SPORT IN SOERABAIA Als U toch een girorekening heeft In "Tong Tong" heb ik destijds enkele herinneringen opgehaald over sportieve prestaties en het is nu met bijzonder genoegen, dat een op epn foto vastgelegd team, dank zij een door mij zo zeer gewaardeerde geste van bevriende zijde (ook voorkomende op de foto I), "aan de vergetelheid kan worden ontrukt", zoals dat zo treffend heet en hetgeen overigens al zo vaak in verschillend opzicht in "Tong Tong" is geschied. Deze mooie foto (ruim 50 j. oud!) is prachtig gereproduceerd en brengt in een prettig p.m. het succesvolle korfbalteam van de "Soerabaiasche Korfbal Club" in haar beste jaren (1923- 1925) in de S.K.B. en de O.J.K.B. met o.m. de Gestman's (midden, met kroost), de Molendijk's - zij, tussen de Gestman's gezeten, was een korfbalster van uitzonderlijke klasse, ex-Fluks, Leiden en het Nederlands twaalftal - broer en zus De Haan ("Gouden Munt"!), de Schallig's (3), de Werdmüller von Elgg's (3), de Van Lier's (2), mevr. Schultz, Zieck, Berretty, Hilda v.d. Steen, Sturm, Smit en last but not least Werner (met bal), een enthousiaste en trouwe supporter, en ondergetekende. Voor hen, die deze fijne Soerabaia-jaren hebben meegemaakt en nü nóg deze foto wéér zien: wees blij om dat wat voorbij is, nooit meer zo kan zijn, maar - toch zeker ook bij onze sportieve tegenstanders! - wel in de herinnering een gouden rand heeft J.K.H.B. veren en of ik haar daar maar wilde oppikken. (Door onbekendheid van de P.T.T. in Singapore dat Dabo/Singkep telegrafisch bereikbaar was, wat dit telegram tot mijn geluk bij de brief post terecht gekomen). Hoe laat was het nu? Verhet was bijna 12 uur! Laat die post maar waaien en als de hazen naar het vliegveld!! Ik hield een voorbijrijdende taxi aan, liet hem een biljet van 10 Singapore- dollars zien en gaf peritah keras om mij met een rotgang naar het vliegveld te brengen. De chauffeur reed werke lijk als een duivel door de stad, bij aankomst bij het vliegveld zag ik juist een paar vrachtauto's de grote weg richting Wildeminakamp opdraaien, maar daar trok ik mij niets van aan; mijn vrouw en ik zouden immers niet in het Wildeminakamp verblijven! Ik sprong bij het stationsgebouw uit de taxi, rende naar binnen en vroeg daar aan de eerste de beste of de kist uit Batavia al was aangekomen. Net te laat, de passagiers uit Batavia waren zo juist afgevoerd naar - toch! - het Wildeminakamp. Als de donder weer naar de taxi rennen, de chauffeur een extra vijf dollar biljet tonen en racen naar het Wildeminakamp. Toen we de poort binnen reden werden de Batavia- passagiers juist gelost; mijn vrouw stond daar met een wanhopig gezicht en met haar boengkoesje met kleren op het punt om naar de administratie te gaan. "Waar was je nou?" was het eerste wat ze me verwijtend vroeg, maar daarna was het weerzien niet te be schrijven. Maar het eerste wat we moesten doen was voorkomen dat ze in de administratie van het Wildemina kamp ingeschreven zou worden; want eenmaal opgenomen in de ambtelijke molen zou het niet zo eenvoudig zijn om haar daar weer uit te krijgen. Zelfs nu kostte het nog heel wat moeite om de voorlopige inschrijving op het vliegveld met bestemming "Wildemi nakamp" te laten veranderen. Maar het lukte. Met dezelfde taxi waarmee ik geko men was - en die ik nog niet compleet had betaald, dus wachtte de chauffeur bij de uitgang mij op - zijn we toen tegen betaling van nog eens vijf dol lar, maar nu met een rustig gangetje, naar ons nieuwe onderkomen gereden. Het bleek één enorme zaal van een kamer in zo'n bekend Engels woon huis te zijn. Op de eerste verdieping met een heel groot balkon en een gro te zeer luxueuze badkamer. Alles was schoon, dat wel, maar er stond geen stukje meubilair in (wel waren alle "switches" nog aanwezig ondanks dat ge-eier van die A.R. tb.). Van onze medebewoners hoorden we dat we het nodige meubilair maar zelf moes ten halen uit een als magazijn van buitgemaakte meubels ingericht huis. Zo kwamen we dan toch nog in onze spulletjes te zitten; het was allemaal wel een bij elkaar geraapt zootje, de stoelen waren kapot, de tafel was re delijk bruikbaar, maar voor het balkon hadden we heerlijke luie stoelen. Het enige niet kapotte bed wat we in onze haast konden organiseren was een éénpersoonsbed van waaibomenhout. We zakten er dan ook prompt de eer ste nacht door! Die was dus ook ka pot, maar de volgende dag hadden we niet zo'n haast en vonden toen met wat overleg een goed exemplaar. Wij hebben daar in Singapore geno ten van een 3-weeks gezinsvereni gingsverlof. Het was voor ons "a se cond honeymoon"!! Wat we allemaal gedaan hebben, kan ik me niet zo goed meer herinneren, maar we heb ben vast en zeker langs de Chinese winkels en restaurants gedwaald en niet te vergeten Change Alley waar je heel goedkoop allerlei gesmokkelde spullen kon kopen. Maar één ding zal ik nooit vergeten. Vóór ik weer naar mijn standplaats - alleen - zou vertrekken moest en zou ik een nieuwe trouwring hebben. Mijn eerste trouwring had ik nl. in het kamp verkocht om wat extra bijvoe ding te kunnen kopen (10 Japanse dol lars voor een eendenei!) Die tweede trouwring heb ik inderdaad gekregen. Ik heb die nu nog, er staan twee jaar tallen in gegraveerd: 1942-1946! I M. RINGROSE Bij de tweede aflevering van de schets van deze schrijver (TT van 1 mrt) stond ten onrechte vermeld "Slot". Betaalt U ons dan per giro, niet via de Bank? Het scheelt ons enorm in de tijd, want een giro geeft meer infor matie, (adres, waarvoor de be taling) dan een Bank-afschrift waarbij we alles moeten uitplui zen. Als het U om het even is, ALSTUBLIEFT PER POSTGIRO BETALEN. ALLES. Administratie Tong-Tong 21

Tong Tong | 1976 | | pagina 21