De natuur wil heus wel 16 jaar geleden nam mevr. von Winckelmann - net als duizenden andere toeristen vóór en na haar - een mandje perziken mee uit Cattolica (It.) waar ze haar vacantie had doorgebracht. De pit van de mooiste perzik stopte ze, net als zovelen het ook deden, in een pot. Niets bijzonders dus. Er kwam een plantje van, daarna een flinke plant en zelfs na een paar jaar een miniatuur boompje. Allemaal niets bijzonders. Na 10 jaar - men had al vele malen gezegd: "Dat je nog zoveel geduld hebt, doe die plant toch weg", - stond het boompje in bloei. "Dat zegt niets," zeiden de kennissen, "bloesems betekenen nog geen vruchten." Maar mevrouw Winckelmann had na 10 jaar nog best wat geduld met haar anak mas en werkelijkhet jaar daarop droeg haar perzikboom 30 vruchten. Zo groot als goud renetten en suikerzoet! Een vruchtdragende perzikboom in Zaandam, gelooft U het? Het boompje verhuisde naar de voortuin en in de daaropvolgende jaren kon mevr. von Winckelmann zo vanuit haar slaapkamerraam 50, 100 en meer prachtige perziken plukken. Net alsof ze in Cattolica Woonde. Eens plantersvrouw op de S.f. Gondangwinangoen (afd. Srowot) en altijd graag in de tuin bezig, heeft ze haar tan- gan dingin meegenomen naar Holland. Hobbies? Nog altijd tuinieren. Ze huurde 300 m2 grond bij de spoorbaan en ver bouwt bloemen en groenten dat het een lieve lust is. Ver der is ze bezig haar achtste taal (Portugees) te leren. Voor de natuur niet belangrijk, die spreekt een heel eigen taal. Een van geduld, vertrouwen en verbondenheid. Terong belanda, Cyphomandra Betacea, een boomheester uit tropisch Amerika en op Java in de bergstreken, geeft als zij eenmaal bloeit, een hoorn des overvloeds aan pruim- achtige vruchten. Uitermate geschikt voor jam, moes, vruchtenstoof. Vooral in Oost-Java veel verbouwd en ver handeld. Maar in Tenerife bij de familie Lugten staat deze terong belanda erg Indisch te doen. Zouden de Spanjaar den weten hoe smakelijk deze vrucht is en hoe voedzaam? In ieder geval bij Tong-Tong staat in de hal de kruin van een terongplant die bij de heer Boldy gigantische afmetin gen begon aan te nemen (te vochtig gehouden misschien, te weinig felle zon) en die we gewoon hebben afgesneden om de rest van de plant gelegenheid te geven zijspruiten te ontwikkelen. We hebben nog een struik (uit zaad) en nog wat kleine plantjes in een pot, van de familie Lugten ge kregen, voor eventuele liefhebbers. De natuur wil heus wel (lees verder volgende pagina) Foto: Ruud Smith EEN LACUNE IN DE GESCHIEDSCHRIJVING OP VERANTWOORDE WIJZE AANGEVULD door Leonore George met "Het zelfgedolven graf van Neerlands glorie" en het aansluitend vervolg "Herrijzenis niet gewenst", 632 blz., 17 krt. Lilian Ducelle bespreekt ze in dit nummer! Kom ze kopen in de winkel van Tong Tong voor slechts f 17,75 en f 19,75. Wilt u de boeken per post ontvangen, dan schrijft u naar Boeken depot L. George, postbus 8815, Den Haag 2078; u betaalt dan maar de helft van de verzendkos- kosten: 2,voor één deel of 2,50 voor beide delen tegelijk! U kunt de bedragen ook direct overschrijven naar postgiro nr. 457 123 t.n.v. Leonore George (L. G. Hoffmeister); voor meer informatie 070 - 66 47 06. 12

Tong Tong | 1976 | | pagina 12