Plantersleven in de Alas- en Gajoelanden (IV) Aangeboden KONINGINNEDAG OP DE HARS- EN TERPENTIJNWINNING TOKO MAS INDONESIA Het liep naar Koninginnedag, dat be tekende een extra vrije dag voor de koel iss Er zouden festiviteiten plaats vinden. Vriend Sakri met de baas Jan van Gils en ik overlegden wat er te doen zou zijn. Alles wat er aan koelies was van "Sadang en Radjawali" en ook de Mandoers kwamen naar "Baleg", want daar waren de festiviteiten. Twee flinke karbouwen waren geslacht, de koppen volgens de adat werden onder de fabriek begraven. Ik was op uitnodiging van mijn baas Jan al om 11 uur 's morgens te zijnen huize aan een borreltje van Oranje bitter. Ik zou ook blijven eten. Atmah ging ook mee, alsook Paimo en Sarija. Ik had 't huis afgesloten. At mah was te gast bij de bedienden van Jan in de bijgebouwen. Om 2 uur begon het feest, een Voet balwedstrijd "Baleg - Radjawali om een geldprijs, daarna spriet en zak- lopen en mastklimmen. Vooral 't klimmen, je lah je rot, was vermakelijk tegen die gladde paal, in gesmeerd met zeep, zes meter hoog, aan de top een ronde hoepel, waaraan de prijzen hingen, horloges met ketting, beursjes met zes gulden, hoofddoeken, saroengs, kebonschoenen, enz. De mandoers kregen 15 gulden, de Hfd. Mandoers 25 pop. Atmah had van Jan een fijne fles Eau de Cologne gekregen, Paima en Sarija 5 gulden elk. Ja Jan is dood, dit schreef ik al eerder, ik denk nog vaak aan hem, zo'n prima kerel, en zo gemoedelijk in de om gang, helemaal niet het idee van hij is mijn baas", zoals hij met mij, zijn assistent, omging en vaak kwam hij in zes weken niet in mijn afdeling. Iedere afdeling was 800 H.A. groot en ver deeld in drie blocks. Block III, om daar te komen, liep men over een grasvlakte, een "Blang", een keer werd ik daar geattakeerd door een verwilderde karbouw en kon wel benen .maken! In het vervolg nam ik mijn karabijn mee en op zekere dag knalde ik dat binatang neer. 's Avonds rook het toch zo'lekker in de pondok! Ze waren het vlees aan 't braden; ik lever en de kop was voor "Sobat keras Sakri Enkele weken later werden wij in Block II door een dito binatang aangevallen. Ik liep met een ploegje vrouwen mee, op weg naar huis. 't Was vier uur in de middag. Ook toen moesten we benen maken! Ik was vrij dicht bij mijn huis, ging vlug mijn karabijn halen. De mandoer van de wiedploeg was reeds thuis, hij woonde in een eengezins huisje, schuin tegenover me. Hij zag me gaar. en kwam me achterop met een parang. Weer had ik geluk, dat binatang liep er nog! Met één wel gericht schot, sloeg hij tegen de vlakte. Dat werd 's avonds weer vlees braden! Inmiddels kwam de tap-mandoer met een ploeg koelies, 't begon ook al te schemeren, van stukken damarhout werden fakkels gemaakt. Men kon zien wat men deed, en ging 't vlees verde len. Sobat keras Sakri de kop en een flink stuk, dat was weer "makan besar I 's Avonds liep ik in de pondok rond, overal een praatje en wat rook het daar leker. De volgende dag kwam sobat Jan bij mij in de afdeling; had een briefje in het Dagrapport bijgesloten en geschre ven, dat we weer een makan besar hadden genoten. Wat het voetballen op "Baleg" op Koninginnedag betrof, het elftal van "Radjawali" won de strijd tegen "Ba leg". Ik had mijn koelies flink de les ge lezen. "Jullie moeten winnen, maak mij niet maloe!" Er werd in mijn afdeling vrij goed ge werkt; de mensen waren geschikt, en kele slechte elementen waren er uit, en als er soms weieens wat was, dan dreigde ik met "lepas". Overigens liep alles op rolletjes, voor al op de dag van "Hari gadji besar de taken waren daarop berekend van 's middags om 1 uur in de pondok. De Grote uitbetaling was om half vier bij 't kantoor op "Baleg". De Kleine uitbetaling helft van de maand, 't z.g. voorschot was op mijn erf. Een tafeltje met twee stoelen voor mij en één der mandoers. Bij de Grote uitbetaling waren Sobat Sakri en ik al om half 3 op "Baleg", gingen bij de Chinees in de kedeh (toko in 't klein) koffie drinken en een fijne sigaar opsteken, dat was vast ceremoniëel. We zaten in t achter kamertje aan de ronde tafel. De Hfd. Mandoer Moeh kon nooit goed hebben, dat Sakri en ik zulke dikke vrienden waren Moeh zei altijd: Er wordt nergens beter gewerkt dan op "Baleg"! Dat de koelies van "Baleg" zulke pri ma werkers waren, daar heb ik ook ervaring mee opgedaan. Ik heb 't de Diamantair lid van Diamantenbeurs. Specialiteit Indonesische gouden sie raden 22, 23 en 24 krt. Juwelen 22 Kr. goud gezet met bril janten (origineel Indonesisch model) Markiesringen loup-zuiver briljanten en witte kleur; gezet met 13, 18, 20, 21, 23 briljanten. Rijringen, slagringen, dubbel entou rage ringen etc. MARKIES HANGERS: ati, wadjik, peer, druiven, etc. MARKIES OORKNOPPEN: ster mo del, entourage, eensteen, etc. ARMBANDEN: schakelarmbanden met veel briljanten. 2 en 3 rijen stijve armbanden met briljanten. Bij grote afname juwelen speciaal lage prijzen. Nieuw import: juwelen gezet met INTEN (diamant). Steroorknopjes, robijnmarkiesring ge zet met inten; verschillende hangers gezet met inten. We hebben het grootste assortiment inten juwelen. Ook verkrijgbaar sieraden met saf fier, robijn en smaragd. Honderden soorten ringen, halskettin gen, armbanden, hangers, tusuk kon- dé, kebajaspelden in 22/24 Kr. goud. Albert Cuypstraat 142 - Amsterdam. Tel. 020 - 71 87 28 na 18.00 uur: 020 - 72 16 28. 's Maandags gesloten. 4 gebeeldhouwde Indische Raff les style salon stoelen, rieten rugleuning, losse velours-damast zittingen incl. bijbehorende ron de tafel. Kruidnagelschip 0.30 cm. 1 Soemba kain, groot. Citroenhouten slaapkamer ameu- belement. Inl. Tel. Rotterdam 010- 32 92 40. koelies van "Baleg" wel bijgebracht, hoe er op "Radja Wali" gewerkt werd. Mijn vorige baas stuurde me eens een ploeg van zijn koelies met mandoer. Die leverden de eerste dag zulk pruts werk, dat ik moest weigeren het te accepteren. Na enige tijd onder mijn leiding ging het beter. Maar er zat nog meer donder in de lucht en dat leidde tot een open con flict tussen mijn toenmalige baas en mij. Ik wendde mij tot de superinten dent in Pematang Siantar. Het conflict kwam tot een natuurlijk einde door de overplaatsing van mijn baas, die werd vervangen door Jan van Gils, met wie ik later zo goede vrienden zou worden. Jan, in Bandung geboren en opgeleid aan de Koloniale Landbouwschool in Deventer, was een prima kerel. A. S. M. KEUKENSCHRIJVER 6

Tong Tong | 1976 | | pagina 6