenteman? 't is immers soja? Slagers? Als alter natief voor vlees. Misschien toch alleen maar in gezond heidszaken. Zo "muuljek" om te be grijpen voor een gewone huis-, keu ken- en Plantersvrouw. LE MONDE OVER SOYA II faut en moyenne calories végétales pour produire 1 calorie animale et même beaucoup plus de 7, pour Ie bovin a viande élevé sur des pacages intensifsEn 73 et 74 sur 1.200 millions de tonnes de céréales pro duces dans Ie monde, 400 millions de tonnes a été donné au bétail des pays riches Hierop volgt een verhandeling over: les effets catastrophiques sur la santé des intestins des gens ayant une alimentation trop pauvre en cellulose. (Le Monde au 17.09.'75) Gemiddeld zijn 7 plantaardige calorie- en nodig voor de vorming van 1 dier lijke calorie en zelfs veel meer dan 7 voor de vorming van 1 calorie slacht vee, dat op zware weidegrond gefokt wordt(m.a.w. op basis van ca lorieën is vegetarisch voedsel min stens 7 x economischer dan vlees.) In 1973 en 1974 zijn van de wereld opbrengst aan granen van 1200 mil- lioen ton, 400 millioen ton door de rijke landen als veevoer gebruikt (en dat terwijl het bekend is, welk een rampzalige uitwerking een tekort aan cellulose op het functioneren der in gewanden heeft - een tekort, dat men in het dieet van volkeren in de ont wikkelingslanden herhaaldelijk heeft kunnen vaststellen.) Vrij vertaald door SI ANOE Conclusie; Doorgaan met onze Soya I 18

Tong Tong | 1976 | | pagina 18