mmrn mFm "Indonesische Sagen en Legenden" f 29,50 Belangrijke boeken over de Tweede Wereldoorlog in het Verre Oosten. i '^c"V 7 januari 's nachts - volkomen verras send. De Japanse bommenwerpers kwamen met ontstoken navigatielichten aanvliegen, zodat ze voor eigen Cata- lina's werden aangezien. Nadien heb ben Broers en Blans vele patrouille- en vliegveldbeschermingsvluchten uit gevoerd. De conditie van beide vlie gers werd aangetast. Tenslotte op 13-1-42 komt een einde aan dit slopend bestaan. Alarm - het lijkt een grote aanval te worden - ze komen uit het zuiden, net als de eerste keer - de motoren draaien reeds - ze starten en klimmen naar 4000, 5000 - zo hoog mogelijk - 6000 meter. Het is een bombardementseskader van de 21e luchtflotille, bestaande uit 26 bom menwerpers, beschermd door 10 Navy O - jagers, waartegen de MLers moe ten vechten. Twee tegen 36. Maar ze hebben het voordeel van de hoogte. Dan duiken de Brewsters neer op de Japanse zwerm en vanwege het voordeel van hun positie is de eerste vuurstoot raak. Zij vliegen al schie tend, dwars door de Japanse formaties, van boven naar beneden. Maar dan vechten ze een verloren strijd. Het vliegtuig van Broers wordt in brand geschoten, maar hij vecht door met zijn in vlammen gehuld toestel. Het toestel wordt onbestuurbaar en met brandwonden overdekt weet hij het nog met zijn valscherm te verlaten - hij komt in zee terecht. Blans kan het in z'n eentje ook met bolwerken. Hij ziet Broers in brand staan - trekt op om hem te ontwijken - alleen nu - draaien - scherpe bochten - manoeuvreren - vuren op een Jap die voorbij zwiept - hij ziet het toe stel van Lt. Broers in vlammen maar nog steeds onder controle en hij ziet hem doorvechten - dan krijgt hij de volle laag - zijn toestel wordt uit elkaar geschoten en plotseling knapt met een luide knal de linker vleugel. Blans springt eruit, rukt zijn parachute open en valt dan flauw - hij is zwaar ge wond - hij heeft 17 treffers in zijn lichaam gekregen (zoals later bleek) - even voordat hij de grond De val van Singapore - Arthus Swinson, 8,90 4- f 2,75 porto. De Birma-Spoorweg - Clifford Kinvig 8,90 f 2,75 porto. (Beide uit de serie paperbacks over W.O. II) Uit de serie kopstukken uit de Tweede Wereldoorlog: Jamasjita - A. J. Barker 8,90 2,75 porto. Boeiend geschreven, met zeer vele foto's en kaarten, geven deze werken behalve een ver slag van krijgsverrichtingen, ook inzicht in de politieke achtergron den, die leidden tot de W.O. II. 1e Lt. F. E. Broers bereikte komt hij weer bij - hij komt terecht tussen twee bomen, en zijn val wordt gebroken door het struikgewas - zo goed en zo kwaad als het kan verbindt hij zich - zeven uur later wordt hij gevonden en naar het hospitaal gebracht. Ook Lt. Broers wordt gered - hij wordt uit zee opgepikt - hij heeft 2e graads verbrandingen aan armen en benen en het zoute water op de brandwonden moet een marteling zijn geweest. Een onbevestigd verhaal deed de ronde dat Broers, overdekt met brandwon den en modder, aanvankelijk voor een Japanner werd aangezien. (Hij wordt door vele oudere ML-ers betiteld met een bijnaam: "gheisha"). Ook hij komt in hetzelfde hospitaaltje terecht waar Blans ligt. Beide vliegers werden enige tijd later naar Malang geëvacueerd om nog ve le maanden in het militaire hospitaal te worden verpleegd. Zij waren voor de verdere duur van de oorlog uitge schakeld en raakten later in krijgsge vangenschap. Voor hun moedig op treden werd hen bij Gouvernements Besluit van 28-1-1942 nr. 1 het Vlie- gerkruis toegekend. De mutatie luidt als volgt in een bericht van de GG aan de Minis ter van Koloniën in Londen: "Batavia C 29 januari 1942 - NETHMINKOL LONDON Nr. 58. BT 28 dezer Nr. 1 vliegerkruis toegekend aan 1e infanterielui- tenant F. E. BROERS en serge antvlieger W. J. BLANS wegens als bestuurder jachtvliegtuig op onverschrokken wijze luchtge- gevecht aangegaan met over machtige vijandelijke formatie jachtvliegtuigen - vijand vele ma len vastberaden blijven aanval len totdat zijn vliegtuig afge schoten en zich, hoewel ernstig gewond, middels valscherm in veiligheid brengen, beiden op 15 dezer boven Ambon." Starkenborgh. Ambon werd in de loop van de tweede helft van januari geregeld aangevallen door jagers, bommenwerpers en vier motorige vliegboten. Nadat Kendari II op 24 januari was gevallen werden de aanvallen heviger en 31-1-42 werd Ambon door een sterke troepenmacht, gesteund door de 21e Japanse Lucht- flottilie en escadrilles van de Eerste (carrier) Luchtvloot, aangevallen. Op 1-2-1942 was Ambon voor het grootste gedeelte in handen van de vijand O. G. WARD Noot: De Lt. Broers is na de oorlog weer meteen gaan vliegen - heeft een voor spoedige carriere gemaakt en is in Nederland een paar jaar geleden ge pensioneerd als Generaal Majoor der K. Lu. Sgt. Blans is geemigreerd naar Cana da. JqU - Vfcïsk «CK Y*tyï\- "VT? door Nenek Dongeng een sprookjesboek voor ouderen 10 Fascinerende, klassieke Ja vaanse vertellingen plus 1 van de mooiste wajang-verhalen "Rama en Sinta" Prachtig geillustreerd door P. v.d. MAADEN Porto f 4, BOEKHANDEL TONG TONG

Tong Tong | 1976 | | pagina 7