In Leidschendam staat een kwekerij van kamerplanten. Eigenaar Meeuwe- sen krijgt op zekeren dag van een kennis wat papajapitjes en een pi- sangloot. Hij stopt ze, zonder veel verwachting elk in een hoek van de kas, zomaar in de grond. Er komen aardige planten van, bomen, bloeiende bomen! Nu is de temperatuur in de kas wei precies goed, maar iedere kas blijft te laag voor pisang of papa ja. Hoe de pisang zich heeft moeten draaien en kronkelen om genoegen te nemen met de ruimte, maakt de foto wel duidelijk. Kassian? De trossen pisang (er zijn intussen anakans ge komen die ook zijn gaan bloeien) spreken dit tegen. De papaja hangt ook. Prachtige vruchten. Toch ben ik blij dat men in Nederland niet aan het kweken van pisang en papaja begint. Voor mij zijn het nog altijd vruchtendragers in de vrije na tuur, onbespoten, bloeiend onder een tropenzon. Maar de natuur wil het altijd wel eens proberen immuun Nog een plaatje om te bewijzen, hoe weinig de natuur eigenlijk vraagt van de mens. Alleen met rust gelaten te worden. Tegenover het Congresge bouw, aan de straatkant waar het verkeer van alle kanten langsraast, meeprofiterend van het stukje grond waarop een jonge linde staat, is een tomatenplant opgeschoten. Niets bij zonders? Ook niet dat zij de droogte, al die uitlaatgassen heeft getrotseerd en nu vol gave, gezonde vruchten zit? Iedere dag groet ik haar, mijn dappe re tomatenplant, als ik de weg over steek. Lang durf ik niet bij haar stil te staan, want dan zullen anderen haar misschien ook ontdekken en zomaar, omdat vernielzucht de mens eigen is; Al Uw stencilwerk vlot en voor delig verzorgd door TONG-TONG Prins Mauritslaan 36, Den Haag, telefoon 070 - 54 55 00 54 55 01 EEN ABONNEMENT, EEN ABONNE MENT, EEN ABONNEMENT VOOR EEN TIJGER Een goede lezer van ons blad wandel de op een dag bij ons binnen met een groot pak onder zijn arm. "Ik wou graag mijn abonnement be talen," begon hij, "maar eerst wou ik u wat laten zien." Hij wikkelde het papier van het pak af en hield een levensgrote, geschilderde tijgerkop voor zijn borst. "Dat is een tijger," zei ik. "Heeft u die vroeger gescho ten?" "Neen," zei hij, "maar daar wilde ik het niet over hebben. Wilt u dit schil derij van me kopen?" "Ik weet niet", aarzelde ik, "we heb- uittrekken, vertrappen. Telkens als ik haar terugzie, is mijn dag goed. De plantsoenendienst heeft haar nog niet ontdekt, en op die plek staat nooit een auto stil, want de to maat staat links van een éénrichtings- verkeersbaan. De natuur kan dus stil letjes haar gang gaanp ben al een tijger, nog groter dan deze. Maar wat vraagt U ervoor?" En toen kwam hij voor de dag met zijn "fair deal". Als hij met die tijger nou eens zijn jaarabonnement kon beta len? "Dus dit schilderij kost f 46, Ja, 46,hoefde hij er maar voor te hebben, genoeg om zijn schuld te voldoen. En zo waarde lezers kunt u bij ons een tijgerkop kopen tegen de prijs van een jaar Tong-Tong lezen. Ik moet ineens denken aan Richard III van Engeland (niet zo'a aardige jongen overigens) die volgens Shakespeare eens uitgeroepen zou hebben: "Een paard, een paard een koninkrijk voor een paard!" op een benauwd moment toen hem een transportmiddel nuttiger leek dan zijn grondgebied. Zo ziet U alweer: bij Tong-Tong is altijd wat te beleven, het gaat bij ons anders toe dan elk ander periodiek in Nederland. Ik kan me niet voorstel len dat b.v. de Haagsche Post beta ling in natura accepteert. Tenzij je met 3 levende tijgers binnenwandelt. LD. PAS VERSCHENEN J. B. van Heutsz, leven en legende door J. C. Witte. Een nauwgezette, objectieve studie van leven en carrière van deze grote figuur uit de Indische geschiedenis, ontdaan van legenden, die in de loop der tijden het beeld van Van Heutsz hebben misvormd. Met illustraties. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 19,90 f 2,75 porto. 13

Tong Tong | 1976 | | pagina 13