Zij zijn niet vergeten! Herdenking van onze Indische gevallenen. Telkenjare, begin mei, omstreeks dodenherdenking, hoort men onder de Indische mensen nog al eens schampere opmerking: "Wat doet men ter herdenking van degenen, die in Ned. Indië gevallen zijn?" Persoonlijk ben ik van mening, dat een dergelijke opmerking ongemotiveerd is. De herdenking van de Indische ge vallenen door de Nederlandse Rege ring heeft op een even waardige wijze plaats als die van hen die overal el ders in de wereld en in Nederland zelf zijn gevallen. De reden, dat bo venstaande opmerking wordt gemaakt, vindt zijn oorzaak, naar ik meen, in hoofdzaak in het feit, dat het gedenk teken ter herdenking van de gevalle nen geopend is, nauurlijk in aanwezig heid van Hare Majesteit de Koningin op een tijdstip en wel op 4 mei 1960 toen wij, Indischen, ons nog voor na genoeg 100% in de nasleep van de oorlog bevonden (herstel van krach ten; opbouw van positie en land; na tionaliteitskeuze; wel of niet terugkeer naar Nederland, wel of geen emigratie naar het buitenland, e.d.) een zeer roezemoezige periode van ons leven een tijd, waarin velen van ons in In donesië zaten, de meesten in Neder land, enkelen in het buitenland; ech ter zaten we toen wel allemaal vol "kopzorgen". Daardoor is de gehelè kwestie van het gedenkteken aan ons voorbijgegaan. Laat ons daar nu even bij stilstaan. Het gedenkteken staat in 's-Graven- hage op een punt, alwaar dagelijks tal van Nederlanders passeren. Rechts van de toegansdeur staat geschreven: "Erelijst van gevallenen 1940-1945". Het adres: Binnenhof 1A, 's-Graven- hage. Het is de toegang tot de Tweede Kamer. Bent U de toegangsdeur gepasseerd dan ziet U aan Uw rechterhand onder de Nederlandse driekleur op de grond een neut van 1,28 bij 1,04 M met een hoogte van 63 cm. In het bovenvlak van deze neut is een uitsparing aan gebracht en daarin ligt onder een doorzichtige plaat het gedenkteken uitgevoerd in de vorm van een heel dik boek, dat in opengeslagen toe stand 0,82 bij 0,57 M van afmeting is. Het boek bevindt zich continue in opengeslagen toestand; elke dag wordt een bladzijde omgeslagen. Bij dit monument, dat alleen een die nende functie vervult en derhalve zijn kracht zoekt in eenvoud en zuiver heid, staat vermeld: "In de Erelijst van Gevallenen zijn de personalia opgenomen van de Neder landse staatsburgers, die in de twee de wereldoorlog als militairen, opva renden van de koopvaardij of door hun deelneming aan het verzet tegen de Duitse of Japanse bezetter het leven hebben verloren". In dit monu ment zijn dus ook onze, Indische, col lega's vermeld. Een waardige ere plaats! Een voorbeeld van de vermelding; "Kuiper Jacob Johannes Rotterdam 19. VII 1916 3e stuurman Indische Oceaan 1. III. 1942" Het geheel is keurig in schoonschrift opgesteld. Voor deze kalligrafische arbeid had zich bereid verklaard "De Onze Lieve Vrouwe Abdij" van de Benedictinessen te Oosterhout (Noord Brabant). Het kalligraferen heeft meer dan 10 jaar in beslag genomen. Het is de wens van de Benedictinessen, die de arbeid uitgevoerd hebben, naamloos te blijven. Voor het papier werd door het rijksinstituut advies in gewonnen bij prof. Ir. E. L. Selleger, toenmaals hoogleraar in de papierfa bricage aan de T.H. te Delft. Het pa pier werd kosteloos geleverd door de Firma van Houtum en Palm te Ugche- len, die op allerlei wijzen aan het ver zet steun heeft verleend. Het model voor het kalligraferen werd ontwor pen door wijlen J. H. van Krimpen. Omdat men