WIE WAT WAAR WANNEER (Vervolg: Satriamandala) Noot van ROGIER Ik ben blij dat TT me vroeg of ik even een paar foto's wilde nemen voor dit artikel. Ik wist van het bestaan van dit museum helemaal niet! Behalve dat het nu een museum is, is dit ook het laatste huis geweest waar Soekarno tot het eind van zijn leven, vrij een zaam gewoond heeft. Men vertelde me dat Soekarno zelf het basis-ontwerp voor dit huis getekend heeft, hij was tenslotte bouwkundig ingenieur, en je kan zien dat hij dit lustoord voor Dewi met veel smaak en grandeur ontwor pen heeft. Kortom, ik zou er zelf ook wel willen wonen! In dit museum zijn o.a. twee aparte zaaltjes ingericht voor de twee groot ste generaals uit de revolutie, Soedir- man en Soemohardjo. Behalve die paar persoonlijke bezittingen, waar de Heer Sundah al over schrijft, laat elk zaaltje ook één wand vol foto's zien. Jammer genoeg nogal "amateuristisch" geëxposeerd. Het meest vervelende is wel dat de foto's tot op ong. 20 cm van de grond zijn opgehangen. Dus voor de wat oudere bezoeker (en daar behoor ik tenslotte óók al toe!) een nogal vermoeiende bezigheid om op je hurken die twee onderste rijen platen te bekijken en te lezen. De diorama's, die belangrijke momen ten uit de onafhankelijkheidsstrijd laten zien, zijn zeer naturalistisch en leven dig uitgevoerd. Petje af hoor! De al lereerste diorama die men ziet is die waar Soekarno en Hatta de Prokla- masie voorlezen. Maar dat is dan ook meteen het eerste en laatste wat je van deze twee grote revolutionairen ziet in dit hele museumI Het zaaltje van Generaal Oerip Soe mohardjo wordt aan één wand gesierd met een spreuk van hem in fraaie, gro te, koperen letters: Anèh, satu negara zender tentara. (Merkwaardig, een Deze nieuwe rubriek dient UITSLUITEND voor: Opsporing of informaties over personen. Bekendmaking van bijeenkomsten, reünies en Inlichtingen over diverse onderwerpen. alle NIÉT- COMMERCIËLE gebeurtenissen. Gratis aanbiedingen niet tegen geld of anderzins. Alle oproepen onder deze rubriek met duidelijke opgave van naam en adres. Voor abonnées en niet-abonnées geldt het tarief f 5,per oproep/aanvraag. REDACTIE TONG TONG. EXTRA BEWIJSNUMMERS UITSLUITEND TEGEN BETALING Van wie kreeg ik vorig jaar de Bali- briefkaart met achterop alle namen van mijn klasgenootjes van de Fröbel- kweekschool in Bandung Adri M. Bontekoe, Minervaplein 7-V, Amster- "OERIP SOEMOHARDJO" door Rohmah Soemohardjo- Soebroto Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, uitgave Moesson-reeks. Prijs nu slechts 5,incl. porto Een boek, waarvan J.H.R. in Tong Tong zegt: "het geeft een boeiend beeld van het leven van een Javaanse familie, sterk georienteerd op Nederland, maar nochtans Indo nesisch natie zonder leger). Ik denk, dat wanneer de Geest van wijlen "Ndoro" Oerip Soemohardjo een bezoek zou brengen aan dit mu seum, hij verbaasd zou uitroepen: Anèh, onze revolutie ZONDER Boeng Karno en Hatta ROGIER dam. Willen de afstammelingen van de fam. Penning Nieuwland, die deze naam nog dragen, contact opnemen