KOE WARM HET WAS EN HOE LANG Nederland is het land van alle records op klimatologisch gebied. Lees het maar in de krant, er gaat geen seizoen voorbij of we hebben weer het record gebroken van de laatste 100 jaar. De meeste regenval, de hardste wind, de meeste (grootste, kleinste) hagel, de minste vorst, de vroegste, laatste sneeuw en de minste of meeste zon- ne-uren in een bepaalde maand, er is altijd wel iets te be- of herdenken. Ergens moet er een Rijksinstituut voor al die berekeningen zijn, ofschoon ik zelf mijn twijfels heb of ze het hon derd jaar geleden wel zo op de mili- meter of de seconde af wisten. Want toen hadden ze al die metertjes en computers toch niet? Maar dat mag de pret niet drukken, zo houden we in Nederland elk jaar een soort Weer- Olympiade. Met dit jaar drie gouden plakken voor de hoogste temperaturen, de langste tijd met de hoogste tempe raturen, de droogste, langste tijd met de hoog ste temperaturen. Als je ze hier vertelt dat het in Indo nesië soms 5 maanden geen druppel regent, dan maakt dat niet de minste indruk, want de Sahel heeft immers nog altijd het record staan op 5 jaar geen regen? Maar we hebben een zalige zomer gehad! Ongelooflijk, dag in, dag uit, week in, week uit temperaturen boven de 30 graden, zonder laken slapen, zonder jas de deur uit. Zonder jas? Amper zonder kleren! Het eigenaardi ge van de Europeaan is dat hij zich bij de minste temperatuurstijging on middellijk van alles begint te ontdoen wat hij eerst zo zorgvuldig heeft uit gezocht om zijn aanzien te verhogen. Hitte drijft hem na korte tijd tot zulk een wanhoop dat hij er niet voor te rugdeinst, wat kleding betreft, af te dalen tot het leefpatroon van de meer gekleurde rassen en die van de men sen van de Derde Wereld, waar zijn grote deernis voortdurend naar uit gaat: blote voeten, bloot bovenlijf. Hij daalt zelfs nog een paar treden lager: hij legt vrijwillig alles af, in tegen stelling tot de armste schooier in Azië, die altijd nog een paar centime ters materiaal tracht te vinden, om zijn meest privé-waardigheid strict privé te houden. Wandelend langs het Scheveningse strand op een zonnige zomerdag, kom je al snel tot de conclusie dat de ge middelde Europeaan (en u begrijpt dat ik met de Europeaan zowel mannen als vrouwen bedoel) er in de barre winter veel aantrekkelijker uitziet. Een dikke jas, muts en oorkleppen kunnen de natuur, die op vele plekken tekort is geschoten, belangrijk tegemoet ko men. Vooral op het naaktstrand - waarvan je tegenwoordig nauwelijks meer weet waar het begint en waar het eindigt - kom je zo schrikbarend veel lelijks tegen, dat het lijkt of een constante hitte, nooit of hoogst zelden ontkleding tegen komt. Of donkere mensen zijn zoveel mooier, "discreter" van lichaamsbouw en beweging dat het nauwelijks opvalt. En hier zie je de blootheid als iets aanstootgevends. Glimmende speklagen in schakeringen rose-tot-rood, of kunstmatig donker bruin gebakken rompen en ledematen, soms spookachtig door een hoofd met blonde haren. Net foto-negatieven. Niet voor lang gelukkig, want het vacantie-negatief drukt zich na een paar weken weer keurig om tot het positieve blanke Europeaantje van al ledag. De walm van zonnebrandolie en deodorants die verstikkend over alle volle stranden hangt, maakt dat je snel maör weer in je eigen frisse huis terugkeert. En werkelijk: there's no place like home sweet home. In tussen schrijf je een nieuw record voor Nederland op de kalender: de meeste ont-kledingsdagen sinds 1848! Dat is pas warm!... De zoutparmen van Madoera met een constante temperatuur van 40° C en geen schaduw. epidemie de blanke mensheid getrof fen heeft. Neen, de mens heeft zich zelf niet gemaakt, wel mis-maakt. God heeft hem toch ook wel zelfkritiek meegegeven en ieder geval de spiegel helpen uitvinden. Waarom gebruikt hij beide niet? Gek dat je in Azië, met (Vervolg: "Geluk van het Jagen") hele nacht geregend, zodat de grond overal zeer nat was. Wat ik zag was dan ook een volkomen met klei en modder overdekt monster; er was geen glimp meer van zijn mooie huid te zien! Alle snijtanden in zijn bek waren afgebroken, het bloed liep hem uit de mond. Hij lag op zijn buik, zijn grote gloeiende ogen op mijn gezicht gericht. Oh, die ogen! Al word ik honderd jaar oud, de sme kende uitdrukking daarin zal ik nooit meer vergeten! Bliksemsnel verdween de tijger, en ik zag mijn geliefde hond voor me. Dezelfde ogen! Dezelfde uit drukking! Met uiterste wilskracht bracht ik het geweer naar de schouder, gelijktijdig toch nog snel een mogelijk alternatief overwegend. De valdeur openen? Maar dat is onmogelijk! De deur is zo zwaar dat zij alleen door de ver eende krachten van vier man opgetild kan worden! Ik mag geen mensen levens riskeren! Als ik langzaam de trekker doordruk, wendt de tijger schuw zijn kop af. Thuis gekomen, heb ik Panda, mijn hond, naar mij toegeroepen en lange tijd over de kop gestreeld. Zó dankbaar ben ik voor deze 3 we ken aan één stuk Soerabajaanse hit te! Sorry voor de verdroogde akkers," weiden, uitgezette rails en wegdekken, opgezette handen en voeten. En uitge droogde koeien. Als u ziet wat andere landen in die tussentijd aan aardbe vingen, overstromingen, aardverschui vingen, politieke rellen en rassenoor- logen hebben moeten verduren dan zijn we toch wel gezegend geweest in Nederland. De groenten zouden toch zonder die droogte ook wel duur der zijn geworden. Nu liggen ze ten minste weer op gelijk niveau op je bord: de dure aardappelen door de zondvloed van vorig jaar en de dure sperzieboontjes door de droogte van dit jaar. Met als dessert een kopje onbetaalbare dure koffie, maar dat is niet onze schuld, maar door te veel vorst in die landen waar de zon altijd schijnt. Zo zie je maar. ELDÉ 19

Tong Tong | 1976 | | pagina 19