het gedenkteken, het boek, niet mag aanraken, geen blad zijden mag omslaan, is het haast on doenlijk om binnen een kort tijdsbe stek na te gaan wie wel en wie niet daarin is vermeld. Daarom bevindt zich in de buurt van dit monument een Register (3 delen). Het eerste deel geeft toelichting: "Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. Rijksinstituut voor de Documentatie en de geschiedschrijving van Neder land in oorlogstijd. TOELICHTING In de Erelijst van Gevallenen zijn de personalia opgenomen van de Neder landse staatsburgers die in de tweede wereldoorlog als militairen, opvaren den van de koopvaardij of door hun deelneming aan het verzet tegen de Duitse en Japanse bezetter het leven hebben verloren. De Personalia van de tot deze groe pen behorende personen zijn per groep gecalligrafeerd en binnen elke groep alfabetisch. Dit register is een alfabetisch register op alle namen tezamen. Gemakshalve vermeldt het van de betrokkenen slechts de volgende gegevens: fami lienaam, voornamen, plaats van ge boorte, datum van geboorte. Aan de hand van deze gegevens kan snel geverifieerd worden of een be paald persoon in de Erelijst opgeno men is. De Hoofdletters achter de da tum van geboorte hebben de volgende betekenis: IG Indische Groep K Koopvaardij ONZE HERDENKING Op 8 maart hangen nergens in Nederland de vlaggen halfstok en staan mensen 2 minuten stil. Op 15 augustus wapperen er helemaal geen vlaggen en zijn er ook nergens optochten of kermissen. Dit alles omdat Onze bezetting en Onze bevrijding geen officiële herdenkingsdata zijn en keurig opgeborgen zitten in het Nationale Herdenkings programma. Zo hoort het na tuurlijk ook. Maar onze gedachten blijven toch altijd haken aan 8 maart en 15 augustus. Soms schrijven we ze op, piekerans, ervaringen, ge beurtenissen die we van ande ren hoorden. Geen dikke boe ken, een paar losse velletjes maar, voor Tong-Tong. De hier volgende pagina's moet U beschouwen als een herden king van de oorlog, de bezetting en de bevrijding, zoals die in ONS leven is geweest. Waar over we alleen kunnen praten met hen die ook in Indië zaten, toen. En dat zijn zowat alle le zers van Tong-Tong. Daarvan daan deze pagina's. BOEKHANDEL TONG TONG VROUWEN OVER DE JAPANSE BEZETTING Sudah, laat maar - Paula Gomes. Een indringend geschreven relaas over de bezettingstijd, f 15,90 Herinneringen van een vrijheids strijdster - R. T. Djajadiningrat. Dag boek uit de roerige tijd na de Japan se bezetting, f 4,75. Setengah mati - Eliza Thomson - kind in een Jappenkamp, f 16,90. Bloemen voor Nippon - Augusta Lampe. Zes verhalen over het kamp leven. f 10,90. Je kunt niet altijd huilen - Annemie MacGillavry. Een authentiek verhaal over een Nederlands gezin op Java tijdens en kort na de oorlog met Japan, 21,90. KL Koninklijke Landmacht KM Koninklijke Marine V Verzet in Nederland We geven hieronder een enkel voor beeld van vermelding in het Register: Gröller, Hermanus Johannes Leiden 19-9-1902 KM van Berkum, Albertus Everhard Amersfoort 8-3-1902 KM Hoewel het hierboven genoemde mo nument verre van zalig makend is, moet het voor de familieleden en na bestaanden ook van onze (Indische) gevallen collega's een morele steun zijn dat dit monument in Nederland staat, waardig en indrukwekkend in zijn stille eenvoud en getuigend van de trouwe plichtsvervulling, de warme liefde voor het Vaderland, de onver zettelijkheid en doodsverachting van onze gevallen collega's. F. C. BACKER DIRKS 6

Tong Tong | 1976 | | pagina 6