Merauke, het modderigste dorp ter wereld co Men voelt zich als op een andere planeet. door H. NEEB In de zuid-westhoek van Nieuw-Guinea, temidden van uitgestrekte moerassen ligt Merauke, één van de vreemdste dorpen ter wereld. Absurditeiten en tegen strijdigheden bestaan er rustig naast elkaar zonder dat iemand er door in de war raakt. De nieuwkomer voelt zich als op een andere planeet, waarin hij zijn plaats goedschiks of kwaadschiks zal moeten vinden. Merauke is bij velen onzer bekend, zij het alleen door de naam: "van Sabang tot Merauke" gold het Ne derlands gezag over de archipel - naar de souvereiniteit over het ge bied tussen Sabang en Merauke steefden later de Indonesische na tionalisten. Merauke kennen wij voorts als de toegangspoort tot het verbanningsoord Boven Digoel. Tenslotte zullen sommige lezers zich nog herinneren dat Merauke de enige plek in Nederlands-lndië was waar de Nederlandse vlag ook tij dens Wereldoorlog II bleef wappe ren. De Japanners zijn er nooit ge weest, om welke reden dan ook. Maar, hoe zag het er in Merauke nu eigenlijk uit? De schrijver van dit schetsje (en nog enige volgende) geeft een - uiteraard subjectieve - indruk van het barre land en zijn bewoners aan de kust van Zuid Nieuw Guinea, zoals het tot het vertrek der Nederlanders heette. ■Mm .'.iiil>HW'J'iil.8W Straatbeeld in Merauke: moderne en ouderwetse vervoersmiddelen naast elkaar (Uit: "Schakels") Het dorp en de omliggende gebieden werden in 1902 voor zesduizend gul den afgekocht van de Sultan van Ti- dore en tot bestuurszetel gemaakt. Eén van de doelstellingen hierbij was toen de magie van het koppensnellen van de Papoea's te vervangen door de godsdienst van een gekruisigde. Een moeilijk te begrijpen streven voor de inheemsen. Daarnaast nam men de ontwikkeling van het land voorzichtig ter hand door middel van bezuinigin gen. Naast de plaats waar de brede Merau- kerivier zich door de laatste zandrug naar de zee heeft geboord, groeide het groepje hutten en huizen langzaam aan als een plek kroos aan een water kant. De zee is tot aan de horizon ondiep. Een onduidelijke landpunt in de buurt kreeg de naam Kaap Valsch van een vroegere zeevaarder. Deze ontdek kingsreiziger voer kort na de kreet uit het kraaiennest "Land in zicht" zes mijl uit de kust al met zijn schip aan de grond. Wie nu het plaatsje zelf wil aandoen, vaart nauwgezet in de geul, die de rivier gedurende vele eeuwen westwaarts in de zeebodem heeft uit geslepen. Evenwijdig aan de kustlijn liggen lage duinen waartussen brede moerasstro ken zijn ingesloten in een gigantisch wasbordpatroon. De verbindingen tus sen de zandrichels bestaan uit smalle opgehoogde weggetjes, afgeknabbeld door het water, en wrakke bruggetjes, lang geleden eens gemaakt en sinds dien geheel aan de natuur overgedra gen. Op één van deze zandruggen, een kilometer landinwaarts ligt het zotte dorp Merauke. De houten huizen staan aan de voorzijde op het zand en aan de achterkant op palen in het moeras. Achter ieder huis ligt een kleine droge heuvel van jarenlang weggegooid afval. Hierop scharrelen slordige kippen kakelend en krabbend rond tussen allerlei uit het afval om- hooggeschoten planten. Het omringen de water belet de kippen weg te zwer ven en markeert ook duidelijk het per soonlijk grondbezit: ieder huisje heeft zijn eilandje. Een paar honderd kilometer rondom het dorp is niets anders dan moeras met hier en daar wat begroeiing met gras, riet en struiken op de enkele minder natte plekken. De rivier kron kelt van noord naar zuid en van oost naar west er doorheen, globaal in de richting van de zee. De licht verhoog de oevers beletten na overstromingen het water terug te vloeien, zodat het naar onbekende streken wegglijdt of zich geduldig laat verdampen. Al dit water is echter voor Merauke van geen waarde. Tot ver in de omtrek is het brak. Voor drinken en koken gebruikt men regenwater, dat in spe ciaal hiervoor gemetselde vergaarbak_ ken wordt opgevangen. Met stevige funderingen staan de meters hoge ko lossen in de blubber. Om hun waterige knollen te kunnen verbouwen scheppen de Papoea's de modder Op tot wat drogere terrassen op een iets hoger niveau. De begraaf plaats ligt drie meter "bovengronds". De schuilloopgraven, die tijdens de laatste oorlog in de droogste plekjes, werden gegraven, liepen snel vol met grondwater. Bij ieder dreigend Ja pans bombardement stond men voor de moeilijke keus om óf voor de vei ligheid in de kuil te springen en zeker tot aan de kin nat te worden, óf bo vengronds droog te blijven en mis schien geraakt te worden door een bomscherf. Wanneer de bommen in de modderige bodem vielen en explo deerden, lilde de grond onder het dorp en klotste het water in de schuil- gleuven over de rand of in je neus gaten. Merauke is waarschijnlijk de enige plaats ter wereld, waar je tot je nek in de modder kan zitten en nog zand in je ogen kan krijgen. Stenen zijn er bij de schepping van deze modderhoek in de wijde omtrek niet bijgeleverd. Alles wat harder is dan gedroogde modder of sappig hout is van verre streken geïmporteerd. Het aantal muskieten is er in de natte tijd overstelpend groot en schermt het maanlicht af. Het lijkt of 's avonds alle muggen ter wereld zich daar vereni gen. Hun voortdurend gepiep is een supersonische foltering. Vele ingeni- euse plannen zijn gesmeed om de hin derlijke overvloed van deze beesten productief te maken voor stad en land, maar ze zijn nooit uitgevoerd. Wantach ja De Papoe's lopen er - naar onze be- 16

Tong Tong | 1976 | | pagina 16