DE OUDE "POLITIESCHOOL" TE SOEKABOEMI BOEKEN bij Tong Tong Interessant en leerzaam: "Hockey op motoren met zijspan", op het terrein van de Politieschool van Soekaboemi in 1930. Als gevolg van het contact met de voor Tong Tong overbekende heer J. M. Knaud, van wie ik bovendien - zeer gewaardeerd - enkele foto's ont ving van 't hogergenoemde Opleidings instituut 1930), ben ik nog eens diep in mijn herinneringen aan Soeka boemi gedoken de "Politieschool" be treffende, nochtans met excuses aan hen, die ik ongenoemd heb gelaten om de simpele reden: leemte in mijn me moires, een vacuüm dat, hoop ik, misschien kan worden hersteld door die door mij, helaas, forgotten men De "Politieschool", populair zó ge noemd, was in feite een uniek instituut in het voorm. N.O. Indië om meerdere redenen. Immers deze opleiding om vatte alle politierangen. Zij betrof, na de beëindiging van de cursussen, abi turiënten met algemene opsporingsbe voegdheid, van Sabang tot Merauke en voldeed n.m.m. daarom beter dan korpsen elders met locale bevoegd heden c.a. Voorts als opleidings school, waarvoor geen pleidooi nodig is: zeer velen, in alle rangen, beten na de souvereiniteits-overdracht (einde .1949) de spits af, tot in de allerhoog ste rangen van de Republiek Indone sia Serikat (R.I.S.) Hoofd en Onderhoofd van de "Politie school" hadden destijds de rang resp. van hcvp. en adj. hcvp, leraren lagere rangen maar ook burgelijke functies, bijv. voor de talen Javaans en Maleis en Volkenkunde (met geo- en cosmo- grafie) c.a. Toen mijn cursus (1927) aanving, was de klas 7 man sterk (adsp. cvp) - sa laris 200,p.m. - t.w. (alfabetisch) Baintz, Buys, Soeters, Tacoma, de Tourton Bruyns, Vermeulen en onder getekende. Wij hebben toen nog enige tijd de adj. hcvp Dorren (oud officier) mee gemaakt, die men zich zeker nog her inneren zal met de "baton" onder de rechter-arm. Als hoofd en onderhoofd waren vooral bekend en om verschil lende redenen zeer gewaardeerd de hcvp. Feuerstein (later in die rang te Batavia) en de adj. hcvp. Dekker (later: Semarang). Feuerstein was populair en als directeur zéér gezien. Dekker was de man-van-de-ordonnanties-en- reglementen, een autoriteit. Speur- kunst c.a. doceerde de cvp. Smit, van wie diverse boeken het licht zagen, enkele n.m.m. minder "inheems" (niet verwonderlijk, omdat Smit veel minder Indische ervaring had), goed bedoeld maar onevenredig praktisch, zoals zo vaak óveral blijkt, dat theorie en prak tijk anders zijn. Een in leven reeds legendarische fi guur was de heer Schwartz (Javaans, Maleis, ook in schrift, en Volkenkun de c.a-), vééleisend, voor sommigen tè véeleisend, maar zeer gerespec teerd en beroemd om zijn wijze van doceren! Ik heb al eens in T.T. over de heer Schwartz geschreven. Zijn opvolger was de heer Bosch, even eens een leraar met grote kennis van zaken maar van een volkomen van de heer Schwartz afwijkende allure, ge moedelijk en ontvankelijk voor een "bon mot" van zijn leerlingen. Ik her inner mij, dat hij eens - op een exa men! - vroeg waarom grammaticaal on verwacht en misschien onlogisch (in de beoordeling van de leerling-leek) javaans en maleis in zeker opzicht afwijken. Toen men antwoordde: "om het moeilijk te maken" werd er sma kelijk gelachen. Rechtswetenschappen werd gedoceerd door een jurist, die uiteraard straf recht en strafvordering méér benadruk te dan - in de te korte cursussen (ik kom hierop nog even nader terug) het burgerlijk recht (civiele procedure). Een ook zeer geacht medicus doceer de geneeskunde, hygiëne en verband leer en deed dat soms zo realistisch dat bij een klas-bezoek aan het plaat selijk ziekenhuis, leerlingen wel eens "onpasselijk" werden bij het zien van sommige wetenswaardigheden Van Sibbelee, Krieger en Van Haar lem heb ik al eens het een en ander verteld. Na het "afzwaaien" van mijn "jaar" (1929) heeft Sibbelee blijkbaar zijn enthousiasme voor zijn vak, waar in hij voorbeeldig les gaf - praktisch en theoretisch motorrijden en- tech niek - nog meer gestalte weten te geven door "hockey op motoren met zijspan" te laten spelen (foto!). Helaas heb ik dat nooit mée-beleefdVan Haarlem schermde beter dan ik, maar ik revancheerde mij altijd op het schaakbord. Niet onvermeld mag blijven, dat cur sussen soms eerder moesten worden beëindigd dan oorspronkelijk in de be doeling lag. Het was dan noodzakelijk voor de aanvulling van meerdere korp sen, in kader, hogere rangen en man schappen (onder verband en gekazer neerd). In de adsp. cvp.-rangen was het nodig, dat uit Nederland uitgezon den krachten na de Soekaboemi-cur- sussen in de cvp.-vacatures konden voorzien. Ik heb dat twee keren mee gemaakt, met Landmeter c.s. 1927/ 1928 en Van der Poel c.s. 1928/1929. Er is toen ook een aanvang gemaakt met het "afzwaaien" als cvp. 3e kl.; deze comm. van pol. konden dan na zes maanden de 2e kl.-rang verwer ven. Ten slotte nog een enkele aantekening over de abituriënten van een in poli tioneel opzicht in het voorm. N.O.I. unieke opleiding en voor allen, dacht ik, toch wel van bijzondere waarde: herinneringen in collegiaal, sportief en genoeglijk (sociëteit "Soekamanah") perspectief, Enkelen zijn overleden. R.I.P. Uit de samenwerking, die ik later - en mag ik dan met deze persoonlijke herinnering besluiten! - ondervond van zo velen, uit alle rangen, ook van die hoofdposthuiscdt. rechtsbuiten van ons "Politieschool-kampioenselftal") mijn collega's, (hoofd) inspecteurs, hoofdagenten c.s, van mijn "jongste jaars", die het bij de R.I.S. hebben gebracht tot de hoogste rangen, ont stond een band en ik wil die herden ken: "Polisi tetap Polisi", en met een ERESALUUT J.K.H.B. Magnetiseurs somnambules en gebedsgenezers, Dr. W. H. C. TenHaeff 16,90 Verborgen krachten der edel stenen, M. Uyldert 14,90 Plantenzielen, M. Uyldert 32,50 Lekker eten en toch afslanken, Lisa Mar 5,90 Lekker voor later, inmaken, bot telen, conserveren 14,90 12

Tong Tong | 1976 | | pagina 12