6.00 8.00 12.00 14-00 16.00 avond 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 X X X X X X X X X X X X HET WOUD DER VERWACHTING door Hella Haasse Handleiding voor de berekening van Pasar-dagen. Dat velen iedere dag weer plezier heb ben van hun Pasarkalender en met behulp hiervan voor iedere dag be kijken wat de dag te brengen heeft, of de dag Pendita of Setan tot eigen schap heeft en hiermede bepalen of de dag goed is voor handel, of dat we maar beter thuis kunnen blijven is reeds lang een openbaar geheim, doch velen willen méér voorspellen, ze willen ook weten welke momenten van de dag "tjotjok" om oude "so- bats" te gaan bezoeken, op welk mo ment we het beste een lange reis kunnen aanvaarden of zelfs welke periode het geschiktst is voor een be zoek aan onze "hartsvriend(in)" Wel na het bestuderen van de onder- vermelde Petoendjoek zal het voor de Tong Tong lezers een koud kunstje zijn. Betoel loh Voor geïnteresseerden, deze petoen djoek komt uit het plaatsje Tjikalong een uurtje wandelen van uit Pangan- daran, bij later research bleek een dergelijke Petoendjoek ook bij de Orang Baduj, uit Zuid Banten, voor te komen. De desaman heeft deze Petoendjoek meestal in hout gegrift in zijn huis. Ik zal nu tot een korte uitleg overgaan: We kunnen de dag in de volgende perioden verdelen: X Turun Sri Goed voor liefdes aangelegenheden, vriendschapszaken, afleggen van bezoeken, huwelijksvol trekking. Turun Dunia Uitstekende peri ode voor alle wereldlijke zaken, han del, om een reis te aanvaarden etc. Kalapati Wah... djangan deh... kalau bisa... blijf maar liever thuis want tjilaka. Halangan Tegenslag, ook niet goed, hoewel minder tjilaka, op reis zal de auto niet tabrakan, maar band "kempes" of motornja "mogok" Voorts hebben we de bij de verschil lende dagen behorende nummering nodig. Zaterdag 9 Zondag 5 Maandag 4 Dinsdag 3 Woens dag 7 Donderdag 8 Vrijdag 6. Voorts de Javaanse dagen: Legi (of Manis) 5 Pahing 9 Pon 7 Wage 4 Kliwon 8. Duslihat doeloe op de pasarka lender welke combinatie vandaag Vrijdag/ Kliwon, bijv. dus 6 de 8 van Kliwon is 14... Nu kijken we maar bij no. 14 en zien dat het tussen 6 en 8 uur 's morgens de beste tijd is voor wereldlijke zaken of om op reis te gaan, tussen 8 en 12 's morgens, Turun Sri, dus goed voor huwelijks voltrekkingen, om bij vrienden te gaan "mampir" etc., tussen 14.00 en 16.00 nahkalau bisa di rumah sadja... als U toch de straat op wilt...o.k.... maar hati hati loh. En met de Halangan periode begin nend om 16.00 lijkt het geen geslaag de avond te wordenal met al een wat "rommelige dag" U ziet het gampang toh?of deze Petoen djoek ook in ons land, Negara Ken- tang, werkt weet ik niet, in Indonesia in elk geval welik spreek uit er varing Sekian, Frank F. van Oortmerssen/Budidaya (Vervolg: "Brieven over") TOONTJE POLAND Ik heb met Tong Tong al correspon dentie gevoerd i.v.m. het boek van W.A. van Rees over mijn bet-over grootvader Kolonel Toontje Poland, gestorven en begraven te Tjilatjap. Reeds in mijn jongensjaren was het mijn wens geweest ééns zijn graf te bezoeken, welke wens in vervulling ging toen ik in 1937 in Tjilatjap kwam te werken bij een Agentschap van de BORSUMY. Uiteraard heb ik toen het graf bezocht en foto's gemaakt. Ongelukkigerwijze raakte ik al mijn bezittingen, zoals zovele duizenden anderen met mij, kwijt, w.o. ook die foto's. Mijn verzoek is nu, of U mij zoudt kunnen mededelen, tot wie ik mij zou kunnen wenden om eventueel in het bezit te komen van een foto van Toontje Poland's graf in Tjilatjap, het zij, dat U wellicht mensen kent, die naar Indonesië gaan, met wie ik in contact zou kunnen komen, hetzij dat U een instantie weet in de toenmalige Residentie Banjoemas, waarheen ik zou kunnen schrijven. Ik heb van mijn kant reeds moeite ge daan en me tot de Oorlogsgravenstich ting alhier te wenden, hopende van die kant enig antwoord te mogen ont vangen. Uw antwoord met belangstelling tege moet ziende, teken ik met beleefde dank voor de door U te nemen moeite, F. Th. J. J. W. Johan Copernicusstr. 101 's-Gravenhage Wij kunnen de geachte inzender niet helpen. Maar wellicht één onzer le zers? Men richtte zich in het bevesti gend geval rechtstreeks tot de heer Johan. Een bijzonder boeiende historische roman die zich afspeelt in het Frankrijk van de late middeleeuwen met als hoofdpersoon hertog Charles van Orléans. BELEEFDE REEDS EEN 9e DRUK Verkrijgbaar bij BOEKHANDEL TONG TONG, f 19,90 f 3,25 porto. MATA HARI Wij lezen in de NRC/Handelsblad on der dagtekening van 13 maart: "Vandaag is op de Korfmakerspijp in Leeuwarden een bronzen beeldje ont huld voor de danseres Mata Hari, die honderd jaar geleden als Margaretha Geertruida Zelle in Leeuwarden gebo ren werd. Bovendien verschenen er boeken van H. W. Keikes uit Leeuw arden en Sam Waagenaar uit Rome. Waagenaars boek, "De moord op Ma ta Hari", waarin getracht wordt aan te tonen dat ze in 1917 onschuldig als spionne werd gefusilleerd, verscheen al eerder. Er komt nu een tweede druk van Keikes, die o.a. al eens een boek over de meisjesjaren van Margaretha Zelle publiceerde en een expositie over haar inrichtte, schreef een nieuw boek, Stad van Mata Hari, dat door M. A. van Seijen in Leeuwarden werd uitgegeven. Het bronzen beeldje van de wereld beroemde danseres is gemaakt door de Leeuwardense beeldhouwster Suze Boschma-Berkhout. 5

Tong Tong | 1976 | | pagina 5