JEUGDJAREN (IX) INDONESIË begint reeds bij Uw reisbureau INTRAS Indonesian Tours Travel Service B.V. v/h Brachthuyzerstraat 4 IS TEGENWOORDIG GEVESTIGD IN DE Valeriusstraat 98 - Amsterdam - Telef. 020- 76 08 65/ 72 52 56 IK HERINNER ME. dat spannende avontuur, dat mijn broertje Frans (8) en ik (9) op een zaterdagmiddag beleefden. We woonden in Semarang, op Boeloe (later Prinses Beatrixlaan), in welke straat een zekere heer Liem een grote opslagplaats hield van zand, keien en steenslag voor de bouw. Op Boeloe, ergens in de buurt van de pasar, woonde ook een buurtgek, alom bekend als Pah Tikat. Het ver haal ging, dat deze Javaan ettelijke jaren bij de elektriciteitsmaatschappij ANIEM had gewerkt. Totdat hij zich op een kwade dag vergreep aan een tweetal draden, die een fikse portie stroom door zijn lijf joegen. De man is niet dood gebleven, maar wel gek, met goed- en kwaadaardige buien. In het eerste geval kon je Pah aan de straatkant zien zitten op een krukje met een gammel tafeltje vóór hem, waarop zijn koopwaar, pakjes sigaret ten, seroetoe's en lucifers, lag uitge stald. Een vriendelijk en innemend mens, ondanks zijn lelijkheid. Had de man echter een kwade bui, dan zag je hem, halfnaakt en met in beide handen een scherp hakmes, luidop razend en tierend Boeloe aflo pen, de hele lieve wereld en iedereen voor rot scheldend. Echt "mata gelap en wie zijn gezondheid nog op prijs stelde kon liefst in een (heel) wijde boog om hem heenlopen! Het was dan op die zaterdagmiddag, dat Frans en ik op Liem's zandheuvels speelden, toen we aan de overkant van de straat een schreeuwende Pah Tikat, kompleet met goloks, ontwaar den. We deden toen iets, wat we nooit moesten en mochten doen: we gooi den de man met steentjes en riepen "Héé, Pah TikatPah Tikat!" Maar wat wil je van overmoedige katjongs, die we toen waren? Het gevolg kón niet uitblijven. De gek rende regelrecht de straat over op ons af. Wij rechtsomkeert maken en hollen geblazenNog nooit tevo ren hebben die korte blote pootjes van ons een dergelijke voorwaartse snelheid kunnen opbrengen. Over zand, kiezel en keien naar de achter kant van de opslagplaats. Eén voor deel hadden we: Pah Tikat moest eerst over, een vrij diepe greppel springen om bij de zandheuvels te komen en dat lukte hem maar ge brekkig. We hadden dus wel een voor sprong, maar toch zag ik in een ge- dachtenflits mijn bebloede kop, met gesloten oogjes, al in het rulle grauw gele zand rollen Achteraan het terrein van Liem sloe gen we rechts af langs de railbaan voor de lorries, waarmee het materiaal uit een rivier nabij het vliegveld Si- mongan werd aangevoerd. Links en ver vóór ons kampongs, rechts van ons een twee meter hoge muur, voor beeldig wit gekalkt. En achter ons de steeds naderende en tierende wellus teling met zijn twee kapmessen Waar moesten we heen? We zagen een jong, maar kaal boom pje, tegen die hoge muur leunen en dat was onze redding. Zonder aarzelen klommen we erin, bereikten de puntige top van de muur en lieten ons pardoes aan de andere kant op het erf van de familie Linthorst vallen. Buiten adem bleven we een poosje op het gras zitten en onze ogen wissel den felicitatie-telegrammetjes uit toen we aan de andere kant van de muur de ontgoochelde stem hoorden van de luidruchtige malloot, die bij het omslaan van de bocht zijn buit ver vlogen zag. Frans en ik zijn omslachtig, via schut tingen van buren, veilig thuis beland. Maar we hadden één grote les ge leerd: bespot nooit gekken, want die zijn, ook in hun kwade buien, ook medemensen. EDWIN KAA (Vervolg: "Mijn eerste olifantenjacht") Dat getrompetter is op enige kilome ters hoorbaar en een solo vlak in je oor gaat je echt door merg en been. Ik trilde over al mijn leden en dus tot goed schieten niet in staat; ik moest de bul wel laten gaan. Tegen de ochtend vertrok de kudde onder Nveel kabaal. Wij kwamen uit onze schuilplaatsen te voorschijn en de inventaris kon worden opgenomen. Op de ene drager na was iedereen goed af. De pechvogel was in de eer ste de beste boom, die hij tegenkwam geklommen en daar hij zijn dag niet had moest het een dorenboom zijn. Hij zag er zo gehavend uit, dat mee gaan niet mogelijk was. Maar van een verder gaan was helemaal geen spra ke, want behalve de tent, potten en pannen was de mondvoorraad ook in de grond gestampt. Al m'n jungle attributen was ik kwijt, maar met een ervaring rijker aanvaard den wij de terugtocht. K. GREEVEN INTRAS Indonesian Tours Travel Service B.V. het enige door de IATA erkende echte Indone sische reisbureau in Nederland, zal U graag adviseren over de mogelijkheden Indonesië te bezoeken als de "sentimental' toerist dan wel als de toerist die er nog nooit geweest is. Ook voor familiebezoeken hebben wij goedkope retours naar Jakarta of naar Medan. SELAMAT DATANG op ons klein, maar gezellig kantoor, waar wij U gastvrij zullen ontvangen, zoals wij dat gewend zijn in ons geboorteland INDONESIË. Vanzelfsprekend kunnen wij ook Uw vliegreis naar bijv. Bangkok, Singapore of Tokyo verzorgen. Komt U eens praten met onze reisinformatrices, de dames Fanggidaej of Panggabean of belt U eens op. Ook Uw brieven worden beantwoord. Kantooruren maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. 21

Tong Tong | 1976 | | pagina 21