T.T. JUBILEUM SUUVENIRS INDO 20 Jaar, een mijlpaal met een bloemetje! Maar bloemen verwelken, daarom hebben we maar een paar praktischer en duurzamer artikelen gemaakt als herinnering aan ons herdenkingsjaar. "Sweet twenty en nog niet gekist", staat er op die stevige glazen asbak met groene opdruk. Een variant op het bekende "Sweet seventeen en never been kissed". Dat laatste is voor deze tijd een sterk verouderd be grip, maar onze Tong-Tong is op haar 20ste nog om te zoenen! Asbak 6, porto 2,75. fv- - V «C M&»n*W 'tjfouwkeujfig uitgemeten k'i moor, nog niet uitgeteld1 (98 wz 1 y Tflll TONGWS st Het plastic liniaaltje is evenveel centi meters lang als Tong-Tong oud is: 20. En dat was goed voor de slagzin: "Nauwkeurig uitgemeten, maar nog niet uitgeteld!" Gokje wie langer zal leven, tijdschrift of liniaal? 75 cent. Handig dingetje. We hebben nooit een hamer nodig gehad om te "poekoel teroes", daar om horen bij deze spijkervormige ball points ook geen hamer. Alleen de drang en de lust om voor Tong-Tong te blijven schrijven. Cadeau bij iedere aankoop in onze winkel. Zolang de voorraad strekt! Omdat Tjalie Robinson zo trots was op zijn Indo-schap, omdat U dat mis schien ook bent en zich zo voelt, deze opvallende, vrolijke auto (brommer, tas, deur, etc.)-sticker in rood-wit- blauw. 1,plus 55 cent porto. Koop er meteen méér voor vrienden en kennissen. Porto blijft hetzelfde! DE HEL VAN BIRMA Door H. J. H. Schurgers, met tekeningen van Th. Min. Een bewogen schets van een van de meest tragische episodes uit de Pacific oorlog. Boekhandel Tong tong, f 17,50 f 2,75 porto. HELAAS EEN ILLUSIE! In de Telegraaf en het Nieuws van den Dag verscheen op 21 juni een enthousiast artikel van Bob Kroon, op reis in Indonesië waar hij ook onmid dellijk na de oorlog werkzaam was, over de betrekkingen tussen Neder land en onze voormalige kolonie. "Hollandse veteranen van de vroege re militaire acties, die dit jaar met honderden tegelijk Indonesië bezoe ken, worden door hun vroegere tegen standers als oude wapenbroeders binnen gehaald. Er zijn geregeld reü nies bij Indonesische legereenheden Deze herfst komen de eerste groepen Indonesische officieren op tegenbezoek in Nederland." "Er is een hernieuwde belangstelling voor het Nederlands". "Het Nederlands be drijfsleven heeft duidelijk een streep je voor". "De zaak is simpel, aldus een Indonesische minister, jullie ken nen Indonesië en wij voelen ons in Nederland ook niet in een vreemd land". De verhouding tussen ons is beter dan ooit, de koloniale tijd inbe grepen". Aldus Kroon, en wij kunnen dat uit eigen ervaring - al is die niet zo recent als die van Kroon - beves tigen. Een inzender schrijft ons nu: "Zou dit werkelijk waar zijn? Zo ja, dan ben ik blij voor de honderdtallen oude echtparen uit Indië die wellicht voor hun dood nog een kans hebben om zich blijvend te vestigen in Indonesië, met volle AOW-uitbetaling daar". Helaas, helaasdit is een illusie, ondanks de voorrangspositie die, ook naar onze ervaring, Nederlanders in Indonesië innemen en de warmte, waarmee Nederlandse oud-kolonialen door hun Indonesische broeders wor den ontvangen en gekoesterd. Vesti ging in Indonesië van vreemdelingen, die niet betrokken zijn in het arbeids proces is niet toegestaan. En over AOW zullen wij maar beter het zwij gen toedoenEr zou, dunkt ons, ook van Indonesische zijde wel enig voordeel te noteren zijn, als men de vestiging van Nederlanders onder ze kere voorwaarden wel toeliet. Voor waarden, die de mogelijkheid zouden moeten uitsluiten dat op zeker ogen blik deze remigranten ten laste van de Indonesische schatkist zouden komen. Maar er schijnt voorlopig geen kans op te zijn en ook dat is wel verklaar baar, want van Chinese zijde zou de aandrang om ook Chinezen van In dische afstamming in een bijzondere positie te plaatsen wel eens zeer sterk kunnen worden. Hoe dit zij, de kans op vestiging in Indonesië voor oud-Indische mensen is voorshands nihil. Jammer, maar waar! JHR. ARGA BAGYA Oud-leerlingen van de Algemene Mid delbare School A 5 B te Yogyakarta l!l!lllllllll!lil[lllllllllllllll!l!lll!lll!lllll]l!j|l!lll!lllll!lllllllllllllllll!lllllljllll!IIIIIIIIIH!lll!lll!lillllllllH hebben een "Kekeluragaan" (zullen wij dit vrijmoedig vertalen met "ge meenschap"?) opgericht, Arga Bagya genaamd. Deze oud-studenten van de eerste "indocentrische" school in het voormalig Nederlands-lndië komen ge regeld bijeen om de oude vriend schapsbanden te onderhouden. Iedere oud-leerling, ongeacht zijn plaats in de maatschappij is welkom. De gemeenschap geeft een gestencild maandblad uit, waarvan wij de num mers één en twee in dank hebben ontvangen. Niet alleen ter informatie zond men ons die bladen toe, maar ook met de idee, dat publicatie over de gemeenschap en haar activiteiten in Tong Tong ertoe zou kunnen leiden, dat oud-leraren en leerlingen, die van het bestaan van de gemeenschap niet op de hoogte zijn contact zullen leg gen met Arga Bagya. Het adres van de gemeenschap is: Soemarno Joedo, Cikajang 82, Kebay- oran Baru, Jakarta (Selatan). Wij voldoen met bijzonder genoegen aan dit verzoek en hopen dat dit stuk je nog vele oud-leerkrachten en oud leerlingen ertoe zal brengen contact te zoeken met Arga Bagya. De brief waarbij onze deze informatie ontvin gen besluit met de wens, dat men op deze wijze zal kunnen medewerken aan de goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië - een wens waarmede onze lezers ongetwijfeld van harte instemmen I 14

Tong Tong | 1976 | | pagina 14