met mevr. H. Schenck de Jong, Van Lumeystraat 67, Den Haag, zelf ook afstammeling en bezig met het samenstellen van de stamboom, vooral ook van de familie leden die (nog) op Java wonen. Opsporing gevraagd van: Kapitein van Veen: PI. Mil. Comm. Tarakan, M. O. Borneo 1932; 1st Luit. van Wieringen (meisjesnaam van zijn vrouw: Gleisteen), Detachement Tara kan 1932; Adjudant J. Plevier, plaatse lijk Geniechef Tarakan1932; J. Lem mers (meisjesnaam van zijn vrouw: Wendelstig) 1ste Werktuigkundige C. O. "Kotta Blatèr", Amboeloe 1936; H- Verhoeven, Boekhouder "Kotta Blatèr" Amboeloe 1936;Jonkheer Mr. Dryber, Adjunct-Administrateur "Kotta Blatèr'" Amboeloe 1936; Jonkheer Ir. van Rap- pard, Houtvester Boswezen Tjepoe 1940; Henry Voogd, Opzichter-Machi nist Boswezen Tjepoe 1940; W. Dins- bach, Bouwkundig-Opzichter Boswe zen Tjepoe 1940. Inlichtingen aan: H. J. O. van Haagen, Bertelmanstraat 20 hs, Amsterdam-Z. Wil Dieneke (v.d. Zee?), dochter van zendeling (na de oorlog getrouwd met theoloog Piet?), die begin 1945 in St. Vincentius heeft gezeten met Tineke Moll, contact met haar opnemen? T. H. Spijker-Moll, Pelikaanstraat 36, Leeuwarden. Wie helpt ons aan het huidige adres van Martha Grootenboer, weduwe van de HAvP. Piet Hoefnagels? Inl. Aai en Til Holle, Wilgenlaan 6, Alphen a/d Rijn Tel. 01720 - 9 11 62 na 13.00 uur. Contact gezocht met de gebroeders Joop en Jan Lorinser door Piet Hübner. Waar zijn jullie??? Schrijf naar 14736 La Salle street, Dolton, Illinois 60419, U.S.A. VINCENTIUS - REÜNIE Op zaterdag 29 mei 1976 houdt de Reünisten-vereniging Bataviase Vin centius Tehuizen in Eindhoven in zaal "Unitas", Woenselsestraat 9, (bij de St. Petrus en Paulus-Kerk (Woensel) een reünie. De zaal is te 14.00 u. open en de reünie duurt tot 23.00 uur. Ook sympathisanten van harte welkom. De netto opbrengst van de reünie (even als alle gedurende het afgelopen jaar gestorte giften) komt in zijn geheel ten- goede aan de kinderen die nog in de Vincentius-tehuizen in Indonesië ver blijven. Tijdens de reünie is er gelegen heid tot dansen, loterij, bingo, opvoe ringen, kinderspelen, grabbelton. Inl.: O. A. C. Meyer, Zuiderpad 17, Eindhoven, tel. 040-41 86 43; W. Ch. Melger, Zeemanstraat 10 II, Wagenin- gen, tel. 08370 - 1 30 72; P. Rodrigues, Ravelstr. 36, Lisse, tel. 02521 - 1 53 13. Opsporing gevraagd door Eugenie Ele- onora Lucas, adres Tjandi Baroe, Jl. Lt. Gen. Suparman 36, Semarang, van Mevr. Adeline Dori Brouwer-Lucas. Sinds begin Jap. oorlog geen contact meer gehad. Wie weet het adres van Dickie Ponse? Zat met mij in kamp Si Ringo Ringo op Sumatra. Indon. Ik was toen ook be kend als Dos. Dit naast de naam Ed. Inl.: E. Crooy, P.O. Box 985, Lawndale. Cal. 90260 USA. Wie kan mij het huidige adres opgeven - in Indonesië - van Dhr. D. F. Priege- laar. In 1949 employe Theeonderne ming Ganesa, Sukabumi. Laatst be kend adres: Tjikembar, Sukabumi. Thans onder de naam van P. A. Du- rach.man? Inl.: H. Wolff, Vogelplant soen 61, Dieren. Tel. 08330- 1 65 36. 11

Tong Tong | 1976 | | pagina 11