Abonnees Amerika attentie SLAMAT DATANG Hotel Bellevue in Garoet. we slechts zelden, alleen als er geen hoge gasten waren, „Blandas" zoals we ze noemden, onafhankelijk van hun kleur, met witte toetoepjas. De paar denstal op het erf had een veel gro tere aantrekkingskracht want hij was groter dan de onze en zelfs mooier dan die van Oom Willem, en het rook er lekker zoet naar gras en paard. Op de trappen voor en amphitheaters- gewijs geplaatst ter zijde van het ge bouw stonden rijen Hindoe-beelden van Sjiwa en Parwati, Ganesjas en Ka- lakoppen. Er was ook een sumier ge kleed echtpaar, dat namen we tenmin ste aan, Gandarvas (Javaans Gondroe- wo), met grijnzende koppen die zeer plastisch het geslacht waartoe ze be hoorden demonstreerden, hetgeen een bron van vermaak voor ons was en bleef, ieder jaar weer opnieuw. Ze waren een stuk van thuis en echt al een beetje familie. Het rijdier van Sji wa, de stier Nandi was ook vertegen woordigd met zijn grote bult of poe- noek. Ik denk opeens aan de Chinese hotels op Java waar ik vaak logeerde op door reis ergens naar toe. Voor de goed koopte. De enige naam die ik me nog herinnerde is Hotel Olifant in Cheri- bon. Voor een overnachting betaalde je maar één gulden, waarvoor je een ka mer kreeg met een schoon bed met laken en bantal en goeling en klamboe, 's Middags een pot thee in een téko en als ontbijt 's morgens een glas koffie en een bord met twee sneetjes brood met boter en suiker, roomboter; Wood Dunn uit Australië, waarvan het blik als gajoeng gebruikt werd in vele hui zen. Verder het gemeenschappelijk ge bruik van een rij koele badkamers met bak en gajoeng en een rij schone „ka- koes djongkok" met de fles als de „Re tirade" van de SS., derde klasse. Het was over heel Java allemaal precies ge lijk, alleen de taal niet. Op Dieng-Koelon (west) stond het lo gement van mijn Oom Bapak Mangoen, de man van onze tante Ma'Antjie. Man doer en bediende was Pak Dipa. Hij had een horrelvoet en een vrouw Mbok Loehoeng die heerlijk kookte voor ons en voor de gasten. Ze had asthma en piepte vervaarlijk vooral als het houtvuur erg rookte, als het erg „boelës" was. Loehoeng, hun zoon, was kebon, waterdrager, dieren verzorger en manusje van alles. Het was een keurig hotelletje van wit geverfde bilik met een planken vloer die bedekt was door een doorlopend gevlochten mat uit een stuk van dikke glanzende bamboebast. Onverslijtbaar en na vijftig jaar nog als nieuw en het kraakte gezellig als je er op liep. Er stonden oude Biedermayer meubels, nog van Opa Wieland en er hing een stel zware gordijnen met oerdikke kwasten en het rook er naar de rozen en de geur-geraniums in de tuin en je ademde er vrede en rust. Er kwam typhus op Dieng, een epide- mietje. Oom Jan werd helemaal beter, Oom Hendrik ook wel maar hij bleef daarna wat afwezig en wat vreemd en verward. Oom Gotl kreeg als fatale complicaties noma, een snel versterf van wang en kaak en in een week was het toen afgelopen. Hij was toen pas 'n jaar of 25. Ik heb zoiets zelfs in het kamp nooit gezien bij onze ondervoede jongens, pas later na de oorlog in de CBZ. in Batavia, maar toen was er al peniciline en ze werden gewoon be ter. Hoewel met een vaak ernstige ver minking van het gezicht, maar dat is in de dessa nooit zo'n groot bezwaar als in de „beschaafde wereld". Eén van de speelgenoten uit mijn prille jeugd b.v., de zoon van de kleermaker Prajit van Kedjadjar, Isro'ie genaamd had een dubbele hazenlip met vooruitstekende tanden. Toch trouwde hij met de roos van de kampoeng si Ponnie, want hij was een degelijke rustige man, eerlijk en een harde werker, een goed mens en dat weegt meer dan zo'n hazenlip. Na het ontslag van Oom Hendrik kwam er een Javaanse mandoer die vaak bij Oom Willem op bezoek kwam en erg aardig voor ons was, maar toen was de pasanggrahan ons vreemd géworden, niet meer de onze. Toen kwam de oorlog en de bersiap en de losemen van Bapak Mangoen en de pasanggrahan van Opa zijn er niet meer, afgebroken, verbrand. Ze leven nog in de herinnering, levendig en warm, bij sommigen, nog een tijdje, zo als het met alles gaat. Nu heeft Isró'ie er een goed logement en het is er héél goed heb ik me laten vertellen. F. CRAMER HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 1 8. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Prean^er Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 19,p.p.p.d. Half pension 28,p.p. p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 28,p.p.p.d. Kamer met dou che en toilet, half pension f 35,p.p.p.d. Het correspondentie- en beta lingsadres voor Amerika is voor taan: Mrs. R. Cohen-Top, 13740 Avion Drive, La Mirada, Califor nia 90638. Logeren in Tempo Doeloe Ondanks zijn "gezegende" leeftijd - hij is de 83 zojuist gepasseerd - is Hein Buitenweg blijkbaar nog niet uit- gebabbeld over onze geliefde tempo doeloe. Na zijn nog maar enkele we ken geleden verschenen "Slenter door Semarang" en "Bandoeng" is hij al weer achter de schrijfmachine gaan zitten voor een boek, waarin hij onder bovenstaande titel een overzicht hoopt te geven over het hotelwezen vanaf de dagen der V.O.C. tot aan onze laatste tijd in het verre oosten. Mogelijk zijn er onder onze lezers die zo gelukkig zijn nog goed reproduceer bare, niet te kleine foto's bezitten van hotels, pensions, pasanggrahans en pondoks waar zij eenmaal gelogeerd hebben. Hein Buitenweg zou er bijzonder dank baar voor zijn dergelijke afbeeldingen voor korte tijd ter reproductie te mo gen ontvangen, eventueel vergezeld van korte bijzonderheden of herinne ringen. Het gaat hem voornamelijk om a. grotere of kleinere logeergelegen heden in de kotta's op Java, Suma tra, Borneo, Celebes en de Moluk- ken, b. Berghotels en pasanggrahans, va kantieoorden, waar dan ook. Een en ander ter aanvulling van reeds in zijn bezit zijnde foto's. Zijn adres is Hein Buitenweg Flat Zomerland Raaphorstlaan 25 Wassenaar Tel. 01751 -7 70 36 Al Uw stencilwerk vlot en voor delig verzorgd door TONG-TONG Prins Mauritslaan 36, Den Haag, telefoon 070 - 54 55 00 54 55 01 29

Tong Tong | 1976 | | pagina 29