Satriamandala RH Op de bovenste foto op deze pagina ziet U het museum. Vanaf de straat inderdaad een gewoon huis. Maar van binnen, en dan vooral de achtertuin tonen een waar "lustoordje"! De linkerfoto hierboven laat het diorama zien waar Soekarno en Hatta de Proklamatie voorlezen, terwijl de foto rechts een klein gedeelte laat zien waar de wapens tentoongesteld staan die in de revolutie gebruikt werden. staat de Sang Merah Putih en links de vaandels van de strijdkrachten. Aan de muur hangen de emblemen van Leger, Vloot, Luchtmacht en Politie. Van deze zaal komen we in een hal met dioramas, w.o. de Onafhankelijk heidsverklaring (17 augustus 1945). Men ziet het huis aan Pegangsaan Timur 56, waar Ir. Soekarno met naast zich Drs. Moh. Hatta de Proklamatie voorleest. Achtereenvolgens ziet men de oprich ting van verschillende veiligheidsdien sten en strijdkrachten en de strijd in Surabaya. De volgende kamer bevat herinnerin gen aan "Generaal Soedirman, Opper bevelhebber van het toenmalige Indo nesische leger. Men ziet er o.a. zijn tandu, zwaard, foto's en bekende de len uit zijn redevoeringen. Verder is een kamer gewijd aan Generaal Oerip Soemohardjo, ook een der nationale helden van de Revolutie. Men vindt hier zijn horloge, een kaart en een olielamp die altijd op zijn werktafel brandde. In de daarop volgende kamers zijn de korpsemblemen uitgestald, ook de badges van Republik Indonesia en vele andere landen. Eretekenen zijn hier ook te zien; die van Indonesia zijn de originele, die van andere landen zijn in tekening gebracht. Wij vervolgen onze tocht naar het tweede gebouw waar men dioramas aantreft, voorstellende de strijd op verschillende plaatsen in Java evenals in de buitengewesten. Dan komen we in een ruimte waar men kan zitten, zich verfrissen en wat gebruiken. Beneden deze zaal is een vertrek waar men de wapens zien kan die in de strijd om de onafhan kelijkheid gebruikt werden. Hierachter zijn nog enkele kantoorvertrekken met het archief. Het museum wil een duidelijk beeld geven vooral aan de jongere genera tie, zodat ook zij bereid zijn te vech ten, de verkregen onafhankelijkheid beschermen, zo nodig het leven er voor willen opofferen. E. SUNDAH (lees verder volgende pagina, Ie kolom) van paleis tot strijdkrachtenmuseum ledereen kent het Louvre en het paleis van Versailles. Beide paleizen van de Franse koningen zijn tijdens de Revolutie deerlijk beschadigd, de gebouwen en ook meubilair, servies, wat er maar in stond. Gelukkig is in de loop der jaren veel hersteld dank zij schenkingen van Fransen en anderen uit vele landen, zodat deze gebouwen als museum ingericht duizenden mensen trekken. Nu kunnen we zien, hoe de Franse vorsten in weelde en pracht geleefd hebben. Ook beroemde meesterwerken van bouw- en schilderkunst zijn er in ondergebracht. In Jakarta kan men ook iets dergelijks vinden, hoewel vergeleken met boven genoemde paleizen wel in miniatuur formaat. Het is het Museum Pusat Abri Satriamandala, wat betekent: Centraal Museum van de Strijdkrach ten Satriamandala. Tot kort na de staatsgreep in 1965 (G. 30S) kon men iets buiten de stad een glimp opvangen van een gebouw, ver van de grote weg, achter bomen en een hoge schutting, ledereen wist wie daar woonde: Dewi Ratnasari Soekarno, een der echtgenoten van de toenmalige President. Dit was haar paleis, speciaal voor haar gebouwd en alleen toegankelijk voor intieme vrienden. Sinds 5 oktober 1972 (Dag van de strijdkrachten) is dit paleis een mu seum geworden. Het geeft een visuele indruk van de strijd sinds 1945, toen er nog geen wezenlijk leger was, al leen een soort Volksveiligheidsdienst: (B) adan (K)eamanan (R)akyat. Later kwam de Tentara Kemanan Rakyat, die uiteindelijk Tentara Nasional In donesia werd, en ten slotte het huidige Angkatan Bersenjata Republik Indone sia. Het geeft duidelijk weer met welke wapenen, vaak zeer primitief, gevoch ten werd, tot de modernste die nu gebruikt worden. Als we het gebouw binnen komen via een brede deur met mooi Bali reliëf werk zien we aan de linkerkant de kantoorafdeling en zalen voor het se cretariaat, vergaderingen, kamer van de directeur, e.d. Dan komen we in de vaandelzaal waar op een marmeren plaat de officiële Onafhankelijkheids tekst te lezen is. Rechts van de tekst 10

Tong Tong | 1976 | | pagina 10